Ο Μπρίσκοου οδήγησε το Μαρούσι στην πρώτη νίκη επί της Καρδίτσας!

Γιάννης Πάλλας 21:22 - 28.10.2023 / Ανανεώθηκε: 21:36 - 28.10.2023

Το Μαρούσι πέτυχε την πρώτη νίκη (94-88) στο πρωτάθλημα απέναντι στην Καρδίτσα, στο δρόμο για την παραμονή στην Stoiximan Basket League

Με τον Αϊζάια Μπρίσκοου να είναι εξαιρετικός επιθετικά το Μαρούσι πέτυχε την πρώτη νίκη (94-88) στην Stoiximan Basket League απέναντι στην Καρδίτσα, για την 4η αγωνιστική με τον Άγγελο Τσίκληρα σε ρόλο πρώτου προπονητή, λόγω της ίωσης του Γιώργου Λιμνιάτη, για το οποίο έγραψε πρώτο το Sportal!

Η ομάδα των βορείων προαστίων είχε τον πλήρη έλεγχο στο παιχνίδι και πλέον έχει απολογισμό 1-3 στο ελληνικό πρωτάθλημα την ίδια ώρα που οι φιλοξενούμενοι μετρούν τέσσερις ήττες και το μόνο θετικό της αναμέτρησης με το Μαρούσι είναι η μικρή διαφορά στην ήττα.

Ο Αϊζάια Μπρίσκοου ήταν ο κορυφαίος του παρκέ για την ομάδα του Άγγελου Τσίκληρα με 23 πόντους και 6 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, καθώς επίσης και ο Σακούρ Τζούστον με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για την Καρδίτσα ο Σακ Μπιουκάναν με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, αλλά και ο Μίτσελ Σμιθ (16 πόντους, 7 ριμπάουντ) με τον Ρομέλο Ουάιτ (15 πόντους, 7 ριμπάουντ) πάλεψαν αλλά η αστοχία στις ελεύθερες βολές (16/29, 55%) αποδείχθηκε καταλυτική για την εξέλιξη του αγώνα.

Από το ξεκίνημα του αγώνα το Μαρούσι είχε τον έλεγχο (25-19 στο 10’) με τον Αϊζάια Μπρίσκοου και τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα να δίνουν λύσεις. Όμως, η καρδίτσα αντιδρούσε, καθώς ο Μπιουκάναν με τον Ουάιτ ήταν εκεί. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισσοροπημένο (44-41 στο 20’) καθώς υπήρχε μεγάλη πίεση ειδικά στους γηπεδούχους, ενώ οι δυο ομάδες αναζητούσαν την πρώτη νίκη.

Στην επανάληψη με τον Μάρκο Λούκοβιτς να «συνδέεται» με το καλάθι οι γηπεδούχοι άρχισαν να απομακρύνονται (72-65 στο 30’), καθώς οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου έχαναν τις ελεύθερες βολές και πολλά ελεύθερα σουτ.

Στην τελευταία περίοδο με τον Σακούρ Τζούστον να βοηθάει τους Λούκοβιτς και Μπρίσκοου το Μαρούσι πάτησε... γκάζι και «έχτισε» μια διαφορά 13 πόντων (83-70 στο 34.30’’) την οποία διατήρησε ως το τέλος της αναμέτρησης, καθώς οι φιλοξενούμεενοι δεν μπόρεσαν ν αεπιστρέψουν, καθώς ήταν άστοχοι και δεν είχαν λύσεις πέραν των Μπιουκάναν και Ουάιτ στην τελευταία περίοδο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Μπακάλης, Κωνσταντινίδου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-19, 44-41, 72-65, 94-88.

ΜΑΡΟΥΣΙ (Τσίκληρας): Τζούστον 11 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπρίσκο 23 (7/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 6/9 βολές, 6 ασίστ), Ραντούλιτσα 19 (6/8 δίποντα, 7/9 βολές, 6 ριμπάουντ), Νικολαΐδης 7 (1), Γιαννόπουλος 5 (4 ριμπάουντ), Χιλ 4, Πένο 10 (2), Στασινός, Μπόγρης, Λούκοβιτς 15 (3).

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 15 (6/8 δίποντα, 3/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 17 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κλάσεν 8 (3/12 σουτ), Σμιθ 16 (5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Καμπερίδης, ΜακΚάλουμ 9, Δίπλαρος 7 (3/10 σουτ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χρηστίδης 5, Αβδάλας, Σάιμπερτ 11 (1).