Άντεξε στην πίεση της Βαλένθια και επέστρεψε στις νίκες η Μονακό

Χρήστος Τσάλτας 22:05 - 22.03.2024 / Ανανεώθηκε: 22:55 - 22.03.2024

Η Βαλένθια έβαλε δύσκολα στην Μονακό, στο Gaston Medecin, όμως η ποιότητα και η πολυφωνία των Μονεγάσκων μίλησαν την κατάλληλη στιγμή, με την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς να φτάνει στη νίκη με 79-78.

Μετά την ήττα από την Αρμάνι Μιλάνο, η Μονακό επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και έβγαλε αντίδραση για την ήττα της Τετάρτης. Παρά την προσπάθεια της Βαλένθια σε όλη τη διάρκεια του 40λεπτου, οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς κράτησαν τον έλεγχο ως το τέλος και πήραν αυτό που ήθελαν. Έτσι, οι Μονεγάσκοι ανέβηκαν στο 20-11, με τους φιλοξενούμενους να υποχωρούν στο 14-17, με το πέρας 31 αγωνιστικών.

Το δίδυμο Μάικ Τζέιμς-Τζάρον Μπλοσομγκεϊμ είχε από 17 πόντους ο καθένας και οδήγησαν την ομάδα τους εκ του ασφαλούς, με τον Ντόντα Χολ να προσθέτει 8 πόντους. Από πλευράς Βαλένθια ο Σέμι Οτζελέγιε μέτρησε 22 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Κρις Τζόουνς πρόσθεσε 15 πόντους και 5 ασίστ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Δυνατά μπήκε στο παρκέ η Μονακό και με μπροστάρη τον Μπλόσομγκεϊμ πήρε τα ηνία του αγώνα (10-2, 3'). Οι πρώτοι πόντοι του Μάικ Τζέιμς έφεραν τους Μονεγάσκυς στο +10 για πρώτη φορά (14-4, 5'). Ο Τζόουνς προσπάθησε να κρατήσει μέσα στο παιχνίδι την Βαλένθια (14-8, 7'). Ο Οκόμπο συνδέθηκε με το καλάθι των Ισπανών από νωρίς και δεν επέτρεψε στην Βαλένθια να πλησιάσει (19-9, 8'). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, με Ουόκερ και Μπλόσομγκεϊμ και τον Οτζελέγιε να μειώνει σε 25-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Βαλένθια μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τους Γιόβιτς και Ριβς να σκοράρουν μείωσε (25-19, 11'). Οι παίκτες του Μουμπρού συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και με τους Ρόμπερσον και Ίνγκλις να σκοράρουν μείωσαν ακόμα περισσότερο (27-24, 15'). Ο Τζέιμς προσπάθησε να ξεκολλήσει την Μονακό, επιθετικά, με την Βαλένθια να έχει βρει ρυθμό και να μειώνει ακόμα περισσότερο με τον Ίνγκλις (31-29, 17'). Ο Μάικ Τζέιμς ανέλαβε δράση και έδωσε ανάσα στην Μονακό (35-29, 18'). Οι γηπεδούχοι κράτησαν τον έλεγχο, με τον Γιόβιτς όμως να μειώνει, για το 38-34 του πρώτου μέρους.

Με καλή άμυν και διάθεση να τρέξει το παιχνίδι μπηκε η Μονακό, που βρήκε λύσεις με τον Μπράουν και ανέβασε τη διαφορά (44-36, 22'). Η Βαλένθια έμεινε στο πλάνο της, ο Τζόουνς έδωσε σκορ και η διαφορά μειώθηκε (47-44, 24'). Στραζέλ και Τζέιμς έκαναν αισθητη την παρουσία τους, δίνοντα ανάσα στην Μονακό (53-46, 26'). Οι παίκτες του Μουμπρού δεν άφησαν τους γηπεδούχους να ανεβάσουν τη διαφορά, με τον Οτζελέγιε να μειώνει (57-52, 29'). Ο Πραντίγια είπε την τελευταία λεξη στο δεκάλεπτο και μείωσε σε 57-54.

Ο Σέμι Οτζελέγιε έγινε σημείο αναφοράς για την Βαλένθια και το σκηνικό ανατράπηκε (59-61, 33'). Ο Μάικ Τζέιμς πήρε την κατάσταση στα χέρια του και η Μονακό ανέκτησε τον έλεγχο (63-61, 35'). Η άμυνα των παικτών του Ομπράντοβιτς έφερε αποτέλεσμα, ο Χολ ήταν σημείο αναφοράς στην επίθεση και η διαφορά ανέβηκε (72-64, 35'). Ο Ίνγκλις προσπάθησε να μειώσει για την Βαλένθια (75-70, 38'). Ο Τζέιμς μίλησε σε κρίσιμο σημείο, με τον Άντερσον να μειώνει (77-72, 39'). Ο Οτζελέγιε μείωσε σε 77-74, με τον Τζέιμς να αστοχεί σε τρίποντο στα 15'' για το τέλος, όμως οι Μονεγάσκοι κράτησαν τον έλεγχο ως το τέλος και πήραν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 38-34, 57-54, 79-78.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα μέσα από το Sportal.

Ο Μάικ Τζέιμς ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι, όμως στη συνέχεια βρήκε ρυθμό και τελείωσε το παιχνίδι με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, έχοντας μια πολυδιάστατη παρουσία στο παρκέ για τους Μονεγάκους. Ο εκρηκτικός γκαρντ πήρε την κατάσταση στα χέρια του την κρίσιμη ώρα και οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα του.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η άμυνα της Μονακό στα τελευταία λεπτά έκανε τη διαφορά οδηγώντας σε κακές επιλογές την Βαλένθια. Αυτός ήταν και ο λόγος που οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά στα τελευταία λεπτά και παρά το ξέσπασμα των παικτών του Μουμπρού στο τέλος η νίκη ήρθε για τους γηπεδούχους.