Στα ημιτελικά του Παγκοσμίου διά χειρός Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ ο Καναδάς!

Χρήστος Τσάλτας 17:25 - 06.09.2023 / Ανανεώθηκε: 17:57 - 06.09.2023

Ο Καναδάς επιβλήθηκε με 100-89 της Σλοβενίας με τον συγκλονιστικό Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ και πήρε το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά, όπου θα αναμετρηθεί με τη Σερβία.

Με πρωταγωνιστή τον Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ που σταμάτησε στους 31 πόντους (7/8 διπ., 1/4 τριπ., 10 ριμπ., 4 ασίστ) ο Καναδάς πήρε το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου κερδίζοντας (100-89) τη Σλοβενία.

Και πλέον θα αναμετρηθεί με τη Σερβία την Παρασκευή (8/9), προκειμένου να διεκδικήσει μια θέση για τον τελικό της διοργάνωσης.

Η ένταση και τα νεύρα ήταν πολλά όπως και οι διαφωνίες με συνέπεια να αποβληθούν ο Λούκα Ντόντσιτς (δυο τεχνικές ποινές) και ο Ντίλον Μπρουκς (αντιαθλητικό και τεχνική ποινή). Η αναμέτρηση στη Mall of Asia Arena της Μανίλα το βράδυ της Τετάρτης (6/9), συγκέντρωσε πάνω της τα βλέμματα των απανταχού μπασκετόφιλων, οι οποίοι απόλαυσαν στο πρώτο ημίχρονο ένα εντυπωσιακό θέαμα, καθώς οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας από 50 πόντους (50-50 στο 20’), γεγονός που αποτελεί ρεκόρ για το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Στο πρώτο μέρος οι Σλοβένοι ήταν εντυπωσιακοί, αλλά στη συνέχεια ο Λούκα Ντόντσιτς που είχε 26 πόντους, έδειξε το κακό του πρόσωπο. Μιλούσε με την εξέφρα των επισήμων που ήταν επιτελείς της FIBA, τσακώνονταν με τους διαιτητές σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ακόμη και με απλούς φιλάθλους. Αποβλήθηκε και διευκόλυνε το έργο των Καναδών.

Πήραν προβάδισμα με 7 πόντους (59-52) με τον Μπρουκς στο δεύτερο μέρος, ενώ στη συνέχεια έφτασε και στο 77-61, γεγονός που μεγάλωσε τον εκνευρισμό του Λούκα Ντόντσιτς, ο οποίος πήγε στα αποδυτήρια με δυο τεχνικές ποινές. Το 80-71 (στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου επιβεβαίωνε την κυριαρχία των Καναδών, που έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ έφτασαν στη νίκη, ενώ Αρ Τζέι Μπάρετ και Νάικιλ Αλεξάντερ-Γουόκερ συνέβαλλαν τα μέγιστα στην επικράτηση της ομάδας του Ζόρντι Φερνάντεθ.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 50-50, 80-71, 100-89.

ΚΑΝΑΔΑΣ (Φερνάντεθ): Κάιλ Αλεξάντερ 2, Αλεξάντερ-Γουόκερ 14 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/4 βολές), Μπάρετ 24 (8/16 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 9 ριμπάουντ), Μπρουκς 14 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Ντορτ 8 (2), Έτζιμ, Ολίνικ 7 (1), Πάουελ, Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 31 (1/4 τριπ, 10 ριμπ., 4 ασίστ).

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Σέκουλιτς): Μπλάζιτς 3 (1), Τσέμπασεκ 3 (1), Ντίμετς 2, Ντόντσιτς 26 (4/14 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπαουντ, 5 ασίστ), Ντράγκιτς 10 (2), Χρόβατ 7 (1), Νίκολιτς 8 (2), Πρέπελιτς 22 (4/10 τρίποντα, 6/6 βολές), Μπίνε Πρέπελιτς, Τόμπι 8 (4/11 σουτ, 6 ριμπάουντ).

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης:

Τέλος αγώνα: Καναδάς - Σλοβενία 100-89. Ο Καναδάς θα αντιμετωπίσει τη Σερβία στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου μπάσκετ

Με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Αλεξάντερ ο Καναδάς φτάνει στο 98-85, στα 2:17 πριν το τέλος του ματς

Μονοψήφια διαφορά (94-85) με νέο καλάθι του Χρόβατ

Μειώνει η Σλοβενία (94-83) με εύστοχο τρίποντο του Πρέπελιτς και λέι απ του Χρόβατ, 4:37 πριν το τέλος του αγώνα

Τέλος ο αγώνας για τον Λούκα Ντόντσιτς που αποβάλλεται με δεύτερη τεχνική ποινή. Ο Σλοβένος ολοκλήρωσε την παρουσία του στον προημιτελικό με 26 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τρίποντο του Μπρουκς για το 92-76 υπέρ του Καναδά. 7:05 πριν το τέλος του αγώνα

Στο 7-0 το σκορ της τέταρτης περιόδου. Μπροστά ο Καναδάς με 87-71 οκτώ περίπου λεπτά πριν το τέλος του ματς. Η Σλοβενία έχει ήδη συμπληρώσει τα πέντε φάουλ στην περίοδο

Η τέταρτη περίοδος ξεκινά με εντυπωσιακό κάρφωμα του Μπάρετ. Ο παίκτης κέρδισε και φάουλ και με το έμμεσο τρίποντο διαμορφώνει το 83-71

Τέλος τρίτης περιόδου. Καναδάς-Σλοβενία 80-71. Οι Σλοβένοι έβγαλαν αντίδραση στο τέλος του δεκαλέπτου, όμως ο Καναδάς ελέγχει το τέμπο. 10 λεπτά ακόμα.

Ο Ντόντσιτς προσπαθεί να κρατήσει μόνος του τη Σλοβενία στο ματς και με τρίποντο μείωσε σε 80-69 στο 29'.

Ο Μπάρετ ακολούθησε τον Γκίλτζιους-Αλεξάντερ και ο Καναδάς ανέβασε τη διαφορά (77-61).

Με βολές του SGA το σκορ έγινε 69-55 για τον Καναδά. Απάντησε με τρίποντο ο Ντόντσιτς (69-58).

Ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ κάνει .ο,τι θέλει στο παρκέ για την ομάδα του Καναδά, που έχει φέρει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (67-55, 25).

Δυναμικό ξεκίνημα από τον Καναδά, που με Γκίλτζιους-Αλεξάντερ και Μπρουκς έχτισε διαφορά για το 59-52 στο 23ο λεπτό.

Τέλος ημιχρόνου. Καναδάς-Σλοβενία 50-50. Ματσαρα στη Μανίλα με υιέ δύο ομάδες να ρίχνουν απανωτά χτυπήματα η μία στην άλλη.

Ο Αλεξάντερ Ουοκερ σκόραρε γισ το 50-47. Απάντησε αμέσως ο Ντόντσιτς για το 50-49

Αλεξάντερ-Ουόκερ και Μπάρετ με δικές τους προσπάθειες έκαναν το σκορ 44-40 στο 15'.

Τρίποντο του Νίκολιτς από τη γωνία και 34-35

Ο Μπρουκς έγραψε το 34-30,για να μειώσει π Ντίμετς σε 34-32

Ο Πρέπελιτς μείωσε με τρίποντο σε 28-27 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου.

Ο Ντορτ έδωσε πνοή στην επίθεση του Καναδά και η ομάδα του Φερνάντεθ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα, 26-24

Με βολές του Ντόντσιτς το σκορ έγινε 21-22 στο 8ο λεπτό.

Ο Πρέπελιτς με τρίποντο έκανε το σκορ 16-18 στο 7ο λεπτό.

Ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ έχει ζεσταθεί και έκανε το σκορ 14-12 στο 5'.

Το τρίποντο του Μπρουκς έκανε το σκορ 7-7, αλλά απάντησε ο Ντράγκιτς για το 7-10.

Ο Ντόντσιτς ανέλαβε δράση από νωρίς και με τρίποντο έκανε το σκορ 4-6 στο 2'.

Το τζάμπολ είναι προγραμματισμένο για τις 15.30.

Μείνετε μαζί μας στο Sportal για να παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης. Υπενθυμίζουμε ότι ο νικητής του αγώνα θα βρει στον δρόμο του τη Σερβία.

Καλησπέρα σας. Καναδάς και Σλοβενία θα διεκδικήσουν το τελευταίο εισιτήριο για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της FIBA.