Φωτιά και λάβρα ο Ολυμπιακός: Έβαλε 117 και διέσυρε τη Βίρτους με +46!

Σακίλ ΜακΚίσικ / © Intime

Νίκος Καλαμπάκας 22:50 - 09.12.2022 / Ανανεώθηκε: 10:03 - 10.12.2022

Ο Ολυμπιακός ήταν απόλυτος κυρίαρχος στον αγώνα με τη Βίρτους την οποία διέλυσε με σκορ 117-71, σε μια βραδιά που οι παίκτες του Μπαρτζώκα έβαλαν τους περισσότερους πόντους της ομάδας του Πειραιά στην Euroleague

Ο Ολυμπιακός ήταν επιβλητικός κόντρα στη Βίρτους για τη 12η αγωνιστική της Euroleague και τελικά διέσυρε την ιταλική ομάδα με σκορ 117-71.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ολυμπιακός έπιασε στον... ύπνο τους Ιταλούς αφού έκανε εκρηκτικό ξεκίνημα και προηγήθηκε με 14-3 χάρη σε τρίποντα των Κάνααν, Ουόκαπ, Βεζένκοφ (2) κι ένα κάρφωμα του Φαλ. Οι «ερυθρόλευκοι» έδωσαν δαιμονιώδη ρυθμό στο παιχνίδι, κάτι που συνηθίζουν να κάνουν στα εντός έδρας παιχνίδια τους και είχαν καθηλώσει στα πρώτα λεπτά τη Βίρτους. Οι παίκτες του Σκαριόλο όμως συνήλθαν γρήγορα και με τον Μπακό να αναλμβάνει χρέη «εκτελεστή» κατάφεραν να κρατηθούν κοντά στο σκορ και να μην αφήσουν τη διαφορά να ξεφύγει επικίνδυνα.

Το πρώτο νταμπλ σκορ ήρθε περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου (26-13), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ολυμπιακό στο + 16 (31-15). Βεζένκοφ με 10 πόντους και Κάνααν με 6 ήταν οι κύριοι επιθετικοί εκφραστές για την ομάδα του Μπαρτζώκα, την ώρα που οι Ιταλοί βασίστηκαν στις αναλαμπές του Μπακό που σημείωσε 6 πόντους.

Με τρίποντο του Κάνααν έκανε... ποδαρικό ο Ολυμπιακός στη β' περίοδο. Ο Αμερικάνος γκαρντ έδειχνε σε εξαιρετική κατάσταση. Το σκηνικό δενάλλαξε καθόλου, με τους Πειραιώτες να κάνουν ότι θέλουν μέσα στο παρκέ και τη Βίρτους να αρκείται σε ρόλο θεατή. Η διαφορά άνοιξε από νωρίς, ο Ολυμπιακός ήταν απόλυτος κυρίαρχος στο α' μέρος και το μόνο που απέμενε να δούμε στα πρώτα 20 λεπτά ήταν που θα σταματήσει η ομάδα του Πειραιά... Τελικά, οι παίκτες του Μπαρτζώκα πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 26 πόντων υπέρ τους (61-35), σε ένα πρώτο ημίχρονο που κατάφεραν να σκοράρουν 10/17 τρίποντα και να σημειώσουν ρεκόρ πόντων στα παιχνίδια τους στη διοργάνωση στο Α' ημίχρονο, αφού μέχρι στιγμής αυτό ήταν οι 60 πόντοι που σημείωσαν πέρυσι με την Αρμάνι!

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο γ' δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός έβρισκε πόντους από τους Φαλ και Βεζένκοφ και μεγάλωνε τη διαφορά η οποία έφτασε μέχρι τους 29 πόντους (74-45), ενώ ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη της γ' περιόδου οι Πειραιώτες ανέβασαν τη διαφορά στους 31 (81-50). Η περίοδος τελείωσε με ένα buzzer beater του Ουόκαπ λίγο μπροστά από το κέντρο του γηπέδου και με το σκορ στο +29 (84-55).

Με τη διαφορά να έχει ξεφύγει αρκετά, το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Η Βίρτους είχε παρατήσει τον αγώνα,. όμως όχι και ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες εκτόξευσαν τη διαφορά στο + 42 (101-59) σε μια μοναδική παράσταση στο ΣΕΦ, όπου ο Ολυμπιακός απέδειξε ότι την καλή του μέρα, μπορεί να διαλύσει τον αντίπαλό του. Το μόνο που απέμενε πλέον είναι να κυλήσει ο χρόνος για να τελειώσει το μαρτύριο των Ιταλών. Το τελικό 117-71 αποτελεί την πιο παραγωγική βραδιά του Ολυμπιακού επιθετικά στην Ευρώπη, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» απείχαν μόλις έξι πόντους από το να σπάσει το ρεκόρ πόντων σε ματς της Euroleague το οποίο μοιράζονται η Μακάμπι και ο Παναθηναϊκός.

MVP: Σακίλ ΜακΚίσικ

Σε ένας ματς που η μια ομάδα νικάει την άλλη με 46 πόντους διαφορά, τα έχουν κάνει όλοι, όλα καλά! Θα σταθούμε στην προσπάθεια του Σακίλ ΜακΚίσικ να δώσει ενδιαφέρον στο ματς με τα απίστευτα καρφώματά του και την τρομερή ενέργεια που έβγαλε στο παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 31-15, 61-35, 84-55, 117-71

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 , Κάναν 9 (3/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Λαρεντζάκης 11, Φαλ 15, Σλούκας 8 ( 7 ασίστ), Βεζένκοβ 19 (3/4 δίποντα), Παπανικολάου 3 (1), Μπόλομποϊ 5 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 15 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Μπλακ 9 (4/4 δίποντα, 1/3 βολές), ΜακΚίσικ 13

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Κορντινιέ 9 (1), Μάνιον 2 (0/6 σουτ), Παγιόλα, Μπακό 10 (4/4 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Τζαϊτέ 7, Λούντμπεργκ 3 (1), Σενγκέλια 9 (3/7 δίποντα, 3/6 βολές, 2 ριμπάουντ), Χάκετ 6, Μίκι 12 (5/10 δίποντα, 2/2 βολές), Γουίμς 7 (1), Οτζελέγε 3 (1), Τεόντοσιτς 3 (1)