Ο Τζρου Χόλιντεϊ έκανε ρεκόρ καριέρας στη νίκη των Μπακς κόντρα στους Πέισερς - «Μου πήρε 14 χρόνια» (vid)

Τζρου Χόλιντεϊ

Τζρου Χόλιντεϊ/ ©Photo by Dylan Buell/Getty Images

Ελένη Ανδρικοπούλου 11:10 - 30.03.2023 / Ανανεώθηκε: 11:28 - 30.03.2023

O Τζρου Χόλιντεϊ σημείωσε 51 πόντους στη νίκη των Μιλγουόκι Μπακς επί των Ιντιάνα Πέισερς με 149-136 και έκανε ρεκόρ καριέρας.

Οι Μιλγουόκι Μπακς κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των Πέισερς στην Ιντιανάπολις με 149-136. Πρωταγωνιστές στη νίκη των «ελαφιών» ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και ο Τζρου Χόλιντεϊ

Ο «Greek Freak», ο οποίος στο ημίχρονο είχε 20 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ολοκλήρωσε το ματς με 38 πόντους (14/18 δίποντα, 10/14 βολές), 17 ριμπάουντ, 12 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 32 λεπτά συμμετοχής. Ο Έλληνας σούπερ σταρ έκανε το πιο γρήγορο «triple - double» της καριέρας του, καθώς το πέτυχε 8’50’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Πρωταθλητές της Central Division οι Μιλγουόκι Μπακς για 5η διαδοχική χρονιά
NBA

07:54 - 29.03.2023

Η ήττα των Καβαλίερς στην Ατλάντα επέτρεψε στουε Μιλγουόκι Μπακς του γιάννη Αντετοκούνμπο να πανηγυρίσουν 15 μερες πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου άλλη μια πρωτιά στο κεντρικό τμήμα της ανατολικής περιφέρειας.

Αξέχαστη θα μείνει η συγκεκριμένη αναμέτρηση στο Τζρου Χόλιντεϊ. Ο 32χρονος πόιντ γκαρντ των Μιλγουόκι Μπακς είχε 51 πόντους (17/24 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8/10 βολές), 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ σε 32 λεπτά συμμετοχής. Επίδοση που αποτελεί ρεκόρ καριέρας για τον ίδιο

«Προφανώς, είμαι χαρούμενος για αυτό. Μου πήρε 14 χρόνια για να το καταφέρω. Έγινε σε ένα παιχνίδι που χρειαζόμασταν να κερδίσουμε, οπότε δεν θα μπορούσα να είμαι πιο χαρούμενος», δήλωσε ο Χόλιντεϊ μετά το επίτευγμά του.