Επική ανατροπή της Μπαρτσελόνα πριν τον Ολυμπιακό με ήρωα τον Λαπροβίτολα

Νίκος Καλαμπάκας 20:25 - 05.05.2024 / Ανανεώθηκε: 06:44 - 19.05.2024

Η Μπαρτσελόνα βρέθηκε κοντά στην εντός έδρας ήττα από την Γκραν Κανάρια, όμως ο Νίκολα Λαπροβίτολα αρνήθηκε να... παραδοθεί και την οδήγησε σε νίκη με 95-89.

Νίκη ουσίας και ψυχολογίας η Μπαρτσελόνα από την Γκραν Κανάρια, τρεις ημέρες πριν το game 5 της με τον Ολυμπιακό.

Οι αντίπαλοι των Πειραιωτών στα playoffs επικράτησαν στο «Παλάου» και είδαν ανέβασαν την ψυχολογία τους ενόψει του ευρωπαϊκού τους "do or die", επιστρέφοντας επικά στην τελευταία περίοδο, με μεγάλα τρίποντα του Λαπροβίτολα.

Πάσχα στο ΣΕΦ για τον Ολυμπιακό - Βερολίνο μέσω Βαρκελώνης η μόνη σκέψη στον Πειραιά
ΜΠΑΣΚΕΤ

14:04 - 05.05.2024

Με προπόνηση στο ΣΕΦ ξεκίνησε η ημέρα του Πάσχα για τον Ολυμπιακό, ο οποίος προετοιμάζεται πυρετωδώς για το game 5 κόντρα στην Μπαρτσελόνα, που θα κρίνει το ποια ομάδα θα ταξιδέψει στο Βερολίνο για το Final 4.

Όλα αυτά, τρεις ημέρες πριν οι μπλαουγκράνα υποδεχθούν τον Ολυμπιακό για τον αγώνα που θα δώσει ειειστήριο για το Final 4 του Βερολίνου.

Η ομάδα του Γκριμάου μπήκε με προσοχή στον αγώνα και έδωσε την ευκαιρία στη Γκραν Κανάρια να πάρει προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου με 17-16.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν με ενέργεια και να δίνουν εκείνοι τον ρυθμό στον αγώνα. Στο ημίχρονο προηγούνταν με 4 πόντους (33-37), ωστόσο στην τρίτη περίοδο μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και με επί μέρους σκορ 17-28 έβαλαν σοβαρή υποψηφιότητα για τη νίκη.

Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να ανατρέψει τη διαφορά και στο τέλος ανέλαβε δράση ο Λαπροβίτολα, που με δύο μεγάλα τρίποντα μείωσε δύο φορές στους τρεις πόντους (72-75 και 77-80). Ο Πάρκερ με τρεις βολές οδήγησε τον αγώνα στην παράταση κι εκεί η Γκραν Κανάρια δεν ήταν ικανή να αντισταθεί στους Καταλανούς που πήγαν στο 22-10 της κατάταξης και πήραν ψυχολογία λίγες μέρες πριν τη μεγαλύτερή τους ευρωπαϊκή μάχη.