Η αμφιλεγόμενη επαναφορά της Μπαρτσελόνα: Ξεπεράστηκαν τα πέντε δευτερόλεπτα, δείτε το μέτρημα του διαιτητή (vid)

Sportal newsroom 00:11 - 01.05.2024 / Ανανεώθηκε: 23:21 - 21.05.2024

Στα 16 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας ο Σατοράνσκι κάνει παράβαση, αλλά οι διαιτητές δεν τη δίνουν. Δείτε τη φάση και το μέτρημα του διαιτητή.

Έξαλλοι στον Ολυμπιακό με τη διαιτησία στο Game 3 απέναντι στην Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ. Οι ερυθρόλευκοι έχασαν το παιχνίδι με ένα φάουλ πάνω στον Πάρκερ από τον Πετρούσεφ σε «νεκρό» χρόνο, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να ξεσπά κατά πάντων στο φινάλε.

Για τους ερυθρόλευκους, πάντως, υπάρχει και μία ακόμα φάση νωρίτερα και συγκεκριμένα πριν φτάσουμε στην παράταση που ξεσήκωσε αντιδράσεις. Κι αυτή είναι στα 16 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Με το σκορ στο 71-69 υπέρ του Ολυμπιακού, η Μπαρτσελόνα είχε επαναφορά από την τελική γραμμή. Ο Σατοράνσκι πήρε την μπάλα στα χέρια του, ο διαιτητής άρχισε να μετράει τα πέντε δευτερόλεπτα, ο Τσέχος έκανε καθαρή παράβαση αλλά οι διαιτητές δεν την έδωσαν.

Με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να βρει την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να στείλει τελικά το ματς στην παράταση.