Στην «οκτάδα» η Ιταλία, νίκησε το Πουέρτο Ρίκο και συνεχίζει...

Σιμόνε Φοντέκιο

© Fiba

Γιώργος Γαβριλάκης 12:43 - 03.09.2023 / Ανανεώθηκε: 12:59 - 03.09.2023

Ξεκίνησε δυναμικά, ακολούθως το Πουέρτο Ρίκο επιτέθηκε, αλλά η Ιταλία βρήκε το δρόμο προς τη νίκη, έφθασε στο τελικό 73-57 και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου - Ο Στέφανο Τόνουτ και ο Τζιαμπάολο Ρίτσι έκαναν τη... διαφορά!

Τα περιθώρια ήταν συγκεκριμένα και ξεκάθαρα. Η Ιταλία μετά τη νίκη της επί της Σερβίας πήρε τον έλεγχο και της αρκούσε απέναντι στο Πουέρτο Ρίκο νίκη έστω με έναν πόντο για να προκριθεί στις οκτώ καλύτερες ομάδες του κόσμου. Τελικά νίκησε με 16 πόντους διαφορά και το 73-57 την έστειλε στα προημιτελικά.

Η πορεία της αναμέτρησης πάντως, παρά την τελική διαφορά, δεν ήταν εύκολη για τον Τζιανμάρκο Ποτζέκο και τους παίκτες του. Άλλωστε, μετά το ιδανικό του ξεκίνημα (25-15 στην πρώτη περίοδο), έπειτα το Πουέρτο Ρίκο όχι μόνο αντιστάθηκε, αλλά ισοφάρισε το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο (43-43 στο 26'30''), αλλά δεν είχαν άλλες δυνάμεις.

Για την Ιταλία ο σούπερ σταρ της Σιμόνε Φοντέκιο και παίκτης των Γιούτα Τζαζ, ήταν πολύ άστοχος στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά επηρέαζε ποικιλοτρόπως την αναμέτρηση. Τελείωσε το παιχνίδι με 12 πόντους (5/16 σουτ), αλλά είχε και 12 ριμπάουντ σε 32 λεπτά συμμετοχής. Πρώτοι σκόρερ πάντως, ήταν οι Στέφανο Τόνουτ και Τζιαμπάολο Ρίτσι, οι οποίοι είχαν από 15 πόντους.

Το Πουέρτο Ρίκο από την μεριά του ήταν πολύ άστοχο στα μακρινά σουτ, είχε 6/26 τρίποντα συνολικά (ποσοστό 23%) και ο Τρέμοντ Ουάιτερς είχε 13 πόντους με 2/10 τρίποντα και 7 λάθη. Συνήθως ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του στο τουρνουά, αλλά αυτή τη φορά δεν μπόρεσε να βοηθήσει.

Αποχωρεί με ψηλά το κεφάλι και το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες η Αυστραλία
FIBA WORLD CUP

12:25 - 03.09.2023

Με νίκη αποχαιρέτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο της FIBA αφού σε ένα αδιάφορο και τις δύο ομάδες παιχνίδι, επικράτησε της Γεωργίας με 100-84, έχοντας πετύχει τον στόχο της πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισίου.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 39-36, 51-47, 73-57

ΙΤΑΛΙΑ: Ντατόμε 11, Φοντέκιο 12 (3/7 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Μέλι 7 (12 ριμπάουντ), Πατζόλα (7 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Πολονάρα, Προσίντα 2, Ρίτσι 15, Σεβερίνι 3 (5 ριμπάουντ), Σπανιόλο, Σπίσου 8 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τόνουρ 15 (7/9 δίποντα, 2 κλεψίματα)
ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ: Κοντίτ 4, Φορντ, Χόλαντ, Χάουαρντ 11, Ορτίθ 8, Πινέιρο 9 (0/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρομέρο 9, Στέφεν Τόμπσον 3, Τόρο Μπαρέα, Ουάιτερς 13 (2/10 τρίποντα, 9 ασίστ, 7 λάθη).

Το Mundobasket 2023 στο sportal.gr
Η δράση του Παγκοσμίου Κυπέλλου που διεξάγεται σε Φιλιππίνες, Ινδονησία και Ιαπωνία κορυφώνεται και το Sportal.gr είναι εδώ για να σας ενημερώνει με εγκυρότητα και ταχύτητα. Η πορεία και τα νέα της Εθνικής μας, αλλά και όλων των ομάδων, το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα των αγώνων είναι εδώ, για να μην χάσετε ούτε τις λεπτομέρειες του Mundobasket 2023.