Συντριβή για τον ΠΑΟΚ στην Πορτογαλία

Έλβαρ Φρίντρικσον

© FIBA

Aχιλλέας Μαυροδόντης 23:37 - 01.11.2023 / Ανανεώθηκε: 23:58 - 01.11.2023

Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να αντισταθεί απέναντι στη Μπενφίκα και γνώρισε την ήττα στην Λισαβώνα με το βαρύ 94-72.

Ο ΠΑΟΚ έμοιαζε σαν να μην ταξίδεψε... ποτέ για την Πορτογαλία, με την Μπενφίκα να παίρνει μια νίκη με +22 απέναντι στον Δικέφαλο!

Από την αρχή η ομάδα της Πορτογαλίας είχε δείξει πως θέλει να καθαρίσει το ματς, όμως ο Δικέφαλος επέστρεψε και στο ημίχρονο ήταν μάλιστα και μπροστά. Παρόλα αυτά, στο δεύτερο ημίχρονο κατέρευσε.

Η Μπενφίκα από το 20' και μετά, έτρεξε ένα επιμέρους 54-31, εκτοξεύοντας την διαφορά και παίρνοντας μια σπουδαία νίκη.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ άσχημα στο ματς, όμως μπόρεσε να επιστρέψει. Στο δεκάλεπτο το σκορ έγινε 17-15, ενώ στην συνέχεια το ημίχρονο έκλεισε στο 40-41, με τον ΠΑΟΚ στη συνέχεια όμως να καταρρέει.

Η Μπενφίκα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με ένα σερί 11-0 (51-41, 24'), ενώ η συνέχεια της ανήκε ολοκληρωτικά. Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει λύσεις και η διαφορά ανέβαινε ολοένα και περισσότερο, με το τέλος του αγώνα να βρίσκει την Μπενφίκα νικήτρια με το επιβλητικό 94-72.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Προτς, Καλατράβα, Γκουέτσα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 40-41, 68-60, 94-72

ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Άλβες): Αλμέιδα 28 (4), Ντάγκλας 14 (3/7 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντρέσελ 12 (2/3 τρίποντα, 4 ασίστ, 5 λάθη), Γκόμες 5, Ρελβάο, Ραμντάν 1 (12 ριμπάουντ), Μπρούσαρντ 5 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κάρτερ 26 (4 ριμπάουντ), Γκαμέιρο 3 (1), Σίλβα (5 ριμπάουντ)

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Μπελιάουσκας 7, Φλάτεν 6 (1/6 τρίποντα) , ΜακΝίς 6 (6 ριμπάουντ) , Χάρισον 7 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Φρίντρικσον 16 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη) , Μαργαρίτης 11 (2) , Γκίλμορ 3 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Τσιακμάς 6 (2/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Τσαϊρέλης 10, Σχίζας