LIVE ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΜΟΝΑΚΟ

Νίκος Καλαμπάκας 16:28 - 19.05.2023 / Ανανεώθηκε: 19:57 - 19.05.2023

Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τη Μονακό στον πρώτο ημιτελικό του Final 4 του Κάουνας (18:00). Παρακολουθήστε την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το LIVE του Sportal.

• Σας ευχαριστούμε που παρακολουθήσατε μαζί μας τον αγώνα. Σε μια ώρα θα βρεθούμε και πάλι για τον άλλο ημιτελικό, ανάμεσα στη Ρεάλ και την Μπαρτσελόνα.
  • Τέλος αγώνα! Ο Ολυμπιακός νίκησε 76-62 και πήγε στον τελικό. Η 3η περίοδος ήταν το επιστέγασμα μιας εκπληκτικής πορείας Η Μονακό προσπάθησε να κάνει την έκπληξη, όμως ο τελευταίος λόγος ανήκε στην καλύτερη ομάδα της regular season.
  • Ο Σλούκας με βολές γράφει το 74-60. Ο Ολυμπιακός απλά περιμένει να περάσουν τα τελευταία 47 δευτερόλεπτα!
  • 72-60. Ο Ολυμπιακός είναι 1 λεπτό και 11 δευτερόλεπτα μακριά από τον τελικό.

• 56-46 μείωσε η Μονακό

Περπερίδης: Η ομάδα άναψε τη σπίθα και η Zalgirio Arena πήρε φωτιά από τους 5000 φίλους του Ολυμπιακού. Τρομερά πράγματα, η Μονακό κατάφερε να σκοράρει μόλις δύο πόντους σε ένα ολόκληρο δεκάλεπτο, αφού έπεσε σε ερυθρόλευκο τοίχο.

Καλαμπάκας: Άμυνα που τσακίζει κόκκαλα, κυκλοφορία της μπάλας, ένταση και πάθος. Ο Ολυμπιακός όλης της σεζόν βγήκε στο παρκέ στο 3ο δεκάλεπτο και κυριάρχησε απόλυτα.

• Απίστευτο τρίποντο του Λαρεντζάκη, ο Ολυμπιακός έχει εξαφανίσει τη Μονακό και έχει πάρει διαφορά 13 πόντων, τη μεγαλύτερη στον αγώνα. Τέλος περιόδου, Ολυμπιακός - Μονακό 56-43

Μαυροδόντης: Άμυνα από γρανίτης και ένας Ουόκαπ για όσκαρ που έχει εξαφανίσει τον Μάικ Τζέιμς. Τίποτα δεν είναι τυχαίο σε αυτό το 22-2 που τρέχει ο Ολυμπιακός!

Περπερίδης: Είναι ασύλληπτη η μεταμόρφωση του Ολυμπιακού στο τρίτο δεκάλεπτο. Απίστευτη η ενέργεια που βγάζει στην άμυνα, τρομερό το επιθετικό του διάβασμα. Και πλέον καλείται να διαχειριστεί το ματς από θέση ισχύος.

• 51-43 με καλάθι του Φαλ. Ο Ολυμπιακός παραδίδει μαθήματα μπάσκετ στο Κάουνας.
  • 49-43, η Μονακό έχει 2 πόντους σε 8 λεπτά. Η άμυνα του Ολυμπιακού είναι απλά ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ
  • 47-43 με καλάθι του Κάνααν
  • Νέο καλάθι και φάουλ από τον Παπανικολάου! Έχασε τη βολή, 45-43
  • 43-43, η Μονακό πετυχαίνει το πρώτο της καλάθι περίπου 5.30' μετά την έναρξη της 3ης περιόδου
  • 43-41 μπροστά ο Θρύλος με τρίποντο του Βεζένκοφ
  • 40-41, ο Παπ τρίποντο και το Κάουνας φλέγεται!
  • Νέο καλάθι του Φαλ και ο Ολυμπιακός επιστρέφει για τα καλά! 37-41
  • 35-41 με 1/2 βολή του Φαλ

Μαυροδόντης: Αυτός είναι ο Ολυμπιακός. Η ομάδα που μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με πάθος, καθαρό μυαλό και ένταση. Αν συνεχίσει, τότε έχουμε ματς.

• Καλάθι και φάουλ από τον Παπ, 34-41 το σκορ
  • Με κάρφωμα του Βεζένκοφ ξεκινάει  το β' ημίχρονο
  • Ξεκίνησε η 3η περίοδος

Καλαμπάκας: Η Μονακό παίζει με φοβερή αυτοπεποίθηση. Ο Ολυμπιακός μπήκε νευρικά και πρέπει να αλλάξει πολλά στο δεύτερο ημίχρονο για να έχει τύχει. Φυσικά, με τη διαφορά στους 12 πόντους τα πράγματα είναι δύσκολα για τους Πειραιώτες, όμως αν συγκεντρωθούν και παίξουν το παιχνίδι τους, όλα γίνονται. Υπάρχουν ακόμα 20 λεπτά.

Περπερίδης: Στο τρίτο και πιο σημαντικό μεταξύ τους παιχνίδια για φέτος, η Μονακό είναι αυτή που έχει πάει ξανά το ματς εκεί που την βολεύει. Πολύ διαβασμένη στην άμυνα και με σωστές συνήθως επιλογές επιθετικά, πάει με αυτό το +12 στα αποδυτήρια και μοιάζει να έχει το πάνω χέρι και για τη συνέχεια του ημιτελικού

• Τέλος ημιχρόνου. Ολυμπιακός - Μονακό 29-41
  • Ξανά στις βολές ο Τζέιμς που ευστοχεί σε 3/3 και κάνει το 29-41

Μαυροδόντης: Κακές αποστάσεις στην επίθεση, αποφάσεις που δεν βγάζουν αποτέλεσμα και λάθη φέρουν τον Ολυμπιακό στο -10 για πρώτη φορά. Με σκάρτους 30 πόντους δεν κερδίζεις σε Final 4…

Καλαμπάκας: Η άμυνα της Μονακό είναι φοβερή. Οι Γάλλοι κινούνται πολύ και δεν επιτρέπουν στον Ολυμπιακό να ανασάνει. Οι ερυθρόλευκοι έχουν και 8/16 βολές, ποσοστό απαγορευτικό για τέτοιο ματς

• Ο Οκόμπο με τρίποντο δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα 10 πόντων στους Γάλλους. 28-38
  • 28-35, η Μονακό έχει σταθερά ένα προβάδισμα 5 έως 7 πόντους
  • Ο Τζέιμς σκοράρει ξανά, η Μονακό μπροστά με 33-26

Μαυροδόντης: Όταν επιτρέπεις στη μια ομάδα να παίξει ξύλο στην άμυνα, πρέπει να το κάνεις και για την άλλη. Δεν γίνεται ο Ολυμπιακός να πρέπει να ματώσει για να πάρει ένα φάουλ. ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!

• Στις βολές ο Σλούκας με το σκορ 25-31, ευστόχησε σε 1/2 κι έκανε το 26-31

Περπερίδης: Δύο φάουλ ο Μπράουν, δύο και ο Μονέκε. Πρέπει να ψάξει και το τρίτο τους ο Ολυμπιακός από νωρίς, πρέπει όμως και να βρει ψυχραιμία στην εκτέλεση. Οι επτά χαμένες βολές σε 15 λεπτά αγώνα είναι πολλές

25-30 το σκορ

Περπερίδης: Θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη η διαφορά στο σκορ υπέρ της Μονακό, που μπήκε καλύτερα στον ημιτελικό. Το -6 ωστόσο δεν είναι διαφορά που μπορεί να βαρύνει τον Ολυμπιακό, αρκεί να βρει ρυθμό σε ριμπάουντ και επίθεση

• Ο Ολυμπιακός από το ξεκίνημα του αγώνα κυνηγάει τους Γάλλους το σκορ. Τώρα με τον Μπλακ μείωσε σε 25-27.
  • 24-25, ο Μπλακ απάντησε σε τρίποντο του Λόιντ

Καλαμπάκας: Η είσοδος του ΜακΚίσικ στο παρκέ έχει δώσει ενέργεια στον Ολυμπιακό. Ο Αμερικάνος με πόντους έκοψε το βήχα της Μονακό!

• 22-22 ο ΜακΚίσικ σκοράρει ξανά και η Μονακό πάει σε τάιμ άουτ
  • 18-22 με τρίποντο του ΜακΚισικ
  • Ο Λαρεντζάκης μειώνει με 1/3 βολές σε 15-20, ο Χολ αμέσως κάνει το 15-22

Μαυροδόντης: Ο Μάικ Τζέιμς έχει βρει ρυθμό και μετράει 8 πόντους. Κομβικό να τον σταματήσει ο Ολυμπιακός πριν βρει κι άλλο ρυθμό.

• Τέλος πρώτου δεκαλέπτου: Ολυμπιακός - Μονακό 14-20
  • 11-18, Ο Βεζένκοφ έβαλε τρίποντο, απάντησε ο Τζέιμς
  • Άστοχος σε δύο βολές ο Κάνααν. Ο Ολυμπιακός χρειάζεται ψυχραιμία
  • 6-12 το σκορ, ο Ολυμπιακός έχει μείνει πίσω στο σκορ.
  • Δεύτερο φάουλ του Ουόκαπ. Αυτό είναι πρόβλημα!
  • Πρώτο τάιμ άουτ στον αγώνα. Ο Ολυμπιακός είναι πίσω στο σκορ με 6-10
  • Σχόλιο Μαυροδόντη:  Stark Arena και ΣΕΦ θυμίζει η Zalgirio Arena. Το σημαντικό για τον Ολυμπιακό είναι να μπορέσει να υπερνικήσει το άγχος που τον κάνει νευρικό στα τελειώματα.
  • Ο Κάνααν για τρεις, είχε σκοράρει ξανά η Μονακό πριν. 4-6 το σκορ. Δυνατές μάχες από τους δύο αντιπάλους.
  • Ο Τζόρνταν Λόιντ δίνει προβάδισμα 3 πόντων στους Γάλλους 1-4
  • Ο Τζον Μπράουν σκοράρει για το 1-2
  • Με βολή του Βεζένκοφ ο πρώτος πόντος! 1-0 για τον Ολυμπιακό!
  • Τζάμπολ στην αναμέτρηση! Καλή επιτυχία στον Ολυμπιακό!
  • Όλα έτοιμα για το τζάμπολ μετά την παρουσίαση του Ολυμπιακού κατά την οποία επικράτησε πανικός!
  • Η Μονακό γιουχάρεται δίχως αύριο από τους φίλους του Ολυμπιακού!
  • Ξεκινάει η παρουσίαση
  • Οι ομάδες πάνε στον πάγκο για τις τελευταίες οδηγίες
  • H Ζαλγκίριο Αρένα ακόμα δεν έχει γεμίσει
  • Σε 20 λεπτά έχουμε τζάμπολ
  • Χαμός από τον κόσμο στην είσοδο των ομάδων
  • Φοβερός ο παλμός στις κερκίδες της Ζαλγκίριο Αρένα
  • Οι δύο αντίπαλοι αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια και θα βγουν ξανά σε λίγο στο παρκέ!
  • Ο Ολυμπιακός έχει τα περισσότερα εισιτήρια από τις υπόλοιπες ομάδες! Όπου και να κοιτάξεις στις κερκίδες βλέπεις ερυθρόλευκα
  • Στα μάτριξ του γηπέδου παίζει το νικητήριο καλάθι του Σλούκα στη στο τρίτο παιχνίδι με τη Φενέρ. Το πανηγύρισαν οι φίλοι της ομάδας στις κερκίδες!

Οι ομάδες έχουν βγει για ζέσταμα. Σε 50 λεπτά θα ξεκινήσει ο αγώνας

«Μπύρες, ελληνική μουσική και παράνοια από τους φίλους του Ολυμπιακού»: Αφιέρωμα στον κόσμο των Πειραιωτών από λιθουανικό Μέσο

● Ο Μάικ Τζέιμς συγκέντρωσε πάνω του όλα τα βλέμματα

● Nωρίτερα το Sportal περπάτησε στους δρόμους του Κάουνας και συνομίλησε με τον ερυθρόλευκο κόσμο!

● Δείτε την άφιξη της αποστολής και των οπαδών

● Απέναντί τους έχουν στον ημιτελικό την ομάδα που τους νίκησε δύο φορές στη regular season, όμως σήμερα το παιχνίδι είναι εντελώς διαφορετικό!

● Οι ερυθρόλευκοι θα προσπαθήσουν κόντρα στην ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς να κάνουν το ένα από τα δύο βήματα που απαιτούνται ώστε να φτάσουν στην κατάκτηση του 4ου ευρωπαϊκού τους τρόπαιου.

● Είμαι ο Νίκος Καλαμπάκας και μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τη Μονακό, στον πρώτο ημιτελικό του Final 4 που ξεκινάει στις 18.00

● Καλησπέρα σε όλους από το Κάουνας, εδώ που μέχρι την Κυριακή 21/5 θα χτυπάει η καρδιά του ευρωπαϊκού μπάσκετ.