Χωρίς να... ιδρώσει ο Ολυμπιακός υπέταξε την Μπάγερν

Aχιλλέας Μαυροδόντης 23:08 - 08.12.2023 / Ανανεώθηκε: 00:26 - 09.12.2023

Ο Ολυμπιακός ήταν κατά πολύ ανώτερος της Μπάγερν και πήρε τη νίκη κόντρα στους Βαυαρούς με 77-69. Η διαφορά είχε φτάσει ακόμα και πάνω από τους 20 πόντους, με τη Μπάγερν όμως να επιστρέφει χάρη στα τρίποντά της και να μειώνει, χωρίς όμως να απειλήσει πραγματικά. Στο 7-6 πλέον ο Ολυμπιακός που είχε κορυφαίους τους Ουόκαπ, Πίτερς, Λαρεντζάκη και Μιλουτίνοφ.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα απέναντι στη Μπάγερν

Οι Ερυθρόλευκοι έφτασαν ακόμα και στο +21 απέναντι στους Γερμανούς, όμως οι παίκτες του Λάσο, με όπλο τα τρίποντα, μείωσαν ακόμα και στους 6 λίγο πριν το τέλος. Παρόλα αυτά δεν πρόλαβαν να γίνουν απειλητικοί, καθώς ο Ουόκαπ έβαλε τις βολές και καθάρισε το ματς.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός ανεβαίνει στο 7-6, ενώ η Μπάγερν υποχώρησε στο 6-7.

Το Box score της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση με το σκορ στο 2’ να είναι μόλις 2-2, όμως με τους Πειραιώτες να τρέχουν ένα 13-0 και να βρίσκουν ρυθμό από την άμυνα, έκαναν το σκορ 13-2 (5’). Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στη συνέχεια. Οι Ερυθρόλευκοι δεν άφησαν τη Μπάγερν να σκοράρει εύκολους πόντους, την ανάγκασαν σε λάθη (5) και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 24-8.

Στο ίδιο έργο θεατές και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός μέσα από την άμυνα κρατούσε χαμηλά τη Μπάγερν, την ώρα που Λαρεντζάκης και Μιλουτίνοφ βρήκαν σκορ και εκτόξευσαν τη διαφορά (36-16, 15’). Η ψαλίδα άνοιξε μέχρι και τους 21 (39-18, 17’), όμως η Μπάγερν με ένα επιμέρους 2-11 μείωσε και το ημίχρονο έκλεισε στο 41-29

Με τον Πίτερς να βρίσκει λύσεις, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 7-0 και ανέβασε το προβάδισμά του και πάλι στους 19 (48-29, 23’), όμως η απάντηση των Βαυαρών ήταν άμεση. Η Μπάγερν με ένα σερί 0-10 μείωσε μετά από ώρα τη διαφορά κάτω από τους 10 (48-39, 26’). Η είσοδος του Μιλουτίνοφ έδωσε λύσεις στον Ολυμπιακό, όμως η Μπάγερν δεν τον άφησε να ξεφύγει και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 54-44.

Σερί πόντοι από Πίτερς και Λαρεντζάκη ξεκόλλησαν και πάλι τον Ολυμπιακό επιθετικά, με τους Ερυθρόλευκους να έχουν πλέον τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης. Παρόλα αυτά, τα τρίποντα της Μπάγερν της επέτρεψαν να μειώσει, φτάνοντας ακόμα και στο 75-69 (39’), όμως οι βολές του Ουόκαπ τελείωσαν την υπόθεση νίκη. Τελικό σκορ 77-69 και νίκη για τον Ολυμπιακό.

MVP:

Ο Τόμας Ουόκαπ έκανε για ακόμα μια φορά σπουδαία δουλειά, έχοντας 14 πόντους και 7 ασίστ.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού και το 24-8 της πρώτης περιόδου έκαναν τη διαφορά, καθώς η Μπάγερν βρέθηκε σε ρόλο κυνηγού και δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Αλιάγα, Ντραγκόγεβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-8, 41-29, 54-44, 77-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Oυόκαπ 14 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κάνααν 8 (2/6 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 13 (3/5 τρίποντα), Φαλ 7 (5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπραζντέικις (0/3 σουτ), Πίτερς 14 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μιλουτίνοφ 12 (5/6 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Σίκμα 1, ΜακΚίσικ.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Λάσο): Ουάιλερ-Μπαμπ 9 (3/5 τρίποντα), Φρανσίσκο 10 (3/11 σουτ, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Έντουαρντς 11 (1/5 τρίποντα), Βάιντεμαν 5 (1), Γκιφάι (0/4 σουτ), Ράντοντσιτς 3 (5 ριμπάουντ), Μπόνγκα 6 (2), Χάρις 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπράνκοβιτς 5 (1), Καρτσένκοφ 4 (1/5 τρίποντα), Μπούκερ 4 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκιλέσπι 4.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ:

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τη Βαλένθια στο ΣΕΦ την Παρασκευή (15/12), ενώ η Μπάγερν την Πέμπτη δοκιμάζεται στη Μαδρίτη απέναντι στην Ρεάλ.

Μην χάσετε μετά το τέλος του αγώνα το Sportal Euroleague Show με Ολυμπιακός - Μπάγερν και όλη τη δράση της Παρασκευής

ΤΕΛΟΣ αγώνα με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 77-69

• 77-69 στα 20'' για το τέλος με τον Ουόκαπ να έχει 2/2 βολές
  • 75-69 στα 36'' για το τέλος
  • 73-63 στο 38' με τον Φρανσίσκο να συνεχίζει να δίνει λύσεις στη Μπάγερν, αλλά τον χρόνο να είναι με το μέρος του Ολυμπιακού
  • 70-58 στο 36' με τον Φρανσίσκο να μειώνει με τρίποντο
  • 67-55 στο 34', με τα τρίποντα να είναι το μοναδικό πράγμα που κρατά την Μπάγερν στο ματς
  • 61-49 στο 32', με τον Ολυμπιακό να ελέγχει το ματς απόλυτα μέχρι στιγμής

ΤΕΛΟΣ τρίτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 54-44