Παναθηναϊκός: Από το χειρότερο δεκάλεπτο της σεζόν στο καλύτερο!

Γιώργος Παπαγιάννης © Intime

Sportal newsroom 23:42 - 26.01.2023 / Ανανεώθηκε: 12:49 - 27.01.2023

Ο Παναθηναϊκός ήταν συγκονιστικός στη τρίτη περίοδο απέναντι στη Ζάλγκιρις και βάζοντας 37(!) πόντους, ανέκτησε το προβάδισμα στην αναμέτρηση!

Το δεύτερο δεκάλεπτο του Παναθηναϊκού ήταν το χειρότερο της σεζόν, όμως το τρίτο ήταν το ακριβώς αντίθετο!

Οι πράσινοι σταμάτησαν στους 37 πόντους (είχαν 27 στα πρώτα 20') και πήραν τον έλεγχο του αγώνα, κάνοντας παράλληλα ρεκόρ σεζόν, καθώς ποτέ άλλοτε φέτος δεν είχαν σκοράρει τόσους!

Παναθηναϊκός από τα… παλιά στο δεύτερο ημίχρονο, κατατρόπωσε την Ζαλγκίρις
EUROLEAGUE

23:53 - 26.01.2023

Στο ημίχρονο έχανε με 15 πόντους (42-27), αλλά ο Πάρις Λι έδωσε το σύνθημα, έβαλε τρίποντα από παντού και «ανέστησε» τον Παναθηναϊκό, που με ψυχή και χάρη διέλυσε την Ζαλγκίρις στο ΟΑΚΑ με το εντυπωσιακό 89-65.

Παρόλα αυτά, δεν είναι ρεκόρ Ευρωλίγκας, με την Παρτίζαν να έχει 40(!) στο πρώτο δεκάλεπτό της απάνεντι στη Ρεάλ στην Ισπανία.