Η Μονακό... ζορίστηκε άλλα έκανε το 2-0 κόντρα στη Μπουρζ

Μονακό - Μπουρζ

Twitter / AS Monaco Basket

Νίκος Καλαμπάκας 23:38 - 31.05.2023 / Ανανεώθηκε: 23:39 - 31.05.2023

Το 2-0 στη σειρά της με τη Μπουρζ έκανε η Μονακό, αφού επιβλήθηκε στο Πριγκιπάτο με 105-99 και πλέον χρειάζεται μια νίκη ακόμα, προκειμένου να βρεθεί στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Η αξιόμαχη Μπουρζ δεν κατάφερε να κάνει το break στην έδρα της Μονακό, αφού αν και βρέθηκε κοντά στη νίκη, ο Ντιαλό με δύο βολές της στέρησε το δικαίωμα να φύγει νικήτρια από το Πριγκιπάτο. Οι γηπεδούχοι νίκησαν με 105-99 και πλέον θέλουν μια νίκη στα τρία ματς που απομένουν ώστε να βρεθούν στους τελικούς τους γαλλικού πρωταθλήματος.

Η τριάδα των Οκόμπο, Τζέιμς και Ντιαλό ήταν αυτή που οδήγησε επιθετικά τους γηπεδούχους, σημειώνοντας από 21, 19 και 16 πόντους αντίστοιχα. Πάλμερ και Φλόιντ με 21 και 20, ήταν οι πρώτοι σκόρερ των ηττημένων.

Η Μπουρζ ωστόσο μόνο εύκολα δεν έχασε, αφού στο πρώτο ημίχρονο ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και έδειχνε ικανή να κάνει το Break και να σπάσει το πλεονέκτημα των αντιπάλων της.

Η πρώτη περίοδος την βρήκε μπροστά με 34-30, ενώ στο ημίχρονο η διαφορά ήταν στο +6 (49-55) και ο Ομπράντοβιτς είχε ανησυχίες. Όμως οι γηπεδούχοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με ένα σερί 6-0 και πήραν κεφάλι στο σκορ, με τη Μπουρζ να αντιστέκεται μέχρι το ΄60-62 και στη συνέχεια να βλέπει τη Μονακό να κλείνει το δεκάλεπτο όντας 5 πόντους μπροστά (78-73).

Η Μονακό έχοντας το προβάδισμα σταθερά στους 4 με 7 πόντους, κατάφερε τελικά να φτάσει στη νίκη, αφού αν και οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν στο ένα καλάθι διαφορά, ο Ντιαλό με δύο βολές έκανε το 103-99 και στα λίγα δευτερόλεπτα που απέμεναν η Μπουρζ έκανε λάθος, με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το 105-99 και να διατηρήσει το αήττητο της έδρας της στα δύο πρώτα παιχνίδια. Πλέον η σειρά μεταφέρεται στο «σπίτι» της Μπουρζ, που θα δώσει παιχνίδια «do or die» προκειμένου να κάνει την έκπληξη και να προκριθεί στους τελικούς.

Δεκάλεπτα: 30-34, 49-55, 78-73, 105-99