Η Φενέρμπαχτσε με «σφραγίδα» Ουίλμπεκιν επιβλήθηκε της Μπάγερν!

Σκότι Ουίλμπεκιν

Photo by Christina Pahnke/Euroleague Basketball via Getty Images

Γιάννης Πάλλας 23:43 - 27.10.2023 / Ανανεώθηκε: 00:13 - 28.10.2023

Η Φενέρμπαχτσε με πρωταγωνιστή τον Σκότι Ουίλμπεκιν επικράτησε (76-67) της Μπάγερν στο Μόναχο για την 5η αγωνιστική της Euroleague

Με τον Σκότι Ουίλμπεκιν να αποτελεί τον «στρατηγό» η Φενέρμπαχτσε επικράτησε (76-67) της Μπάγερν στο Μόναχο για την 5η αγωνιστική της Euroleague, αποδεικνύοντας ότι ξέρει να παίρνει το θετικό αποτέλεσμα και σε καταστάσεις μεγάλης πίεσης!

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν εκείνος που έκανε τη διαφορά και σάλπισε την αντεπίθεση για τους Τούρκους, με άξιους συμπαραστάτες τους Μάρκο Γκούντουριτς και Τζόναθαν Μότλει.

Από την πλευρά της Γερμανικής ομάδας ο Σιλβέιν Φρανσίσκο πιέστηκε πολύ και γι’ αυτό έμεινε στους 11 πόντους του πρώτου μέρους χωρίς να σκοράρει στην επανάληψη. Οι λύσεις του Αντρέας Ομπστ στα τελευταία λεπτά δεν ήταν αρκετές για να οδηγήσουν στην ανατροπή του σκηνικού.

Το Sportal Euroleague Show, με όλο το ρεπορτάζ από την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την Μπασκόνια και το τρίτο ημίχρονό της

Η Φενέρμπαχτσε με τη νίκη αυτή έχει απολογισμό 4 νίκες και 1 ήττα, ενώ η Μπάγερν μετράει 2 νίκες και 3 ήττες.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Μπάγερν είχε τον έλεγχο (13-10 στο 5.30’’ και 20-14 στο 9’) πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 10λεπτο με την Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη να μειώνει στον πόντο (20-19 στο 10’).

Ο Σιλβέιν Φρανσίσκο αποτελούσε τον «κινητήριο μοχλό» της Μπάγερν, αλλά η πίεση που του άσκησε η τουρκική ομάδα και η έλλειψη βοήθειας του Αντρέας Ομπστ (είχε 3 πόντους με 1/5 σουτ εντός πεδιάς) κατέστησε προβλέψιμο το παιχνίδι της ομάδας του Πάμπλο Λάσο.

Αυτό το αξιοποίησε η Φενέρμπαχτσε και με καλάθια του Ουίλμπεκιν, του Γκούντουριτς και του Παπαγιάννη μπόρεσε να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού (30-24 στο 15’ και 30-38 στο 16’ με τρίποντο του Σέστινα).

Παρά την προσπάθεια της Μπάγερν οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την ευχέρεια τους στο παιχνίδι «ένας εναντίον ενός» μπόρεσαν να έχουν μια απόσταση (32-40 στο 18’) από τον αντίπαλο τους που αντέδρασε ωστόσο στο τελευταίο 2λεπτο και πήγε στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο -3 (38-41 στο 20’).

Ο Δημήτρης Ιτούδης έριξε στο παρκέ και τον Τάιλερ Ντόρσεϊ ο οποίος επέστρεψε από τον τραυματισμό του και έδειξε ότι αποτελεί ένα σημείο αναφοράς επιθετικά για την τουρκική ομάδα.

Στην επανάληψη, η Μπάγερν πέρασε μπροστά (44-43 στο 24.20’’). Η Φενέρμπαχτσε πίεσε πολύ στην άμυνα και με τους Μότλει, Καλάθη, Παπαγιάννη και Ουίλμπεκιν μπόρεσε να «χτίσει» μια διαφορά 8 πόντων (47-55 στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο 10λεπτο οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη είχαν μια σημαντική απόσταση από τον αντίπαλο τους (51-60 στο 32’ και 53-62 στο 34’). Παρότι οι Γερμανοί αποδείχθηκαν «σκληρό καρύδι» και έφτασαν με «γκολ-φάουλ» του Σερζ Ιμπάκα στο -3 (61-64 στο 36’) η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη αύξησε ξανά τη διαφορά (61-68 στο 37’) με τους Μότλει και Γκούντουριτς.

Η Μπάγερν έκανε την ύστατη προσπάθεια και με τρίποντο του Αντρέα Ομπστ έφτασε στο... σουτ (66-68 στο 38.30’’). Στην επόμενη επίθεση ο Καλάθης έκανε λάθος, αλλά στην επίθεση ο Μπόνγκα δεν βρήκε στόχο. Ο Ουίλμπεκιν συνεργάστηκε στην επόμενη επίθεση με τον Μότλει ο οποίος σκόραρε (66-70 στα 45’’).

Στην επόμενη επίθεση ο Μπόνγκα προσπάθησε να πασάρει στο «ζωγραφιστό» και υπέπεσε σε λάθος και στην άμυνα έκανε φάουλ στον Χέις-Ντέιβις ο οποίος έκανε το 66-72. Εκεί ουσιαστικά τελείωσαν όλα, καθώς στη συνέχεια η Μπάγερν δεν είχε το «καθαρό μυαλό» να επιστρέψει και «πλήρωσε» τα λάθη της...

MVP: Σκότι Ουίλμπεκιν

Ο Αμερικανός γκαρντ της Φενέρμπαχτσε τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους (1/1 ελεύθερες βολές, 2/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 23:56 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:

Η εξαιρετική άμυνα στην τρίτη περίοδο (9-14 το επιμέρους σκορ) για τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη αποτέλεσε το σημείο αναφοράς για την αντίδραση της Φενέρμπαχτσε και τη νίκη. Επίσης κομβικό σημείο ήταν η προσωπική άμυνα στον Σιλβέιν Φρανσίσκο, ο οποίος μετά τους 11 πόντους στο πρώτο 20λεπτο δεν σημείωσε κανένα πόντο στο δεύτερο ημίχρονο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεφς, Αλιάγκα, Μπρόεκ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 38-41, 47-55, 67-76.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Λάσο): Μπαμπ 5, Φρανσίσκο 11 (5 ασίστ), Έντουαρντς 6, Βάιντρερμαν, Μπόνγκα 8 (7 ριμπάουντ), Μπολμάρο 6, Ομπστ 9 (3 ριμπάουντ), Ιμπάκα 9 (7 ριμπάουντ), Μπράνκοβιτς, Μπούκερ 9 (6 ριμπάουντ), Γκίλεσπι 4 (5 ριμπάουντ).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλεϊ 9 (6 ριμπάουντ), Oυίλμπεκιν 17 (4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σανλί, Παπαγιάννης 8 (5 ριμπάουντ), Μαχμούτογλου, Ντέιβις 9 (6 ριμπάουντ), Μπιμπέροβιτς, Πιέρ 6, Γκούντουριτς 14 (6 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 5, Καλάθης 4, Σεστίνα 4.