Ο Προμηθέας το πάλεψε με τη Μάλαγα, αλλά κόστισε το πρώτο ημίχρονο

Γιάννης Πάλλας 23:56 - 03.04.2024 / Ανανεώθηκε: 00:27 - 04.04.2024

Ο Προμηθέας έκανε μεγάλη προσπάθεια να επιστρέψει από το -22 αλλά δεν είχε δυνάμεις στο τέλος και ηττήθηκε (67-54) από την Μάλαγα στον πρώτο προημιτελικό του Basketball Champions League

Ο Προμηθέας μπήκε φοβικά στο παιχνίδι η Μάλαγα «έχτισε» μια μεγάλη διαφορά και όταν η ελληνική ομάδα προσπάθησε να επιστρέψει την είχε δυνάμεις για την ολική ανατροπή και γνώρισε την ήττα (67-54) στον πρώτο προημιτελικό του Basketball Champions League.

Πλέον οι δυο ομάδες θα αναμετρηθούν την προσεχή Τρίτη (9/4, 19:30) στην Πάτρα με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να θέλει να φέρει τη σειρά στα ίσια για να επιστρέψει στην Ανδαλουσία για ένα τρίτο ματς.

Η Μάλαγα από τα πρώτα λεπτά μπήκε με μεγάλη αποφασιστικότητα στο ματς και πιέζοντας πολύ στα γκαρντ την ελληνική ομάδα. Το 22-10 στο πρώτο 10λεπτο ήταν αποτέλεσμα της παραγωγικότητας των Ισπανών που στηρίζονταν στον Κέντρικ Πέρι και τον Τάισον Κάρτερ, αλλά και στους Σίμα και Οσετκόφσκι.

Την ίδια στιγμή οι Πατρινοί είχαν μόλις 1/8 τρίποντα και τρεις ασίστ για 7 λάθη! Οι παίκτες του Ίμπον Ναβάρο δεν σταμάτησαν να πιέζουν τον Προμηθέα με αποτέλεσμα η διαφορά να «εκτοξευτεί» στο +22 (42-20 στο 19’) και το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ να είναι 42-22.

Οι φωνές του Ηλία Παπαθεοδώρου στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα έπιασαν τόπο, καθώς οι παίκτες του μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν και κράτησαν τους Ισπανούς μόλις στους 8 πόντους.

Με το επιμέρους 8-16 στο τρίτο 10λεπτο και τους Χάντερ Χέιλ και Άντονι Κάουαν να βρίσκουν διαδρόμους για το καλάθι οι παίκτες του Προμηθέα έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν στους 12 πόντους (50-38 στο 30’).

Η σκληράδα στην άμυνα συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με τους Πατρινούς να πλησιάζουν στους 6 πόντους (53-47 στο 34.30’’) και στη συνέχεια με τον Ρέινολντς έκανε το 58-51.

Δεν είχε όμως άλλη ενέργεια και η Μάλαγα που διαθέτει μεγάλη ποιότητα βρήκε τα εύκολα καλάθια και έφτασε στη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς, Μαρκές, Μπαλντίνι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-10, 42-22, 50-38, 67-54.

ΜΑΛΑΓΑ (Ναβάρο): Ντίαθ 3 (3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Έτζιμ, Πέρι 13 (1/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σίμα 12 (5/9 δίποντα, 2/2 βολές), Τέιλορ 5 (1), Μπαρέιρο 2, Κάρτερ 10 (2/6 τρίποντα), Καλινόσκι 7 (1), Λίμα 2, Οσετκόβσκι 12 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ), Τόμας 1.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Μπαζίνας, Κόφι 6 (3/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Χέιλ 14 (4/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Πάπας, Ρέινολντς 6 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 5 (1), Κάουαν 11 (4/13 σουτ), Ετσενίκε 8 (3/9 δίποντα), Κόνιαρης (0/5 σουτ), Στίβενς 4.