Έκανε το χρέος της η Μπασκόνια κόντρα στη Μπάγερν Μονάχου

© Τwitter / Euroleague

Sportal newsroom 23:31 - 09.12.2022 / Ανανεώθηκε: 23:35 - 09.12.2022

Εύκολο βράδυ είχε η Μπασκόνια στη Βιτόρια απέναντι στη Μπάγερν Μονάχουν της οποίας επιβλήθηκε με σκορ 78-53.

Με τον Πιέρια Χένρι να είναι σε εξαιρετική ημέρα και τους Ενόχ και Κοστέλο άξιους συμπαραστάτες, η Μπασκόνια δεν αντιμετώπισε προβλήματα κόντρα στη Μπάγερν Μονάχουν του Τρινκιέρι.

Φωτιά και λάβρα ο Ολυμπιακός: Έβαλε 117 και διέσυρε τη Βίρτους με +46!
EUROLEAGUE

22:50 - 09.12.2022

Ο Ολυμπιακός ήταν απόλυτος κυρίαρχος στον αγώνα με τη Βίρτους την οποία διέλυσε με σκορ 117-71, σε μια βραδιά που οι παίκτες του Μπαρτζώκα έβαλαν τους περισσότερους πόντους της ομάδας του Πειραιά στην Euroleague

Οι Ισπανοί από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο κυριάρχησαν κι έδειξαν ότι δύσκολα θα έμπλεκαν σε περιπέτειες, αφού είχαν την υπεροχή και δεν κινδύνευσαν σε κανένα σημείο του αγώνα. Στο πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους παίκτες του Πεναρόγια να προηγούνται με 7 πόντους (17-10) χάρη σε ένα ξέσπασμά τους στο τελευταίο δίλεπτο που έτρεξαν ένα σερί 7-0. Η Μπάγερν είχε αντέξει για μόλις οκτώ λεπτά...

Στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι και συντηρούσαν τη διαφορά που είχαν πάρει από το πρώτο δεκάλεπτο, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο στο +14 (44-30).

Mε αυτή τη διαφορά υπέρ τους οι Βάσκοι δεν είχαν πρόβλημα στο δεύτερο ημίχρονο. Το μόνο που έπρεπε να κάνουν ήταν μια συντήρηση δυνάμεων και να διατηρήσουν την υπεροχή τους έναντι της Μπάγερν, όπως και έγινε. Το 55-42 του γ' δεκαλέπτου τους έδινε ξεκάθαρο προβάδισμα για το τελευταίο... κατοστάρι και η ομάδα της Βιτόρια δεν έχασε την ενέργειά της, πίεσε ακόμα περισσότερο τους Βαυαρούς και τελικά έφτασε στο τελικό 78-53 εύκολα, παραμένωντας στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης με ρεκόρ 7-5.

MVP: Πιέρια Χένρι

Ο γκαρντ της Μπασκόνια σημείωσε 14 πόντους και μοίρασε δέκα ασίστ συμβάλλοντας τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 44-30, 55-42, 78-53.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πεναρόγια): Χάουαρντ 5 (1), Χένρι 14 (3 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σεντεκέρσκις 2, Μαρίνκοβιτς 9 (3/3 τρίποντα),Τόμπσον 7 (3 ριμπάουντ. 4 ασίστ), Κότσαρ 8 , Ίνοκ 10 (5 ριμπάουντ), Κοστέλο 14 (2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ) , Γκιεντράιτις 4 (5 ριμπάουντ), Χόμες 5 (1)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουόλντεν 6 (1/6 τρίποντα) , Γουίνστον 10 , Γκιφάι 2 Χάντερ 4 (5 ριμπάουντ), Μπόνγκα 3 (1), Γιάραμαζ 2, Όμπστ 12 (4/11 τρίποντα), Τσίπσερ 2, Βίμπεργκ 2, Χάρις 2, Γκιλέσπι 8 (12 ριμπάουντ)