Ο Ιωνικός πήρε το ντέρμπι παραμονής με την Καρδίτσα

Sportal newsroom 18:01 - 07.01.2023 / Ανανεώθηκε: 18:30 - 07.01.2023

Βάζοντας τις βάσεις στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ιωνικός επικράτησε της Καρδίτσας με 78-71 στο κλειστό του Πλάτωνα στο ντέρμπι παραμονής στην Basket League.

Ο Ιωνικός Νίκαιας χάρη σε ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο νίκησε με 78-71 την Καρδίτσα στο κλειστό του Πλάτωνα κάνοντας ένα πολύ σημαντικό βήμα στη μάχη της παραμονής της στην Basket League.

Νίκη και ροζ φύλλο αγώνα που συνδυάστηκε με το ντεμπούτο του Γιάννη Λίβανου στην ομάδα της Νίκαιας και ήττα σε αυτό του Νίκου Παπανικολόπουλου στην ομάδα της Καρδίτσας.

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε ξεκάθαρα στους γηπεδούχους που μπήκανε φουριόζοι και το έκλεισαν με το υπέρ τους 28-13 δείχνοντας να έχουνε βάλει πολύ γερές βάσεις για να φθάσουνε στη νίκη.

Μάλιστα χάρη στους Μαυροκεφαλίδη και Λέισι ξέφυγαν με 10-2 και όταν ο Γκάμπροβσεκ μείωσε στον πόντο σε 14-13 στο 7΄ ακολούθησε ένα 14-0 με το τρίποντο του Αρσενόπουλου.

Οι φιλοξενούμενοι διορθώνοντας την άμυνά τους φρόντισαν να αντιδράσουνε και να πάνε στα αποδυτήρια μειώνοντας στους 11 με το 43-32, αν και η διαφορά είχε πάει στους 16 με τον Λέισι να κάνει το 31-15 ενώ την είχανε ψαλιδίσει και στους 8 με τον Γκιουζέλη να κάνει το 31-23 με ένα σερί 0-8.

Η ομάδα της Καρδίτσας με έμφαση στην άμυνα στηρίχθηκε και στο τρίτο της δεκάλεπτο πετυχαίνοντας να ρίξει την διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους με το σκορ στην ολοκλήρωσή του να είναι στο 60-51 δια χειρός Πρίτζετ.

Μάλιστα όταν ο Μαυροκεφαλίδης είχε κάνει το 52-39 στο 25΄ ενώ λίγο μετά το 27΄ ο Αγραβάνης με κάρφωμά του είχε μειώσει σε 52-46.

Στην ίδια λογική κύλησε και το τέταρτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να φέρουνε τη διαφορά στον πόντο σε 66-65 με τον Γκάμπροβσεκ στο 36΄ αλλά να μην μπορεί να ισοφαρίσει σε 70-70 αφού ο Πρίτζετ αστόχησε στο τρίποντο 1΄:20΄΄ πριν το τέλος. Ο Λέισι ευστόχησε στις δύο βολές και ο Ιωνικός έφθασε στη νίκη.

MVP: Λουκάς Μαυροκεφαλίδης

Ο έμπειρος φόργουορντ του Ιωνικού Νικαίας συνέβαλε τα μέγιστα για την επιστροφή στις νίκες με τους 23 του πόντους και σχεδόν τέλεια στατιστικά με 1/2 βολές, 8/12 δίποντα και 2/3 τρίποντα σε 32:53. Ακόμη μάζεψε 8 ριμπάουντ και έδωσε 5 ασίστ με τα 4 λάθη που υπέπεσε να μην κόστισαν.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 43-32, 60-51, 78-71.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Λίβανος): Μπέμπης, Μαυροκεφαλίδης 23(2), Μάντζαρης 3(1), Χόκινς 4, Λέισι 19(1), Κάπελαν 11(3/7 τρίποντα), Νούνιεζ 7(7 ριμπάουντ), Σίμονς 6, Αρσενόπουλος 3(1), Παρκς 2.
ΚΑΡΔΙΤΣΑ Βιολογικό Χωριό (Παπανικολόπουλος): Μπεχάιμ 8(1), Πριτζέτ 14, Αθηναίου 8(1), Αγραβάνης 10(10 ριμπάουντ), Σαρικόπουλος 2, Καρράς 2, Καλαϊτζάκης, Γκιουζέλης 6(1), Τσούκας, Ουέστ 6, Γκάμπροβσεκ 15(2).