Φαλ - Σανλί

Φαλ - Σανλί / © Intime

LIVE ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (4η ΠΕΡΙΟΔΟΣ)

Aχιλλέας Μαυροδόντης 20:30 - 07.03.2023 / Ανανεώθηκε: 22:50 - 07.03.2023

Παρακολουθείστε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης του αγώνα του Ολυμπιακού με τη Μπαρτσελόνα μέσα από το Sportal. Το κείμενο ανανεώνεται διαρκώς.

• Τέλος αγώνα με τον Ολυμπιακό να επιστρέφει στις νίκες με 77-70
  • Βεζένκοφ και Λαρεντζάκης έδωσαν λύσεις και η διαφορά έδτασε στους 10 (75-65), με τα πάντα να τελειώνουν στο 39', καθώς η Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε να επιστρέψει.
  • Ξανά στο +6 ο Ολυμπιακός (66-60), όμως η Μπαρτσελόνα είχε λύσεις πάλι με τα τρίποντα (66-63, 37')
  • Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει το προβάδισμα και ξέφυγε ξανά (59-51)
  • Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έκανε το 53-45, όμως δύο σερί τρίποντα των Καταλανών έκαναν το σκορ 53-51
  • Τέλος δεκαλέπτου με το σκορ στο 50-45 για τον Ολυμπιακό
  • Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν και πάλι αυτή που μας έχει συνηθίσει, με την ομάδα του Μπαρτζώκα να ξεφεύγει με +6 (48-42, 29')
  • Ο Σάσα Βεζένκοφ πήρε το όπλο του και ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα με 43-39 (26')
  • Στο δεύτερο ημίχρονο Ολυμπιακός και Μπαρτσελόνα μπήκαν για να... παίξουν μπάσκετ, με το σκορ στο 23' να είναι στο 36-36
  • Ο Ολυμπιακός σκοράρει για τρεις στην εκπνοή του δεκαλέπτου και να πηγαίνει στην ανάπαυλα με το υπέρ του 29-27
  • Το παιχνίδι πλέον έγινε θρίλερ, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει (26-27, 19')
  • Ο Ολυμπιακός έφερε τούμπα το παιχνίδι και πέρασε και μπροστά με 23-22, χάρη σε μεγάλο καλάθι του Κώστα Σλούκα!
  • Ο Λαρεντζάκης μπήκε και έδωσε άλλη πνοή στον Ολυμπιακό, ο οποίος, μείωσε με 8-0 σε 21-22 (15')
  • Η επίθεση του Ολυμπιακού συνέχισε να... μην βλέπεται, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να μένει πίσω με 11 πόντους (11-22), ενώ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου δεν βρήκε σκορ στα πρώτα 3' λεπτά!
  • Ουσιαστικά τίποτα δεν άλλαξε για τον Ολυμπιακό, ο οποίος παρέμεινε πίσω στο σκορ, με το δεκάλεπτο να κλείνει το 11-20
  • Η Μπαρτσελόνα παρέμεινε σε ρόλο οδηγού, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να έχει θέματα σε επίθεση και στην άμυνα, όπως φαίνεται από το 8-18 στο 8'
  • Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε άσχημα, με τους Ερυθρόλευκους να έχουν πρόβλημα και σε επίθεση και σε άμυνα, κάτι που μεταφράστηκε σε 2-9 στο 2'
  • Πριν το τζάμπολ ο Σάσα Βεζένκοφ παρέλαβε το βραβείο του MVP Φεβρουαρίου, ενώ κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων της τραγωδίας στα Τέμπη.

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αγώνα του Ολυμπιακού με τη Μπαρτσελόνα. Ο Ολυμπιακός είδε το σερί των 7 νικών να σταματά στο Μιλάνο και απέναντι στους Καταλανούς θέλει τη νίκη προκειμένου να παραμείνει στην κορυφή της Euroleague.