Στο ρελαντί η Μπασκόνια την Άλμπα

Τσίμα Μονέκε

© 2023 EuroLeague Basketball

Sportal newsroom 23:32 - 08.03.2024 / Ανανεώθηκε: 00:39 - 09.03.2024

Η Μπασκόνια δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Άλμπα, με τους Βάσκους να επικρατούν άνετα των Γερμανών με 88-71 και να φτάνουν τις 15 νίκες στην φετινή Euroleague.

Η Μπασκόνια είχε εύκολο έργο απέναντι στην Άλμπα και πανηγύρισε μια άνετη νίκη.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς από την αρχή είχε τον έλεγχο του αγώνα και πήρε τη νίκη με άνετο +17, με τους Βάσκους να ανεβαίνουν στο 15-13 και να συνεχίζουν να έχουν το βλέμμα τους στα Play Offs, αλλά και στα Play Ins, στις θέσεις των οποίων έχουν «στρογγυλοκαθίσει».

Ο Κόντι Μίλερ - ΜακΙντάιρ με 14 πόντους και 10 ασίστ ήταν ο κορυφαίος της Μπασκόνια, με τον Τσίμα Μονέκε να είναι πρώτος σκόρερ με 16 και τον Βάνια Μαρίνκοβιτς να προσθέτει άλλους 15.

Ο Κουμάντζε με 12 πόντους και 3 μπλοκ ήταν ο κορυφαίος για την Άλμπα, ενώ 12 πρόσθεσε και ο Ματ Τόμας.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Η Μπασκόνια από την αρχή είχε δείξει πως δεν έχει καμία διάθεση να αφήσει περιθώρια στην Άλμπα. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-10, με τους Βάσκους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και την Άλμπα να μην μπορεί να δώσει λύσεις, ούτε σε άμυνα, ούτε σε επίθεση. Αυτό άλλαξε λίγο στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Μην φανταστείτε βέβαια κάτι τρομερό. Μετά το 32-14 (15'), η Άλμπα ανέβασε στροφές και με τους Τόμας και Κουμάντζε να κάνουν δουλειά, η διαφορά έπεσε στους 6 (40-34, 19), με το ημίχρονο να κλείνει στο 42-34.

Η συνέχεια ανήκε και πάλι στη Μπασκόνια. Η άμυνα των Βάσκων δεν επέτρεψε στην Άλμπα να βρει λύσεις, έχοντας μόλις 13 πόντους σε όλη την περίοδο! Κάπως έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 63-47.

Ο Χάουαρντ ευστόχησε στο πρώτο του τρίποντό του στο ματς και η διαφορά ανέβηκε στους 20 (69-49, 32'), με τους Βάσκους στη συνέχεια να χαλαρώνουν, αλλά να μην απειλούνται ποτέ. Έτσι, το τέλος του αγώνα βρήκε τη Μπασκόνια νικήτρια με 88-71.

MVP:

Ο Κόντι Μίλερ - ΜακΙντάιρ με 14 πόντους και 10 ασίστ ήταν ο κορυφαίος της Μπασκόνια στην αναμέτρηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Ζαμόισκι, Ρόσι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-10, 42-34, 63-47, 88-71.

Το Box Score της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ:

Στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Euroleague, η Μπασκόνια υποδέχεται την Αρμάνι Μιλάνο (14/3, 21:30) στη Βιτόρια, ενώ η Άλμπα φιλοξενεί τη Μονακό (14/3, 21:00) στο Βερολίνο.