Οι Γκρίζλις μπορούν και χωρίς τον Μοράντ!

Τζάρεν Τζάκσον Τζούνιορ

© photo by Justin Ford / Getty Images / Ideal Images

Aχιλλέας Μαυροδόντης 08:48 - 20.04.2023 / Ανανεώθηκε: 09:54 - 20.04.2023

Οι Μέμφις Γκρίζλις δεν είχαν τον Τζα Μοράντ στο Game 2, όμως αυτό δεν τους απέτρεψε από το να επικρατήσουν με 103-93 και να ισοφαρίσουν την σειρά σε 1-1.

Ο Τζα Μοράντ έμεινε εκτός από το Game 2 των Γκρίζλις με τους Λέικερς, λόγω του τραυματισμού του από το πρώτο ματς, όμως η ομάδα του Μέμφις, παρά την απουσία του, μπόρεσε να υπερασπιστεί την έδρα της και να κάνει το 1-1 (103-93).

Οι γηπεδούχοι έδειξαν τις διαθέσεις τους από νωρίς, αφού έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 30-19, ενώ στην ανάπαυλα είχαν ήδη προβάδισμα 15 πόντων (59-44). Οι Λέικερς επέστρεψαν στο δεύτερο ημίχρονο και προσπάθησαν να μειώσουν, όμως οι Γκρίζλις είχαν απαντήσεις και κρατούσαν τα ηνία, φτάνοντας έτσι στη νίκη με 103-93.

Ο Γιάννης έλειπε αλλά οι Μπακς δεν είχαν πρόβλημα να «πατήσουν» τους Χιτ!
NBA

08:00 - 20.04.2023

Οι Μιλγουόκι Μπακς, παρότι δεν είχαν στην διάθεσή τους τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, έστησαν ένα μικρό πάρτι απέναντι στους Χιτ και με διπλό ρεκόρ πήραν τη νίκη μεε 138-122, κάνοντας το 1-1 στη σειρά.

Ο Ξαβιέ Τίλμαν (22π, 13ρ, 3ασ), ήταν ο x-factor για τους Γκρίζλις, με τον Τζάρεν Τζάκσον Τζούνιορ (18π, 9ρ, 3ασ) και τον Ντέσμοντ Μπέιν (17π, 4ρ), να πιάνουν υψηλά στάνταρ απόδοσης. Για τους Λέικερς ξεχώρισε ο Λεμπρόν Τζέιμς με 28 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-19, 59-44, 83-71, 103-93

Νάγκετς - Τίμπεργουλβς 122-113

Οι Νάγκετς είδαν τους Τίμπεργουλβς να επιστρέφουν από το -21, όμως στο τέλος μπόρεσαν να ανακτήσουν τα ηνία και να πάρουν τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίσια με 122-113.

Το Ντένβερ έδειχνε να ελέγχει το ματς όμως στο δεύτερο ημίχρονο η Μινεσότα επέστρεψε και όχι μόνο κάλυψε το -21, αλλά πέρασε και μπροστά! Παρόλα αυτά, σε εκείνο το σημείο βγήκε μπροστά ο Τζαμάλ Μάρεϊ και με ένα απίθανο κρεσέντο καθάρισε το παιχνίδι και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Ο Καναδός γκαρντ θύμισε τον προ διετία - και προ σοβαρού τραυματισμού (ρήξη χιαστού) - εαυτό του και με 40 πόντους με 6/10 τρίποντα έκανε την διαφορά για την ομάδα του. Ο Νίκολα Γιόκιτς τον ακολούθησε με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ θετικοί ήταν ακόμα οι Μάικλ Πόρτερ (16 πόντοι) και Άαρον Γκόρντον (12 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Ο Άντονι Έντουαρντς σταμάτησε στους 41 πόντους με 6/10 τρίποντα, με τον Ρούντι Γκομπέρ να προσθέτε 19 πόντους και τον Μάικ Κόνλι 14 πόντους, ωστόσο με τον Καρλ-Άντονι Τάουνς να μένει στους 10 πόντους με 3/12 σουτ, 12 ριμπάουντ και 5 λάθη είναι μάλλον περισσότερο θαύμα ότι διεκδίκησαν την νίκη για σχεδόν 46 λεπτά.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-22, 64-49, 87-89, 122-113