Έβγαλε ψυχή για μαγική ανατροπή ο Παναθηναϊκός, αλλά έχασε ένα ριμπάουντ και την καθοριστική βολή

Ηλίας Λαλιώτης 23:50 - 20.10.2023 / Ανανεώθηκε: 00:15 - 21.10.2023

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε αγκαλιά με τη νίκη, μετά από συγκλονιστική ανατροπή από το -15 κόντρα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ, αλλά ένα χαμένο ριμπάουντ έστειλε το ματς στην παράταση και μια χαμένη βολή του Κώστα Σλούκα τον υποχρέωσαν στην τρίτη του ήττα στην EuroLeague (81-86). Αποβλήθηκε ο -έξαλλος για τα διαιτητικά λάθη- Εργκίν Αταμάν στην τρίτη περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός είδε για μια ακόμα φορά ένα πρώτο ημίχρονο να πηγαίνει στον... κάλαθο των αχρήστων και βρέθηκε να κυνηγάει το -15. Ο Εργκίν Αταμάν «θυσιάστηκε» για να ξυπνήσει τους παίκτες του και την εξέδρα, διαμαρτυρόμενος για κάποια εξόφθαλμα διαιτητικά λάθη, οι Ντίνος Μήτογλους και Κώστας Αντετοκούνμπο σήκωσαν το λάβαρο της αντεπίθεσης και της ανατροπής.

Αλλά ένα χαμένο ριμπάουντ και το καλάθι του Νίμπο στέρησε την ευκαιρία για νίκη στην κανονική διάρκεια και μια χαμένη βολή του Κώστα Σλούκα στέρησε την ευκαιρία για να μείνει ζωντανός ο Παναθηναϊκός για μια δεύτερη παράταση. Έτσι η Μακάμπι Τελ Αβίβ έφυγε νικήτρια από το ΟΑΚΑ και οι «πράσινοι» προχωρούν με 3 ήττες μετά από 4 αγωνιστικές.

Ο Λούκα Βιλντόζα (15 πόντου, αλλά και και 5 λάθη) έκανε το καλύτερό του παιχνίδι με την πράσινη φανέλα, αλλά έχασε το τελευταίο σουτ στην κανονική διάρκεια, ο Ντίνος Μήτογλου (11 πόντοι, 5 ριμπάουντ) ήταν συγκινητικός στην επιστροφή του μετά από 573 μέρες και ο άνθρωπος που μαζί με τον Κώστα Αντετοκούνμπο (10 πόντοι) έδωσαν το έναυσμα για την ανατροπή, που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ.

Ο Μπόνζι Κόλσον (21 πόντοι, 8 ριμπάουντ) ήταν κορυφαίος για την Μακάμπι, με τον Λορέντζο Μπράουν να είναι καθοριστικός στην παράταση (12 πόντους και 12 ασίστ), ενώ οι Ντιμπαρτολομέο (15 πόντοι με 5/7 τρίποντα) και Μπλατ (12 πόντοι με 3/5 τρίποντα) εκτέλεσαν το τριφύλλι από την περιφέρεια.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με τους Σλούκα, Γκραντ, Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ και Μπαλτσερόφσκι, δείχνοντας στα πρώτα 5 λεπτά μια υπέρμετρη τάση να «χτυπήσει» από την περίμετρο, με την Μακάμπι να έχει «ασφαλίσει» τη ρακέτα της. Στο διάστημα αυτό οι «πράσινοι» πήραν 8 προσπάθειες για τρίποντο (μαζί με αυτή που έφερε 3 βολές στον Γκραντ) και μόνο μία για δίποντο. Οι Ισραηλινοί με τον Κόλσον να είναι ασταμάτητος και τον Ντιμπαρτολομέο άχαστος από την περιφέρεια προηγήθηκαν 9-12 και ελέγχοντας τον ρυθμό βρέθηκαν στο +5 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο έφερε ενέργεια σε άμυνα και επίθεση (20-24 με 5 δικούς του πόντους), αλλά η Μακάμπι εκμεταλλευόταν κάθε λάθος και άρχισε σταδιακά να ανοίγει τη διαφορά (20-31 στο 16'). Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ κακός και προβλέψιμος επιθετικά, δεν εκμεταλλεύτηκε ούτε στο ελάχιστο τα 10 επιθετικά ριμπάουντ που πήρε κι έχασε στο τέλος και το μυαλό του από κάποιες διαιτητικές αποφάσεις. Με αποτέλεσμα ο Μπλατ με το τρίτο του τρίποντο να στείλει τις ομάδες στα αποδυτήρια με 15 πόντους να τις χωρίζουν 24-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «πράσινοι» μπήκαν με πιο καθαρό μυαλό επιθετικά, αλλά αμυντικά δέχθηκαν δύσκολα καλάθια και η Μακάμπι διατήρησε τη διαφορά της. Ο Μήτογλου μπήκε ξανά στο παρκέ και έβγαλε ενέργεια, ενώ ο Αταμάν «θυσιάστηκε» για να πάρει... φωτιά το ΟΑΚΑ από περίπου 10.000 φιλάθλους. Σε μια ξεκάθαρη φάση αντιαθλητικού φάουλ πάνω στον Μήτογλου, οι Λοτερμόζερ, Νίκολιτς και Περάντι αρχικά δεν πήγαν καν να δουν τη φάση, ενώ στη συνέχεια αφού ο έξαλλος Τούρκος προπονητής έκανε challenge και δεν είδαν ούτε στο βίντεο το προφανές, απέβαλαν τον κόουτς του Παναθηναϊκού με δεύτερη τεχνική ποινή, μιας και δεν μπορούσε να πιστέψει την απόφασή τους.

Με τον Μήτογλου μπροστάρη επιθετικά και με ενέργεια -που πήραν από την εξέδρα- στην άμυνα, οι «πράσινοι» μάζεψαν τη διαφορά στους 5 πόντους μετά από ώρα (44-49), αλλά μια κακή άμυνα στο τέλος του δεκαλέπτου, έδωσε ξανά αέρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ (49-57). Μάλιστα με την έναρξη της τελευταίας περιόδου οι Ισραηλινοί βρέθηκαν ξανά στο +10 (52-62). Ο Σερέλης έριξε στο παρκέ τον Κώστα Αντετοκούνμπο, ο οποίος με 4 σερί πόντους και καλές άμυνες έδωσε το έναυσμα. Ακολούθησε ο Βιλντόζα με δύο σερί τρίποντα και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε ξαφνικά στο -2 (62-64 στο 35'). Με το ΟΑΚΑ να «φλέγεται» οι «πράσινοι» έβγαλαν κι άλλες μεγάλες άμυνες και με κλέψιμο και καλάθι του Μήτογλου προσπέρασε (67-66 στο 37') για πρώτη φορά μετά το 9-7.

Το ματς έγινε θρίλερ, ο Βιλντόζα πέτυχε ένα ακομα μεγάλο τρίποντο, ο Λεσόρ 1/2 βολές και μια μεγάλη άμυνα έφεραν τον Μήτογλου στις βολές της νίκης με το σκορ στο 71-70. Ο διεθνής φόργουορντ αστόχησε στη δεύτερη, ο Σόρκιν έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του, αλλά ο Λοτερμόζερ έδωσε φάουλ. Ο Σόρκιν αστόχησε και στις δύο, αλλά ο Νίμπο με φόλοου έστειλε το ματς στην παράταση, μιας και ο Βιλντόζα αστόχησε στην τελευταία επίθεση.

Στην παράταση οι «πράσινοι» έδειξαν να ξεμένουν από ενέργεια για μια ακόμα φορά, με την Μακάμπι να παίρνει διαφορά 5 πόντων (75-80), αλλά οι «πράσινοι» κατάφεραν να έχουν την τελευταία επίθεση στο -3 (79-82). Ο Σλούκας κέρδισε το φάουλ για 3 βολές, αλλά αστόχησε στη δεύτερη και η Μακάμπι πήρε το απίστευτο θρίλερ.

Μπόνζι Κόλσον. Ο φόργουορντ της Μακάμπι ήταν ασταμάτητος στην κανονική διάρκεια και τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους και 24 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Το καλάθι του Τζος Νίμπο με φόλοου στο τέλος της κανονικής περιόδου, με το οποίο έστειλε το ματς στην παράταση μετά τις χαμένες βολές του Σόρκιν, αλλά και η χαμένη βολή του Κώστα Σλούκα στο τέλος της παράτασης.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται στο ΟΑΚΑ την Μπασκόνια την Παρασκευή (27/10, 21:15), ενώ την Πέμπτη (26/10, 22:00) η Μακάμπι Τελ Αβίβ αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Μονακό.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρόμπερτ Λοτερμόζερ, Ούρος Νίκολιτς και Ρέιν Περάντι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 24-39, 49-57, 72-72 κ.δ., 81-86

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόζα 15 (4/8 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 9 (1/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Γκραντ 8 (1), Λεσόρ 12 (3/8 δίποντα, 6/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο 10 (3/4 δίποντα, 4/6 βολές, 3 μπλοκ), Γκριγκόνις 13 (3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 1 (0/4 σουτ, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μήτογλου 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας.

ΜΑΚΑΜΠΙ (Κάτας): Κλίβελαντ 7, Ουέμπ, Μπράουν 12 (1/7 τρίποντα, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη), Μένκο, Σόρκιν 4, Ντιμπαρτολομέο 15 (5/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ριβέρο (0/3 δίποντα), Κοέν 3 (1), Νίμπο 12 (5/9 δίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Μπλατ 12 (3/5 τρίποντα), Κόλσον 21 (7/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ).

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα μέσα από το Sportal.

Τελικός αποτέλεσμα 81-86

81 -82 στα 6'' για το τέλος. 2/3 βολές από τον Σλούκα, που πήρε φάουλ από τον Ριβέρο.

• 79-82 στα 14'' για το τέλος. Ο Μπλατ με 2/2 βολές έφερε την Μακάμπι το +3. Τάιμ άουτ του Σερέλη.
  • 79-80 στα 20'' για το τέλος. Ο Γκριγκόνις σκόραρε και μείωσε.
  • 77-80 στο 39'. Ο Λεσόρ σκ΄ροαρε κει μείωσε.
  • 75-80 στο 42' Ο Μπράουν έφερε την Μακάμπι στο +5.
  • 73-78 στο 41'. Κόλσον και Νίμπο έφεραν την Μακάμπι στο +5.

Το άστοχο σουτ του Βιλντόζα που θα έδινε τη νίκη στον Παναθηναϊκό.

Τέλος τέταρτης περιόδου. ΠαναθηναϊΚός - Μακάμπι Τελ Αβίβ 72-72. Ο Βιλντόζα αστόχησε σε σουτ νίκης και το ματς πάει παράταση.

• 72-72 στο 39'. Ο Νίμπο εκμεταλλεύτηκε αδράνεια στην άμυνα του Παναθηναϊκού και ισοφάρισε,  5'' για το τέλος.
  • 72-70 στο 39'. Ο Μήτογλου μέτρησε 1/2 βολές και ο Λεσόρ έκανε φάουλ στον Σόρκιν.
  • 71-70 στο 39'. 1/2 βολές του Λεσόρ
  • 70-70 στο 38'. Ο Βιλντόζα με τρόποντο έβαλε το τριφύλλι μπροστά, απάντησε ο Κόλσον με floater.
  • 67-68 στο 37'. Ο Νίμπο έβαλε ξανά την ομάδα του μπροστά στο σκορ.
  • 67-66 στο 36'. Ο Μήτολγου έκλεψε, σκόραρε και έβαλε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ! 3'40'' για το τέλος.
  • 65-66 στο 36'. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο μείωσε με 12  βολές.
  • 62-64 στο 34'. Ο Βιλντόζα με νεό τρίποντο (3/4 στην περίοδο) μειώνει σε απόσταση βολής.
  • 59-62 στο 33'. Ο Βιλντόζα φωνάζει παρών και με νέο τρίποντο έφερε τη διαφορά σε απόσταση ενός σουτ.
  • 52-62 στο 32'. Ο ΝτιΜπαρτολομέο με το 5ο τρίποντό του στο ματς ανεβάζει ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα.
  • 52-57 στο 31'. Ο Βιλντόζα με το πρώτο του τρίποντο μειώνει στην τέταρτη περίοδο.

Τέλος τρίτης περιόδου. Παναθηναϊκός - Μακάμπι Τελ Αβίβ 49-57. Ο Παναθηναϊκός έκανε μεγάλη προσπάθεια να μειώσει, αλλά ο Μπράουν είπε την τελευταία λέξη και με τρίποντο έφερε την Μακάμπι στο +8. 10 λεπτά ακόμα στο ΟΑΚΑ.

• 47-54 στο 29'. Ο Σόρκιν δίνει λύσεις στην Μακάμπι, η ιποία ανοίγει και πάλι τη διαφορά και παίρνει ανάσα.
  • 44-49 στο 28'. Ο Καλαϊτζάκης έκλεψε και έφτασε στο λέι απ, μείωσε ο Παναθηναϊκός.
  • 41-47 στο 27'. Ο Μήτογλου σκόραρε και μείωσε.
  • 38-47 στο 26' . Ο Ντίνος Μήτογλου με τρίποντο δίνει πνοή στον Παναθηναϊκό κα ιμείωσε.

Η στιγμή της αποβολής αποβολής του Εργκίν Αταμάν

Αποβολή για τον Εργκίν Αταμάν. Στο 24ο λεπτό και με το σκορ στο 33-44 ο Τούρκος προπονητής δέχτηκε δεύτερη τεχνική ποινή και αποβλήθηκε από την αναμέτρηση. Χειροκρότησε τον Τούρκο κόουτς ο κόσμος. Ο Χρήστος Σερέλης σε ρόλο head coach.

• 30-44 στο 22'. Ο Κοέν με τρίποντο μετά την επαναφορά ανεβάζει τη διαφορά.
  • 27-39 στο 21'. Ο Γκριγκόνις δίνει σκορ στον Παναθηναϊκό με τρίποντο.

Τέλος ημιχρόνου. Παναθηναϊκός - Μακάμπι Τελ Αβίβ 24-39. Ο Μπλατ με τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου έφερε την ομάδα του στο +15, με την Μακάμπι να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό. Πολύ άσχημο πρώτο ημίχρονο του Παναθηναϊκού, που δεν βρήκε ρυθμό σε κανένα σημείο.

• 24-35 στο 19'. Πολύ κακές επιστροφές του Παναθηναϊκού, νέο καλάθι του Κόλσον για το +11 της Μακάμπι.
  • 22-33 στο 19'. Ο Κόλσον ανεβάζει τη διαφορά για την Μακάμπι.
  • 20-31 στο 17'. Ο Λορένζο Μπράουν με τους πρώτους πόντους του στο παιχνίδι ανέβασε σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά. Ο Παναθηναϊκός δεν έχει ισορροπία σε άμυνα και επίθεση.
  • 20-26 στο 15'. Ο Ριβέρο από κοντά σκόραρε για την Μακάπι.
  • 18-23 στο 13'. Ο Αντετοκούνμπο κάρφωσε και μείωσε.
  • 15-23 στο 11'. Ο Μπλατ με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά.

Τέλος πρώτης περιόδου. Παναθηναϊκός - Μακάμπι Τελ Αβιβ 15-20. Ο Βιλντόζα έγραψε τον επίλογο του πρώτου δεκαλέπτου με λέι απ για το -5 του Παναιθηναϊκού, που δεν έχει ρυθμό στην επίθεση.

• 12-20 στο 9'. Τρίποντο του Μπλατ στο +8 η Μακάμπι
  • 12-17 στο 8'. Ο Σόρκιν έστειλε την Μακάμπι στο +5
  • 11-15 στο 7'. Ο Λεσόρ με φόλοου μείωσε για τον Παναθηναϊκό.
  • 9-15 στο 6'. Νέο τρίποντο του ΝτιΜπαρτολομέο και η Μακάμπι στο +6
  • 9-10 στο 4'. Ο ΝτιΜπαρτολομέο απάντησε για την Μακάμπι
  • 9-7 στο 3' . Ο Σλούκας με τρίποντο βάζει την ομάδα του μπροστά.
  • 3-5 στο 2'. Ο Κόλσον δίνει σκορ στην Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Αρχίζει το παιχνίδι!

• Αρχική πεντάδα Παναθηναϊκού: Σλούκας, Γκραντ, Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ, Μπαλτσερόφσκι.
  • Η 12άδα του Παναθηναϊκού για το παιχνίδι με την Μακάμπι Τελ Αβίβ: Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα, Γκάι, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας, Γκραντ, Λεσόρ, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου, Μαντζούκας.
  • Ο Παναθηναϊκός (1-2) αντιμετωπίζει την Μακάμπι Τελ Αβίβ (1-1), στο κλειστό του ΟΑΚΑ, για την 4η αγωνιστική της Euroleague.