Η Μακάμπι τα... χρειάστηκε αλλά τελικά γλίτωσε την έκπληξη!

Μακάμπι

Photo by Srdjan Stevanovic/Euroleague Basketball via Getty Images

Sportal newsroom 22:47 - 09.04.2024

Νίκη με σκορ 86-82 πήρε η Μακάμπι επί της Νες Ζιόνα σε αγώνα για το πρωτάθλημα Ισραήλ.

Στην κορυφή του πρωταθλήματος Ισραήλ παρέμεινε η Μακάμπι Τελ Αβίβ η οποία επικράτησε της Νες Ζιόνα εντός έδρας με σκορ 86-82. Οι παίκτες του Όντεν Κάτας είδαν για μια ακόμα φορά τον Ουέιντ Μπόλντγουιν να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση και να κουβαλάει την ομάδα στις πλάτες τους.

Η «ομάδα του λαού» με τη νίκη της αυτή παρέμεινε στην κορυφή της κατάταξης στο εγχώριο πρωτάθλημα με ρεκόρ 18-3.

Ο Μπόλντγουιν σημείωσε 19 πόντους και ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης. Από κοντά σε απόδοση οι Σόρκιν, Μπλατ και Ροβέρο που πρόσθεσαν από 13 πόντους ο καθένας, ενώ στους 12 σταμάτησε ο Κόλσον.

Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στους παίκτες του Κάτας αφού στην 3η περίοδο έκαναν επί μέρους σκορ 25-9 και μετέτρεψαν το 49-38 του ημιχρόνου σε 58-63 στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο έσπασαν καρδιές, όμως η Μακάμπι ήταν πιο ψύχραιμη και τελικά έφτασε στο πολυπόθητο αποτέλεσμα.