Οι Σανς νίκησαν τους Νετς στο Φοίνιξ, οι Σίξερς πέρασαν από το Πόρτλαντ (vids)

Μάικαλ Μπρίτζες, Σεθ Κάρι © photo by Chris Coduto / Getty Images / Ideal Images

Γιώργος Γαβριλάκης 08:07 - 20.01.2023 / Ανανεώθηκε: 08:40 - 20.01.2023

Στην επιστροφή του Κάμερον Τζόνσον οι Ηλιοι χωρίς τους Μπούκερ και Κρις Πολ νίκησαν (117-112) το Μπρούκλιν απόντος του Κέβιν Ντουράντ - Η Φιλαδέλφεια νίκησε στο Πόρτλαντ, παρά την αντεπίθεση των Μπλέιζερς.

Οι Μπρούκλιν Νετς δεν μπορούσαν να κρυφτούν πίσω από την απουσία του Κέβιν Ντουράντ. Διότι, οι αντίπαλοί τους, Φοίνιξ Σανς, από τη μία είδαν να επιστρέφει μετά από καιρό ο ταλαντούχος νεαρός φόργουορντ Κάμερον Τζόνσον και μάλιστα να βάζει 19 πόντους σε 22 λεπτά, αλλά ο μεγάλος σταρ τους, Ντέβιν Μπούκερ παραμένει τραυματίας.

Το ίδιο και ο Κρις Πολ, η ηγετική φυσιογνωμία του οποίου είναι κομβική για την ομάδα της Αριζόνα. Παρόλα αυτά, χωρίς αυτούς τους δύο προφύλαξαν την έδρα τους. Νίκησαν 117-112 τους Νετς, που ψάχνουν να βρουν που βρίσκονται χωρίς τον τραυματία Ντουράντ.

Ο Κάιρι Ιρβινγκ είχε 30 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Νικ Κλαξτον τελείωσε τον αγώνα με double-double (20 πόντοι, 11 ριμπάουντ), αλλά το Φοίνιξ είχε τον τρόπο του. Κατ’ αρχάς ο ΝτιΑντρέ Εϊτον κυριάρχισε με 24 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Μάικαλ Μπρίτζες με 28 πόντους, ενώ είχε και 9 ασίστ.

Το show των Σικάγο Μπουλς στην «Πόλη του Φωτός» (pics, vids)
NBA

00:56 - 20.01.2023

Το Παρίσι έγινε για ένα βράδυ η πρωτεύουσα του ΝΒΑ, οι Μπουλς νίκησαν Ντιτρόιτ Πίστονς με 126-108 και στην Accor Arena μαζεύτηκε όλος ο καλός ο κόσμος. Ο Μάτζικ Τζόνσον, ο Πικέ, ο Σαρλ Λεκλερκ, ο Γουεμπανιάμα, ο Τόνι Πάρκερ και πολλοί ακόμα...

Εμπίντ και Χάρντεν χάρισαν άλλη μία νίκη στους Σίξερς

Το Πόρτλαντ αντέδρασε, αλλά ήταν αργά. Η Φιλαδέλφεια έκανε κουμάντο στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και άντεξε την πίεση της τελευταίας περιόδου. Τελικά επικράτησε με 105-95 έχοντας για πρωταγωνιστή τον Τζοέλ Εμπίντ. Καμία έκπληξη. Ο Καμερουνέζος βαδίζει άλλη μία χρονιά σε επίπεδα MVP και ελπίζει φέτος πως θα κατακτήσει το τρόπαιο. Είχε 32 πόντους σε 33 λεπτά και ο άμεσος συνεργάτης του, Τζέιμς Χάρντεν, ναι μεν έβαλε μόνο 16 πόντους, αλλά είχε 10 ριμπάουντ και 14 ασίστ.

Οι δυο τους κράτησαν αλώβητους τους Σίξερς στο Πόρτλαντ που στο δεύτερο ημίχρονο κυνήγησε τη νίκη, αλλά είχε χάσει πολύ έδαφος στο πρώτο. Για τους γηπεδούχους ο Ντέιμιαν Λίλαρντ είχε 25 πόντους και 11 ασίστ, ενώ ο (πρώην παίκτης της Φιλαδέλφεια), Τζέραμι Γκραντ είχε 24 πόντους.

Τα αποτελέσματα από τα ξημερώματα της Παρασκευής (20/1)
Ντιτρόιτ Πίστονς (12-36) - Σικάγο Μπουλς (21-24): 108-126
Μπόστον Σέλτικς (34-12) - Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς (22-23): 121-118
Μινεσότα Τίμπεργουλβς (23-24) - Τορόντο Ράπτορς (20-26): 128-126
Φοίνιξ Σανς (22-24) - Μπρούκλιν Νετς (27-17): 117-112
Πόρτλαντ Μπλέιζερς (21-24) - Φιλαδέλφεια Σίξερς (29-16): 95-105