Με νίκη επί του Λαυρίου ολοκλήρωσε τα φιλικά του στην Αθήνα ο ΠΑΟΚ

Λαύριο - ΠΑΟΚ

PAOK BC

Νίκος Καλαμπάκας 16:39 - 17.09.2023 / Ανανεώθηκε: 16:40 - 17.09.2023

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε του Λαυρίου με σκορ 81-68 σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας.

Μπορεί να είχε απουσίες αφού οι Μαργαρίτης, Σχίζας και ΜακΝις δεν αγωνίστηκαν, όμως αυτό δεν εμπόδισε τον ΠΑΟΚ να ολοκληρώσει τους φιλικούς του αγώνες στην Αθήνα με νίκη επί του Λαυρίου (81-68).

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν ανώτερη από το Λαύριο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασε στη νίκη. Ξεχώρισε ο Χάρισον που σημείωσε 26 πόντους και ήταν ο καλύτερος παίκτης του παρκέ, ενώ Τσαϊρέλης και Φρίντρικσον πρόσθεσαν από 12 και 11 αντίστοιχα.

Ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε 18-25 στο πρώτο δεκάλεπτο και διατήρησε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου (34-43). Η τρίτη περίοδος δεν ήταν καλή για την ομάδα μας, καθώς το Λαύριο με επί μέρους σκορ (23-11), προηγήθηκε 57-54. Η αντίδραση του ΠΑΟΚ mateco ήταν άμεση. Με σερί 0-9, μετέτρεψε το 60-56 σε 60-65 (34’), διατήρησε τον έλεγχο ως το τέλος, διευρύνοντας τη διαφορά και έφτασε στη νίκη, με πολλά χρήσιμα συμπεράσματα για τον κόουτς Φώτη Τακιανό.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 34-43,57-54, 68-81

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT: Moore 13 (2), Castaneda 13 (3), Hellems 10 (1), Καββαδάς 11, Δεϊμέζης, Gromovs, Ζάρας 14 (3), Thornton 3 (1), Σπρίντζιος, Οικονομόπουλος, Παπαδάκης 4, Johnson.

ΠΑΟΚ mateco: Flatten, Gilmore 7 (1), Harrison 26 (4), Τσιακμάς 8 (2), Τσαϊρέλης 12, Fridriksson 11 (1), Κωνσταντινίδης, Αρσενόπουλος 7 (1), Σκουλαριώτης, Σωτηρίου 4, Beliauskas 6 (1).