Νίκη στην εκπνοή για την Ακτή Ελεφαντοστού που παραμένει στο παιχνίδι της πρόκρισης

Η Ακτή Ελεφαντοστού πήρε τη νίκη απέναντι στο Ιράν, χάρη σε 3 εύστοχες βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα (71-69) και τώρα θα παίξουν τα ρέστα τους απέναντι στην Βραζιλία για την πρόκριση.

Η Ακτή Ελεφαντοστού βρέθηκε μια ανάσα από την ήττα, όμως στα τελευταία δευτερόλεπτα έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη (71-69) και παρέμεινε, έστω και μαθηματικά, ζωντανή στη μάχη για την πρόκριση.

Το παιχνίδι ήταν θρίλερ σε όλη του την διάρκεια, με το Ιράν να έχει το προβάδισμα στο τέλος με 68-69 και να φτάνει μια ανάσα από τη νίκη. Παρόλα αυτά, η συνέχεια δεν ήταν αυτή που θα ήθελαν οι Ασιάτες.

Ο Σόλο Ντιαμπατέ κέρδισε 3 βολές στα 6.3'' πριν το τέλος, ευστόχησε και στις 3, ο Γιακτσαλί αστόχησε σε σουτ στην εκπνοή και κάπως έτσι η Ακτή Ελεφαντοστού πήρε τη νίκη, η οποία μάλιστα την κρατάει ζωντανή για την πρόκριση στην φάση των «16». Παρόλα αυτά, οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος των Αφρικανών, καθώς για να προκριθούν θα πρέπει να επικρατήσουν της Βραζιλίας (30/8, 12:45) την τελευταία αγωνιστική των ομίλων.

Ο Νισρ Ζουζούα με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ενώ για τους ηττημένους ο Μπεχνάμ Γιακτσαλί, ο οποίος ήταν και ο παίκτης που αστόχησε στο τέλος, είχε 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι ηρωισμοί του Χόλις-Τζέφερσον δεν ήταν αρκετοί και η Νέα Ζηλανδία νίκησε την Ιορδανία στην παράταση
FIBA WORLD CUP

14:07 - 28.08.2023

Η Νέα Ζηλανδία βρήκε ένα σοβαρό εμπόδιο απέναντι στην Ιορδανία. Ο Ροντάι Χόλις Τζέφερσον τους έβαλε δύσκολα, αλλά στο έξτρα πεντάλεπτο (κανονική διάρκεια 81-81) βρήκαν τη λύση, νίκησαν με 95-87 και θα παίξουν όλο τους το «είναι» την Τετάρτη (30/8) κόντρα στην Εθνική μας ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 37-35, 54-56, 71-69.

Ακτή Ελεφαντοστού (Πρόκιτς): Αμπουό 3 (1), Μπα 6 (5 ριμπάουντ), Νταντιέ 10 (2), Ντάλι 3 (1), Ντιαμπατέ 9, Φοφανά Μ., Φοφανά Β. 4, Κονέ 6, Σιντιμπέ 10 (5 ριμπάουντ), Τέιπ 3, Ζουζουά 17 (3/9 τρίποντα).

Ιράν (Ντεμίρ): Μίρι, Αλιακμπάρι, Αμίνι 15 (2), Εχαντάντι 9 (8 ριμπάουντ), Γκιργκοριάν 5, Καζέμι 5 (8 ριμπάουντ), Μασαγιέκι 5 (1), Μιρζάι 4, Ρεφαεζιφάρ 7 (1), Γιακτσαλί 19 (5/13 τρίποντα).

Το Mundobasket 2023 στο sportal.gr

Η δράση του Παγκοσμίου Κυπέλλου που διεξάγεται σε Φιλιππίνες, Ινδονησία και Ιαπωνία κορυφώνεται και το Sportal.gr είναι εδώ για να σας ενημερώνει με εγκυρότητα και ταχύτητα. Η πορεία και τα νέα της Εθνικής μας, αλλά και όλων των ομάδων, το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα των αγώνων είναι εδώ, για να μην χάσετε ούτε τις λεπτομέρειες του Mundobasket 2023.