Νίκη για τη Μπάγερν πριν την επίσκεψή της στο ΟΑΚΑ

Σιλβαίν Φρανσίσκο

Νίκος Καλαμπάκας 20:41 - 08.10.2023 / Ανανεώθηκε: 20:41 - 08.10.2023

Η Μπάγερν Μονάχου επιβλήθηκε του Αμβούργου με σκορ 90-79, λίγες μέρες πριν τον αγώνα της στην Αθήνα με τον Παναθηναϊκό για τη 2η αγωνιστική της Euroleague.

Νίκη για τη Μπάγερν Μονάχου λίγες μέρες πριν έρθει στην Αθήνα προκειμένου να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ για τη 2η γωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο δυσκολεύτηκε κόντρα στο Αμβούργο, όμως τελικά πήρε το ζητούμενο χάρη σε μια ακόμα φοβερή εμφάνιση του Σιλβέιν Φρανσίσκο. Ο πρώην παίκτης του Περιστερίου σημείωσε 18 πόντους, ενώ 16 πρόσθεσε ο Ομπστ και 15 ο Ιμπάκα που δείχνει να έχει εγκληματιστεί στα ευρωπαϊκά παρκέ, μετά την επιστροφή του στη Γηραιά Ήπειρο από το ΝΒΑ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν επιθετικά στον αγώνα και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγούνταν με σκορ 31-28, όμως η Μπάγερν έκανε... ρελάνς στη 2η περίοδο και πήρε την κυριαρχία. Το ημίχρονο βρήκε τους παίκτες του Λάσο μπροστά στο σκορ 54-41 και όλα πήραν τον δρόμο τους αφού στο δεύτερο ημίχρονο αν και το Αμβούργο εμφανίστηκε σκληρό και αποφασισμένο, δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή.

Η 3η περίοδος έκλεισε στο 69-57, ενώ στο τέλος οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη με το τελικό 90-79.

Τα δεκάλεπτα: 28-31, 54-41, 69-56, 90-79