Σαρωτικό Περιστέρι στο Μαρούσι

Τζο Ράγκλαντ

Χρήστος Τσάλτας 22:12 - 04.11.2023 / Ανανεώθηκε: 22:27 - 04.11.2023

Το Περιστέρι επιβεβαίωσε την ανοδική πορεία του στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έφερε στα μέτρα της το παιχνίδι κόντρα στο Μαρούσι και έφτασε στη δεύτερη νίκη της στην Basket League (103-74).

Η νίκη κόντρα στον Προμηθέα ήταν η αρχή. Το Περιστέρι συνέχισε νικηφόρα και στο κλειστό του Αγίου Θωμά, σε ένα παιχνίδι που δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο. Όταν όμως βρήκε ρυθμό, έφερε στα μέτρα του την αναμέτρηση και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα, ανεβαίνοντας στο 2-3, την ώρα που η ομάδα των δυτικών προαστίων υποχώρησε στο 1-4, με το πέρας 5 αγωνιστικών στην Basket League.

Ο Τζέιλεν Χαντς με 23 πόντους και 9/11 σουτ ήταν ο παίκτης που έδωσε τον τόνο στην ομάδα του, επιθετικά, με τον Τζο Ράγκλαντ να κάνει το παιχνίδι του Περιστερίου πολύ πιο εύκολο, με 13 πόντους, 12 ασίστ και 6/11 σουτ. Από... κοντά και ο Κένι Ουίλιαμς με 12 πόντους και 4/5 σουτ, ενώ 10 πόντους και 4 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς. Από πλευράς Αμαρουσίου, ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα μέτρησε 18 πόντους με 5/7 σουτ, ενώ 18 πόντους είχε και ο Αχμάντ Χιλ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Το Μαρούσι βρήκε λύσεις στα πρώτα λεπτά του αγώνα, χάρη σε Χιλ και Γιαννόπουλο και αυτό βοήθησε την ομάδα των βορείων προαστίων να πάρει προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου, με 25-24, την ώρα που το Περιστέρι είχε τους Ντάνγκουμπιτς και Χαντς ορεξάτους.

Ο Τζο Ράγκλαντ ανέβασε την απόδοσή του και αυτό έδωσε ώθηση στο Περιστέρι. Ο Αμερικανός γκαρντ μοίρασε τη νμπάλα κια έδωσε λύσεις επιθετικά, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να ανατρέπει την κατάσταση, παρά τα σουτ των Στασινού και Χιλ, για το 52-55 του πρώτου ημιχρόνου.

Η άμυνα της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη ανέβασε στροφές. Ο Χαντς συνέχισε να «εκτελεί» την άμυνα του Αμαρουσίου, το οποίο προσπαθούσε να βρει λύσεις από Χιλ και Ραντούλιτσα. Οι φιλοξενούμενοι όμως είχαν τον έλεγχο, με τους Ουίλιαμς και Ρένφρο να μπαίνουν στην... εξίσωση και να ανεβάζουν τη διαφορά, για το 66-87.

Στην τέταρτη περίοδο τα πάντα είχαν κριθεί, με τον Σπανούλη να δίνει χρόνο στους αναπληρωματικούς του. Το σκηνικό δεν άλλαξε, με την ομάδα των δυτικών προαστίων να φτάνει στη νίκη στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 52-55, 66-87, 74-103.

Μαρούσι (Λιμνιάτης): Χιλ 18 (4/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πένο, Τζούστον 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ραντούλιτσα 18 (5/7 δίποντα, 8/8 βολές), Γιαννόπουλος 12 (2/9 σουτ, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σταυρακούκας, Στασινός 11 (3/7 τρίποντα), Μπόγρης, Νικολαΐδης 3 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Ιορδάνου, Λούκοβιτς (0/6 σουτ), Καλογερίας 2

Περιστέρι (Σπανούλης): Ράγκλαντ 13 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 12 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 10 (1), Πουλιανίτης 5 (1), Γουίλιαμς 12 (2), Τόμπσον 8 (9 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 13 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Ξανθόπουλος, Χαντς 23 (5/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Ρένφρο 8 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χουγκάζ 9 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζούγρης 2, Σταυρακόπουλος.