Απίστευτος Βεζένκοφ: Έκατσε στον πάγκο μόνο 34''

Τζιοβάνι Ζάκαρη 22:17 - 21.05.2023 / Ανανεώθηκε: 22:22 - 21.05.2023

Ο φετινός MVP της Euroleague, Σάσα Βεζένκοφ, αγωνίστηκε σχεδόν σε όλο το το 40λεπτο κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, αποτελώντας, μάλιστα, έναν από τους κορυφαίους παίκτες του Ολυμπιακού.

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πάρει το τέταρτο ευρωπαϊκό του τρόπαιο, καθώς ηττήθηκε από τη Ρεάλ Μαδρίτης με 78-79, χάρη στο απίστευτο σουτ του Σέρχιο Γιουλ, ωστόσο αυτό δεν «διαγράφει» τη μυθική εμφάνιση του Σάσα Βεζένκοφ στον μεγάλο τελικό.

Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού συνέβαλε τα μέγιστα στην προσπάθεια των «ερυθρόλευκων», όμως αυτό δυστυχώς για τον ίδιο και την ομάδα του δεν ήταν αρκετό. Αρκεί να δει κανείς τα νούμερα του στο ημίχρονο, με τον ίδιο να πετυχαίνει συνολικά 15 πόντους. Το τέλος του αγώνα τον βρήκε με 29 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Κάπως έτσι, ο Γιώργος Μπαρτζώκας αποφάσισε να μην τον «κάψει» και ως εκ τούτου δεν τον έβγαλε ούτε δευτερόλεπτο από το παρκέ της «Zalgirio Arena», παρά μόνο για 34'' στη δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης στη «Zalgirio Arena».