Νετς: Δικό τους το ντέρμπι της Νέας Υόρκης! (vid)

Κάιρι Ίρβινγ / © Photo by Alex Goodlett/Getty Images

Aχιλλέας Μαυροδόντης 07:33 - 29.01.2023 / Ανανεώθηκε: 07:39 - 29.01.2023

Οι Νετς, έχοντας σε τρομερή κατάσταση τον Κάιρι Ίρβινγκ, πήραν τη νίκη στο ντέρμπι της Νέας Υόρκις απέναντι στους Νικς με 122-115

Οι Μπρούκλιν Νετς ήταν οι μεγάλοι νικητές του νεοϋορκέζικου ντέρμπι, με την ομάδα του Μπρούκλιν να επικρατεί των Νικς με 122-115 και να ανεβαίνει στο 30-19, ρίχνοντας τους αντιπάλους της στο 27-24.

Στο Barclays Center οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με +13 (62-49), όμως οι Νικς έκαναν την αντεπίθεσή τους στην τρίτη περίοδο, μειώνοντας στους εφτά πόντους (88-81). Μάλιστα, στο τέταρτο δωδεκάλεπτο οι Νικς πλησίασαν ακόμα και στους τρεις πόντους 3:07 πριν την λήξη της αναμέτρησης, όμως Κάιρι Ίρβινγκ και Σεθ Κάρι «εκτέλεσαν» την ομάδα του Τομ Θίμποντο από το τρίποντο και τελείωσαν την υπόθεση νίκη.

Κορυφαίος για άλλο ένα ματς για τους Νετς ήταν ο Ίρβινγκ με 32 πόντους, 6 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ 13 πόντους, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 μπλοκ είχε ο Κλάξτον, με τον Χάρις να προσθέτει 16 πόντους. Από την πλευρά των ηττημένων ο Μπράνσον είχε 26 πόντους με 4 ασίστ, ο Μπάρετ μέτρησε 24 πόντους και ο Ραντλ 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ.