Την… πάτησαν Μπακς και Αντετοκούνμπο στο Χιούστον, χτύπησε ξανά ο Μίντλετον

Τζέιλεν Γκριν / printscreen

Γιώργος Γαβριλάκης 07:49 - 12.12.2022 / Ανανεώθηκε: 17:43 - 12.12.2022

O Αντετοκούνμπο έκανε το χειρότερο φετινό του παιχνίδι στην επίθεση (16 πόντοι με 7/17 σουτ), οι Μπακς είδαν τον Κρις Μιντλετον να αποχωρεί με διάστρεμμα και οι Ρόκετς νίκησαν (97-92) με πρωταγωνιστή τον Τζέιλεν Γκριν.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δυσκολεύτηκε και το Μιλγουόκι υπέφερε στο Χιούστον. Οι Ρόκετς κατάφεραν να κρατήσουν τον Greek Freak μακριά από τις γνωστές του επιδόσεις και τελικά να νικήσουν με 97-92

Το πρόβλημα για τους Μπακς πάντως, δεν ήταν μόνο το γεγονός ότι ο Γιάννης τελείωσε το ματς με νούμερα στην επίθεση που συνήθως έχει στο ημίχρονο: 16 πόντοι και 4 ασίστ (είχε βέβαια και 18 ριμπάουντ). Η ζημιά έγινε στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Κρις Μίντλετον που προσφάτως έκανε το ντεμπούτο του στη σεζόν αποχώρησε με διάστρεμμα αυτή τη φορά.

Ο Τζρού Χόλιντεϊ προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα σε εγρήγορση (25 πόντοι, 8 ασίστ), ο Μπόμπι Πόρτις από τον πάγκο έκανε ένα ακόμα εντυπωσιακό double-double (17 πόντοι, 15 ριμπάουντ), αλλά οι Ρουκέτες με τον θεαματικό γκαρντ Τζέιλεν Γκριν να σταματάει στους 30 πόντους (με 12/21 σουτ, εκ των οποίων 3/6 τρίποντα) και τον… διπλανό του Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ να προσθέτει 18 (με 7 ασίστ) πήραν μία από τις σποραδικές τους νίκες στη σεζόν. Ήταν μόλις το όγδοο θετικό τους αποτέλεσμα σε 26 εγώνες.

Εκτη σερί νίκη των Πέλικανς, με τον Ζάιον να διαλύει τους Σανς (vids)
NBA

01:27 - 12.12.2022

Στη Νέα Ορλεάνη οι Φοίνιξ Σανς χωρίς τον Ντέβιν Μπούκερ φιλοξενήθηκαν από τους Πέλικανς και ο Ζάιον Ουίλιαμσον με 35 πόντους τους νίκησε (129-124) στην έξτρα περίοδο. Ο Κρις Πολ ισοφάρισε 117-117 στο τέλος της κανονικής διάρκειας.

Τα κατάφεραν πάντως, χωρίς τον προπονητή τους στον πάγκο. Ο Στέφεν Σάιλας, δεν ήταν μαζί με την ομάδα καθώς, λίγες ώρες πριν το ματς… έχασε τον πατέρα του και θρύλο του ΝΒΑ, Πολ Σάιλας. Οι παίκτες του και ο αντικαταστάτης του στον πάγκο, Τζον Λούκας, του αφιέρωσαν τη νίκη.

Το Μιλγουόκι πλέον έχει ρεκόρ 19-7. Δηλαδή μία ήττα περισσότερη από τους Μπόστον Σέλτικς, οι οποίοι οδηγούν την κούρσα στην Ανατολή, αλλά και σε όλη τη λίγκα με ρεκόρ 21-6.

Τα δωδεκάλεπτα: 19-25, 50-48, 77-74, 97-92

ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ (Τζον Λούκας): Γκόρντον 9, Τζαμπάρι Σμιθ 6 (1/9 σουτ, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Σενγκούν 8 (8 ριμπάουντ), Γκριν 30 (9/15 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Κέβιν Πόρτερ 18 (8/13 δίποντα, 7 ασίστ), Κέβιν Μάρτιν 10 (7 ριμπάουντ), Γκαρούμπα 2, Νιξ 5, Ίσον, Μάθιους 5, Φερνάντο 4 (6 ριμπάουντ).
ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον, Αντετοκούνμπο 16 (7/15 δίποντα, 2/6 βολές, 18 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ, 3 λάθη σε 36’46’’), Μπρουκ Λόπεζ 7 (3 μπλοκ), Γκρέισον Άλεν 11 (2/9 τρίποντα), Χόλιντεϊ 25 (6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πόρτις 17 (15 ριμπάουντ), Κάρτερ 9, Κόναγκτον 7, Χιλ, Νουόρα.