Κατέρρευσε σε 7 λεπτά ο Παναθηναϊκός AKTOR, πέρασε και από το ΟΑΚΑ η ασταμάτητη Ρεάλ του Χεζόνια

Ηλίας Λαλιώτης 22:58 - 07.12.2023 / Ανανεώθηκε: 23:22 - 07.12.2023

Ο Παναθηναϊκός AKTOR με ένα απίθανο πρώτο ημίχρονο του Κέντρικ Ναν, σε ένα «καυτό» από 19.000 κόσμο ΟΑΚΑ, έδειχνε ικανός για τη νίκη κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά το 7λεπτο μπλακ άουτ της τρίτης περιόδου έφερε σερί 1-22 και μαζί την τρίτη συνεχόμενη ήττα (78-90) στην Euroleague.

Η -γεμάτη λύσεις και ποιότητα- Ρεάλ Μαδρίτης αποδείχθηκε ένα επίπεδο πάνω από τον Παναθηναϊκό AKTOR (το δεδομένο χρονικό σημείο) στο «κολαστήριο» του ΟΑΚΑ και έφυγε με τη 12η νίκη της (78-90) σε 13 αγωνιστικές στην Euroleague.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο, χάρη στη μαγική εμφάνιση του Κέντρικ Ναν (24 πόντοι, 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ), την εκρηκτικότητα του Ματίας Λεσόρ (18 πόντοι, 10 ριμπάουντ)) και το ώριμο παιχνίδι του Λούκα Βιλντόζα σε άμυνα και επίθεση, αλλά στην τρίτη περίοδο ένα 7λεπτο μπλακ άουτ, έφερε σερί 1-22 από τους Ισπανούς, που έκρινε και την αναμέτρηση. Διάστημα στο οποίο ο Μούσα ήταν κομβικός με 11 από τους 14 πόντους του.

Για την Ρεάλ Μαδρίτης κορυφαίος ήταν ο Μάριο Χεζόνια με 19 πόντους, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και κανένα λάθος, ενώ ο Ντεκ είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Πλέον ο Παναθηναϊκός AKTOR έπεσε στο 6-7, ενώ η ισπανική ομάδα είναι πρώτη και καλύτερη με 12-1.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Εργκίν Αταμάν επέλεξε τους Βιλντόζα, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Μπαλτσερόφσκι για την αρχική πεντάδα, με τον Τζέριαν Γκραντ να ταλαιπωρείται από μία ελαφριά τενοντίτιδα στο γόνατο και να μένει στον πάγκο και τον Πολωνό να επιλέγεται να αντιμετωπίσει τον Ταβάρες. Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε με 3/3 σουτ και στο πρώτο άστοχο πήρε επιθετικό ριμπάουντ και προηγήθηκε 2-7. Το Τριφύλλι αντέδρασε με καθαρό μυαλό και με τον Μήτογλου να «χτυπάει» πάνω στον Εντιαγιέ για το «πράσινο» προβάδισμα (13-12). Οι Μαδριλένοι βρήκαν δύο ελεύθερα σουτ με τον Ντεκ, αλλά ο Ναν με δύο δικά του τρίποντα έστειλε τον Παναθηναϊκό AKTOR στο +4 (21-17). Η είσοδος του Χεζόνια έδωσε ενέργεια στη Ρεάλ, που προηγήθηκε στο τέλος του δεκαλέπτου (23-24), με τους «πράσινους» ωστόσο να έχουν επιτρέψει μόνο ένα λάθος για 9,5 λεπτά και μόνο 1 επιθετικό ριμπάουντ.

Με τους Σλούκα και Γκραντ στο παρκέ ο Παναθηναϊκός εκανε τρία μαζεμένα λάθη σε 1:30 λεπτό, έχασε τη συγκέντρωσή του στην άμυνα και είδε τη Ρεάλ με ελεύθερα τρίποντα (δύο ο Γιουλ κι ένα ο Χεζόνια) να ξεφεύγει στο +9 (26-35). Το τάιμ άουτ του Αταμάν και η επιστροφή των Ναν, Βιλντόζα, να συνθέτουν τριάδα στα γκαρντ με τον Γκραντ έφερε μια επική αντεπίθεση. Ο Αμερικανός πρώην NBAer, μαζί με τον Λεσόρ πρόσφεραν ένα υπερθέαμα από... άλλον πλανήτη, έτρεξαν ένα σερί 14-0 και σήκωσαν το ΟΑΚΑ στον αέρα! Ένα απολαυστικό 4λεπτο, κατά το οποίο υπήρξαν ξεκάκαθαρα φάουλ στις επιτυχημένες προσπάθειες των παικτών του Τριφυλλιού για καλάθι, όπως και επιθετικό του Χεζόνια στον Γκραντ, πριν ο Κροάτης βάλει τέλος στο σερί (40-37). Ο Γκραντ με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στο μέγιστο +6 (43-37), αλλά η Ρεάλ βρήκε λύσεις με Ταβάρες, Χεζόνια και τον Καμπάτσο στο τελευταίο λεπτό και πήρε από το... πουθενά προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (45-46), μιας και οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν κάπως... βιαστικοί.

Με καλή δημιουργία για Λεσόρ και Μητογλου, ο Παναθηναϊκός AKTOR πήρε νέο ισχνό προβάδισμα (51-48), αλλά στη συνέχεια κάποιες κακές επιλογές στην επίθεση (Γκριγκόνις και Μήτογλου) και κάποια χαμένα ελεύθερα σουτ, έδωσαν στη Ρεάλ το δικαίωμα να τρέξει, να πετύχει ανοργάνωτο το Τριφύλλι και να το τιμωρήσει με σερί καλάθια και δύο τρίποντα του Μούσα (51-60). Τα 4 λεπτά χωρίς πόντο «έσπασε» μία βολή του Λεσόρ, αλλά το πρόβλημα σε επίθεση και άμυνα ήταν πλέον μεγάλο και η ισπανική ομάδα πήρε διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στο παιχνίδι και βρέθηκε στο +17 (52-70) στο 29', βάζοντας τη βάση για τη 12η νίκη στη σεζόν. Διάστημα κατά το οποίο οι «πράσινοι» μέτρησαν 3/14 σουτ, ενώ ο Μούσα σημείωσε 11 πόντους κάνοντας μεγάλη ζημιά.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με ένα σερί 8-0 του Παναθηναϊκού, χάρη στις καλές και επιθετικές του άμυνες, αλλά ένα τρίποντο του Γιουλ έδωσε σημαντική ανάσα στη Ρεάλ (63-75). Η ενέργεια για κάποια τελευταία αντεπίθεση είχε πλέον χαθεί και η Ρεάλ των πολλών επιλογών και λύσεων έφτασε στην τελική επικράτησε με άνεση.

MVP

Ο Μάριο Χεζόνια ήταν ο κορυφαιος από μια Ρεάλ Μαδρίτης πολλών αστέρων. Στην επιστροφή του στο ΟΑΚΑ ο Κροάτης είχε 19 πόντους με 7/11 σουτ, 4 κλεψίματα, 2 ασίστ, κανένα λάθος και 23 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Παναθηναϊκός AKTOR είχε 7 καταδικαστικά λεπτά στο τέλος της τρίτης περιόδου. Το 51-48 έγινε 52-70 με κάκιστες επιλογές στην επίθεση, που επέτρεψαν στη Ρεάλ να τρέξει και να βρει εύκολο σκορ στο τρανζίσιον.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-24, 45-46, 55-72, 78-90

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Βιλντόζα 4 (2/11 σουτ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Μπαλτσερόφσκι 3, Σλούκας 6 (2/3 τρίποντα, 1 ασίστ, 4 λάθη), Γκραντ 5 (1), Ναν 24 (6/12 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λεσόρ 18 (6/11 δίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 3 (1/4 τρίποντα), Μήτογλου 15 (7/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαντζούκας.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 5 (1), Ρούντι 3 (1), Καμπάτσο 8 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Χεζόνια 19 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 κλεψίματα), Ντεκ 16 (2), Πουαριέ 2, Ταβάρες 10 (9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Γιουλ 11 (3/4 τρίποντα), Εντιαγιέ 2, Μούσα 14 (4/9 τρίποντα).

Δείτε το box score της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Επόμενος αντίπαλος:

Ο Παναθηναϊκός AKTOR ταξιδεύει στη Γαλλία, όπου την επόμενη Πέμπτη (14/12, 22:00) αντιμετωπίζει τη Βιλερμπάν, ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης την ίδια μέρα (21:45) υποδέχεται την Μπάγερν Μονάχου.

🔴Sportal Euroleague Show με Παναθηναϊκός - Ρεάλ Μαδρίτης και όλη τη δράση της Πέμπτης

• 40-35 στο 16' με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο 14-0 και τον Ναν να κάνει τεράστια ζημιά, έχοντας ήδη 17 πόντους
  • 32-35 με σερί καρφώματα του Λεσόρ στα μούτρα του Πουαριέ!

• Ο Παναθηναϊκός είναι στο 6-6, ενώ η Ρεάλ είναι στο 11-1
  • Ο Παναθηναϊκός προέρχεται από την ήττα στην Πόλη απέναντι στην Έφες, ενώ η Ρεάλ, η οποία έχει μείνει εδώ και μέρες στην Αθήνα, είχε περάσει από την έδρα του Ολυμπιακού την Τρίτη.