Το Λαύριο έκανε το «διπλό» με Θόρντον κόντρα στο Μαρούσι

©InTime

Γιάννης Πάλλας 22:23 - 05.02.2024 / Ανανεώθηκε: 22:43 - 05.02.2024

Το Λαύριο επικράτησε (75-71) του Αμαρουσίου στο κλειστό του Αγίου Θωμά για την 17η αγωνιστική της Stoiximan Basket League

Με τον Μάρκους Θόρντον να ηγείται το Λαύριο πέρασε νικηφόρα (75-71) από το κλειστό του Αγίου Θωμά απέναντι στο Μαρούσι για την 17η αγωνιστική της Stoiximan Basket League!

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν «όλα τα λεφτά», καθώς τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Η ομάδα της Λαυρεωτικής έχει πλέον ρεκόρ 6-11, ενώ οι γηπεδούχοι μετρούν 5 νίκες και 12 ήττες στο πρωτάθλημα.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης το Λαύριο μπήκε πιο αποφασισμένο και με διάθεση να ελέγξει τον ρυθμό. Μετά τα πρώτα λεπτά που ήταν ισορροπημένα (12-13 στο 6.20’’) οι φιλοξενούμενοι με τον Κωστή Γόντικα να σκοράρει από το «ζωγραφιστό» και τους Καββαδά-Μουράτο να δίνουν λύσεις μπόρεσε να προηγηθεί με 11 πόντους (12-23 στο 9’) με τρίποντο του Σκάιλερ Φλάτεν πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 10λεπτο (14-23 στο 10’).

Οι παίκτες του Αμαρουσίου έδειχναν να μην έχουν ρυθμό και παρότι σούταραν καλά στα δίποντα (7/10) στα τρίποντα είχαν 0/6 και μοναδική απειλή για το αντίπαλο καλάθι τον Αχμέντ Χιλ (είχε 6 πόντους)!

Η πίεση στην άμυνα από τους παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη άλλαξε τα δεδομένα στη δεύτερη περίοδο, καθώς βρήκαν καλάθια στο ανοικτό γήπεδο κυρίως με τους Ρόμπερτ Γούνταρντ και Σακούρ Τζούστον και ισοφάρισαν (27-27 στο 14’) το παιχνίδι, ενώ προηγήθηκαν κιόλας (29-27 στο 14.30’’) με τον Γκλεν Κόζι.

Ένα τρίποντο του Μάρκους Θόρντον έβαλε ξανά σε θέση... οδηγού (31-32 στο 16’) το Λαύριο, το οποίο στη συνέχεια με τους Γκρόμοβς και Μουρ «έτρεξε» ένα σερί συνολικά 9-0 (από το 31-29 στο 15’ στο 31-38 στο 17.30’’), πριν το πάρει... προσωπικά ο Ρόμπερτ Γούνταρντ και μαζέψει τη διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (38-42 στο 20’).

Η κυριαρχία στα ριμπάουντ (22 έναντι 13 των γηπεδούχων) και το καλύτερο περιφερειακό σουτ (5/14 τρίποντα έναντι 1/11 τρίποντα του Αμαρουσίου) ερμηνεύουν ξεκάθαρα την εικόνα του πρώτου μέρους του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο (48-48 στο 24.30’’), πριν το Λαύριο πάρει μια διαφορά 5 πόντων (50-55 στο 26.40’’). Με τον Ρόμπερτ Γούνταρντ να αναλαμβάνει δράση οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 9-4 έκλέισαν το τρίτο 10λεπτο έχοντας το «πάνω χέρι» (59-58 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, με τους Τζούστον και Γιαννόπουλο να προσπαθούν οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο (65-64 στο 35’). Εκεί, ο Θοδωρής Ζάρας με δυο τρίποντα έβαλε μπροστά (65-67 στο 36’) τους φιλοξενούμενους που με καλάθι στον αιφνιδιασμό από τον Τζάκσον ανέβασαν τη διαφορά στο +4 (67-71 στο 37.30’’) και ο Χόρχλερ έκανε το +6 (69-75 στο 38’) το οποίο αποδείχθηκε ασφαλές. Διότι, δεν απειλήθηκε στη συνέχεια η ομάδα της Λαυρεωτικής και έφτασε στην έκτη νίκη στο πρωτάθλημα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Αγραφιώτης, Κατραχούρας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-23, 38-42, 59-58, 71-75.

ΜΑΡΟΥΣΙ (Λιμνιάτης): Χιλ 11 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζούστον 12 (6/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπρίσκο 4 (2/4 δίποντα, 6 ασίστ), Ραντούλιτσα 4, Νικολαΐδης 9 (4/6 δίποντα, 4 ασίστ), Κόζι 2 (1/6 σουτ), Στασινός, Ιορδάνου, Γούνταρντ 16 (6/7 δίποντα, 4/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 13 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές).

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Φλάτεν 5 (1/5 τρίποντα), Μουρ 10 (4/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καββαδάς 6 (3/3 δίποντα), Μουράτος 6 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Θόρντον 17 (2/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζάκσον 2 (1/5 σουτ, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζάρας 10 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Χόρχλερ 6 (1), Γόντικας 7.