Ο Ντε Κολό «εκτέλεσε» τη Μπαρτσελόνα, η Βιλερμπάν έκανε το «διπλό» στην Ισπανία (vid)

© Τwitter / Euroleague

Sportal newsroom 23:33 - 09.12.2022 / Ανανεώθηκε: 23:48 - 09.12.2022

Στο σουτ κρίθηκε η αναμέτρηση της Μπαρτσελόνα με τη Βιλερμπάν και ο Νάντο Ντε Κολό τιμώρησε τους Ισπανούς. Οι Γάλλοι επικράτησαν με 75-74 και πήραν την τέταρτη νίκη τους στην Euroleague.

Η Βιλερμπάν νίκησε την Μπαρτσελόνα στο Παλάου Μπλαουγκράνα με τον Νάντο Ντε Κολό να θυμίζει σε όλη την Euroleague την ποιότητά του. Ο 35χρονος γκαρντ πήρε τη μπάλα στην τελευταία κρίσιμη επίθεση της ομάδας του, βρέθηκε στο ένας εναντίον ενός με τον Νίκολα Μίροτιτς και δεν έχασε την ευκαιρία. Με εύστοχο σουτ από τα έξι μέτρα έκανε το 75-74 και έδωσε μεγάλη νίκη στους Γάλλους.

H εξέλιξη του αγώνα

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η Μπαρτσελόνα έπρεπε να… πονηρευτεί. Η Βιλερμπάν μπήκε στο γήπεδο για να νικήσει. Κι αν δεν το περίμενε κανένας, οι παίκτες του Τι Τζέι Πάρκερ είχαν προγραμματιστεί γι’ αυτόν το σκοπό.

Το εντυπωσιακό με τους Γάλλους ήταν ότι δεν το έβαλαν κάτω όταν έχασαν την επαφή και βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και με 10 πόντους με τη συμπλήρωση του πρώτου οκταλέπτου: 21-11. Ο Κάιλ Κούριτς οδηγούσε τους Μπλαουγκράνα, αλλά η διαφορά δεν άνοιξε. Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 46-40.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με ένα 6-0 σερί προηγήθηκαν και πάλι με διψήφια διαφορά. Αυτή τη φορά με +12 (52-40), αλλά και πάλι η Βιλερμπάν αντέδρασε. Μάλιστα, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο «εύθραυστο» 62-57.

Στα τελευταία 10 λεπτά είχαμε μάχη σώμα με σώμα. Κι όταν το ματς έφθασε να κρίνεται στο τελευταίο σουτ, η μπάλα πήγε στα χέρια του Νάντο Ντε Κολό.

Ο Γάλλος είδε το σκορ και τον χρόνο: 74-73 υπέρ της Μπαρτσελόνα και απέμενε μία ολόκληρη επίθεση. Στα 6 δεύτερα πριν την εκπνοή ξεκίνησε την προσπάθεια του, έγινε αλλαγή στο μαρκέρισμα και βρέθηκε μπροστά του ο πιο ψηλός και πιο αργός Μίροτιτς. Ο Ντε Κολό σούταρε μπροστά του, ευστόχησε και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 75-74!

MVP: Νάντο Ντε Κολό

Ο 35χρονος γκαρντ έβαλε το... μεγάλο σουτ που έδωσε τη νίκη στη Βιλερμπάν! Δεν αρκεί αυτό για να πάρει τον τίτλο του MVP; Αρκεί, αλλά ο Γάλλος είχε συνολικά 19 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 46-40, 62-57, 74-75
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Πάουλι, Σάνλι 5 (1/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Βέσελι 6 , Κάλινιτς 5, Σατοράνσκι 6 (5 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 14 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Τόμπι 4 , Κούριτς 13 (4/9 τρίποντα), Γιοκουμπάιτις 4 , Μίροτιτς 17 (5 ριμπάουντ), Νάτζι.
ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Μάθιους 8, Νουά 5, Καχούντι 7, Τάιους 2 , Ντε Κολό 19 (4/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 14 (18 ριμπάουντ) , Λάιτι 4 , Ομπάσοχαν 6, Τζάκσον-Καρτράιτ 10.