Νίκη για τη Φενέρ πριν τον Παναθηναϊκό με... σούπερ Καλάθη!

Νικ Καλάθης

Νικ Καλάθης / © Euroleague

Νίκος Καλαμπάκας 21:09 - 15.10.2023 / Ανανεώθηκε: 21:10 - 15.10.2023

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Μπαχτσεσεχίρ με 113-98 με τον Νικ Καλάθη να σημειώνει 15 πόντους και να μοιράζει 10 ασίστ, δύο μέρες πριν υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό για την 3η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Νικ Καλάθης ήταν ο άνθρωπος που με τους πολύτιμους πόντους και τις ασίστ του συνέβαλε τα μέγιστα στη νίκη της Φενέρμπαχτσε επί της Μπαχτσεσεχίρ για το πρωτάθλημα της Τουρκίας με σκορ 113-98.

Ο Έλληνας γκαρντ σημείωσε 15 πόντους και μοίρασε 10 ασίστ κάνοντας double double και ήταν ένας εκ των βασικών παραγόντων που η ομάδα του επικράτησε των αντιπάλων της, δύο μέρες πριν κοντραριστεί με τον Παναθηναϊκό στην Κωνσταντινούπολη.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη που πρόσφατα έχασε και τον Τάιλερ Ντόρσεϊ τουλάχιστον για δύο μήνες, έβγαλε άσσους από το μανίκι της και έφυγε αλώβητη από την εντός έδρας αναμέτρηση κόντρα στη Μπαχτσεσεχίρ που αν και είδε τον Σκραμπ να σημειώνει 16 πόντους, δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Μότλεϊ με 25 πόντους, ενώ ο Καλάθης πρόσθεσε 15 όπως σας γράψαμε παραπάνω. Εκτός ροτέισον έμεινε ο Παπαγιάννης, αφού ήταν ο ξένος που επιλέχθηκε να μην αγωνιστεί.

Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι από το πρώτο δεκάλεπτο και είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Το 34-28 του δεκαλέπτου ήταν μεν εύθραστο, όμως η ομάδα του Ιτούδη έδειξε σοβαρότητα και δεν αντιμετώπισε προβλήματα. Πήγε με το +14 στο ημίχρονο (58-44), ενώ όταν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 8 πόντους στο τέλος της 3ης περιόδου (85-77) βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και ολοκλήρωσε αλώβητη την αναμέτρηση με το τελικό 113-98.