Το Λαύριο διέλυσε τον Ιωνικό στη μάχη της παραμονής

Sportal newsroom 18:44 - 02.01.2023 / Ανανεώθηκε: 20:44 - 02.01.2023

Το Λαύριο, χάρη σε δύο τέλεια δεκάλεπτα, πήρε τη νίκη απέναντι στον Ιωνικό με 95-63 και ανέβηκε στο 2-8, φτάνοντας παράλληλα τα δύο σερί θετικά αποτελέσματα στη Basket League.

Το Λαύριο διπλασίασε τις νίκες του στην Basket League, με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να επικρατεί του Ιωνικού με και να ανεβαίνει στο 2-8.

Τα πάντα κρίθηκαν στο δεύτερο και κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο, με το Λαύριο να τρέχει ένα επιμέρους 51-21 από το 10’ μέχρι το 30’ και να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Ιωνικό, ο οποίος, μετά από αυτό το αποτέλεσμα, υποχώρησε επίσης στο 2-8.

Φλαγκ με 19 πόντους, Κουζέλογλου με 17, Ρεμί με 14 και Γερομιχαλός με 12 ήταν οι κορυφαίοι των νικητών. Από την άλλη, οι 21 πόντοι του Μαυροκεφαλίδη και οι 16 του Χόκινς δεν ήταν αρκετοί.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο πρώτο δεκάλεπτο, (20-19), όμως στη συνέχεια τοι ματς ήταν μια προσωπική παράσταση των γηπεδούχων. Ένα επιμέρους 21-12, ήταν αρκετό για να στείλει το Λαύριο στην ανάπαυλα με με οχτώ πόντους προβάδισμα (40-32).

Καταιγιστικοί οι μεταλλωρύχοι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 30-9, προηγήθηκαν με 29 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-41), με τα πάντα να γίνονται τυπικά από εκεί και πέρα. Το Λαύριο εξακολούθησε να ανεβάζει ταχύτητα στην τέταρτη περίοδο και έφτασε εν τέλει στην επικράτηση με το εντυπωσιακό 95-63.

Δεκάλεπτα: 19-20, 40-32, 70-41, 95-63
Λαύριο (Σερέλης): Γκρέι 5 (1), Φλαγκ 19 (5/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κόουλ 9 (7 ασίστ), Ρέμι 14, Γερομιχαλός 12 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πιλάβιος , Κουζέλογλου 17 (3), Λάνγκεβιν 12 (14 ριμπάουντ), Κολοβέρος 5, Ζάρας 2
Ιωνικός (Μέξας): Χάμιλτον 7 (8 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 4 λάθη), Μαυροκεφαλίδης 21 (1/3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Μάντζαρης 6 (1/7 τρίποντα), Χόκινς 16 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λέισι 6 (2/5 τρίποντα), Μπέμπης, Σίμονς 3 (1/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Παρκς 4 (5 ριμπάουντ), Κάπελαν, Κιούσης