Η Βραζιλία διέλυσε το Ιράν στη βραδιά του Χουέρτας

Βραζιλία - Ιράν

©FIBA

Νίκος Καλαμπάκας 14:32 - 26.08.2023 / Ανανεώθηκε: 15:22 - 26.08.2023

Η Βραζιλία ήταν σε όλα ανώτερη από το Ιράν και το επιβεβαίωσε παίρνοντας εύκολη νίκη με 100-59 στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο Παγκόσμιο Κύπελλο της FIBA.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Βραζιλία τον αγώνα της με το Ιράν, αφού κατάφερε να επιβληθεί με άνεση με σκορ 100-59.

Η ομάδα της Λατινικής Αμερικής άρχισε δυνατά το παιχνίδι και καθήλωσε τους αντιπάλους της, οι οποίοι έδειξαν από το ξεκίνημα ότι στερούνται της ικανότητας να φανούν ανταγωνιστικοί απέναντι στους Βραζιλιάνους που μπορεί να χάρηκαν για την εμφάνιση και τη νίκη, όμως υπάρχει ανησυχία για τον Ραούλ Νέτο ο οποίος τραυματίστηκε στην τρίτη περίοδο και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο..

Η πρώτη περίοδος βρήκε την ομ'άδα του Κόντι να προηγείται με 21 πόντους διαφορά (12-33), δείχνοντας τη διαφορά δυναμικότητας ου τη χώριζε από το Ιράν.

Ο αγώνας κύλησε εύκολα για τη Βραζιλία που όσο περνούσαν τα λεπτά, τόσο ανέβαζε τον δείκτη της διαφοράς. Στο ημίχρονο η Βραζιλία προηγούταν με 32 πόντους (25-57) κι έτσι το ενδιαφέρον πλέον εστιάστηκε στο που θα σταματήσει ο δείκτης του σκορ.

Η τρίτη περίοδος ήταν... μια από τα ίδια! Το Ιράν απλά προσπαθούσε να σταματήσει τους Βραζιλιάνους την ώρα που εκείνοι έκαναν ότι ήθελαν μέσα στο παρκέ. Το 46-82 του 30' έδειξε ότι το ματς δεν είχε κανέναν ανταγωνισμό, με τους λατινοαμερικάνους να κάνουν πραγματικό πάρτι και να μπαίνουν στη διοργάνωση με τον καλύτερο τρόπο, μετά το τελικό 100-59.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Μπρούνο Καμπόκλο που σημείωσε 16 πόντους, ενώ ο Σάντος έβαλε 14, ο Σοάρες 13 και ο Μπενίτε 12. Αξίζει να σημειωθεί ότι στον αγώνα ο Μαρθελίνιο Πουέρτας έφτασε τις 100 ασίστ στα Παγκόσμια Κύπελλα. Μόνο οι Ρίκι Ρούμπιο (130) και ο Πάμπλο Πριτζιόνι (106) έχουν περισσότερες.

«Ξεχωριστό που φοράω τη φανέλα της Team USA»: Ο Τζέιλεν Μπράνσον εξηγεί στο Sportal τη σημασία του να αγωνίζεσαι για την εθνική ομάδα