Στον τελικό του Κυπέλλου ο Παναθηναϊκός, ξεπέρασε και τον Άρη και φουλάρει για επιστροφή στους τίτλους

Ηλίας Λαλιώτης 20:00 - 17.02.2024 / Ανανεώθηκε: 20:48 - 17.02.2024

Σε έναν ημιτελικό με εντάσεις και πολύ «μπασκετικό ξύλο», ο Παναθηναϊκός AKTOR ξεπέρασε και την πρόωρη αποβολή του Λεσόρ, χάρη στον ασταμάτητο Κέντρικ Ναν και την άμυνα του, επικράτησε με 76-65 του Άρη και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου περιμένει τον νικητή του αγώνα Ολυμπιακός-Προμηθέας.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR «σφράγισε» το πρώτο εισιτήριο για τον αυριανό (18/2, 19:00) τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν είχε την απαραίτητη σκληράδα απέναντι σε μια πολύ δυναμική ομάδα, όπως είναι ο Άρης του Γιάννη Καστρίτη και παρά την αποβολή του Ματίας Λεσόρ από το 15' με δύο τεχνικές ποινές, καθώς αντέδρασε στο σκληρό παιχνίδι των αντιπάλων του, κατάφερε να φτάσει σε μια άνετη νίκη με 76-65.

Ο Κέντρικ Ναν ήταν ο κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό AKTOR, μετρώντας 20 πόντους (με 8/13 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο). Σημαντικές βοήθειες έδωσαν ξανά οι Ντίνος Μήτογλου (10π., 5ρ.) και Τζέριαν Γκραντ (10π., 3ρ., 3ασ., 3κλ.), ενώ για τον Άρη, που έδειξε να ξεμένει από ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο μετά την επική ανατροπή στον προημιτελικό με τον ΠΑΟΚ, ο Βασίλης Τολιόπουλος είχε 21 πόντους (8/14 σουτ), αλλά ήταν απελπιστικά μόνος του.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Με τον Βασίλη Τολιόπουλο να συνεχίζει απτόητος από την τρομερή του παράσταση στο τέταρτο δεκάλεπτο του προημιτελικού με τον ΠΑΟΚ (όταν πέτυχε 17 πόντους στα τελευταία 6 λεπτά του ματς), ο Άρης αιφνιδιάσε τον Παναθηναϊκό και προηγήθηκε 5-9 στο πρώτο 5λεπτο. Διάστημα που οι Πράσινοι ήταν πολύ νευρικοί και άστοχοι. Ο Χάρελ κράτησε τους Θεσσαλονικείς μπροστά όταν ο Τολιόπουλος πήγε στον πάγκο, αλλά με πιο πιεστική άμυνα κι ένα επιθετικό ξέσπασμα του Ναν, το Τριφύλλι μετέτρεψε το 11-14 σε 17-14 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 19-16.

18:43 - 17.02.2024

Το φοβερό σερί του Τολιόπουλου στο ξεκίνημα του ημιτελικού Παναθηναϊκός - 'Αρης

Ο Βασίλης Τολιόπουλος έκανε ένα σερί 7 συνεχόμενων πόντων στον αγώνα του Άρη με τον Παναθηναϊκό. Δείτε το σόου του παίκτη του Άρη.

Ο Άρης είχε καταφέρει να προστατέψει τη ρακέτα του στην πρώτη περίοδο από τους ψηλούς του Παναθηναϊκού (σε αυτό το διάστημα πέτυχε μόνο έναν πόντο από βολή ο Αντετοκούνμπο), αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Λεσόρ μπήκε ορεξάτος με 4 συνεχόμενους πόντους, ενώ το πρώτο εύστοχο τρίποντο της ομάδας του Αταμάν την έφερε μετά από 70 μόλις δευτερόλεπτα σε διψήφια διαφορά (26-16).

Ο Τολιόπουλος συνέχισε να παλεύει σχεδόν μόνος στην επίθεση (μείωσε σε 26-21 με προσωπικές ενέργειες), με την σκληρή άμυνα της ομάδας του Καστρίτη να έχει ως αποτέλεσμα και μια τεχνική ποινή στον Αταμάν νωρίτερα, αλλά και δύο μαζεμένες στον Λεσόρ, ο οποίος ζήτησε τον λόγο για τα σκληρά μαρκαρίσματα από Σανόγκο και Μποχωρίδη. Το αποτέλεσμα ήταν να αποβληθεί από το ματς στο 15ο λεπτό του ημιτελικού, ωστόσο η ένταση αφύπνισε τους Πράσινους, που με μακρινά σουτ των Ναν και Μήτογλου, αλλά και προσπάθειες του Γκραντ βρέθηκε στο +16 (44-28), ένα λεπτό πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Ο Άρης, ωστόσο, κατάφερε να διατηρήσει την επαφή του πριν πάει στα αποδυτήρια, με ένα 5-0 σερί και buzzer beater τρίποντο του Σταρκ (44-33).

H τρίτη περίοδος δεν είχε ιδιαίτερες διακυμάνσεις στο σκορ, με τις άμυνες να κυριαρχούν και τον Παναθηναϊκό να διατηρεί το διψήφιο προβάδισμά του, σημαδεύοντας το ζωγραφιστό με τον Μήτογλου αρχικά, αλλά και τον Μπαλτσερόφσκι, που βρέθηκε στο παρκέ εκμεταλλευόμενος την απουσία του Λεσόρ.

Οι Πράσινοι μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με ένα υπέρ τους +14 (58-44), με τους Χάρελ και Σανόγκο να σκοράρουν από την περιφέρεια, αλλά τους Ναν και Καλαϊτζάκη να απαντούν με τον ίδιο τρόπο. Η ομάδα του Αταμάν ήλεγξε τον ρυθμό, βρέθηκε μέχρι και το +17 (70-53), με τον Άρη να δείχνει να ξεμένει από δυνάμεις, παρότι στο τέλος εκμεταλλεύτηκε τη χαλαρότητα και μείωσε στο σκορ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 44-33, 58-44, 76-65

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 5 (1), Μπαλτσερόφσκι 5, Σλούκας 6 (0/5 σουτ, 6/6 βολές, 3 ασίστ), Γκραντ 10 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ναν 20 (6/11 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Λεσόρ 6 (5 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 5, Γκριγκόνις 4 (0/3 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μήτογλου 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης, Σταρκ 5 (1), Σανόγκο 3 (1), Τολιόπουλος 21 (5/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές), Κατσίβελης, Μπλούμπεργκς 7 (1), Μποχωρίδης 5 (1), Περσίδης, Ντε Σόουζα 7 (5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Χάρελ 11 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καλόγηρος, Μπάνκστον 6 (5 ριμπάουντ).

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Τέλος αγώνα. Παναθηναϊκός - Άρης 76-65

• 74-65 στο 39ο λεπτό με τρίποντο του Μπλούμπεργκς.
  • 72-62 στο 38ο λεπτό με καρφώματα του Ντε Σόυζα.

Ο Παναθηναϊκός έχει καθαρίσει το παιχνίδι και πλέον μπορεί ήδη να κάνει σχέδια για τον τελικό της Κυριακής. Οι πράσινοι ελέγχουν το τέμπο. Ο Κέντρικ Ναν πάει στον πάγκο με 20 πόντους , έχοντας κάνει τη δουλειά.

• 70-53 στο 36ο λεπτό με τον Καλαϊτζάκη.
  • 68-53 στο 35ο λεπτό με νέα... πτήση του Αντετοκούνμπο.
  • 66-53 στο 34ο λεπτό με Χάρελ και Αντετοκούνμπο να σκοράρουν.
  • 64-50 στο 33ο λεπτό με τον Καλαϊτζάκη να απαντάει στο τρίποντο του Σανόγκο.

Τα τρίποντα δίνουν λύσεις στον Παναθηναϊκό που κρατάει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με ευκολία.

• 61-47 στο 32ο λεπτό με τρίποντο του Ναν.
  • 58-47 στο 31ο λεπτό με τρίποντο του Χάρελ.

Ο Παναθηναϊκός ελέγχει το παιχνίδι με ευκολία, έχοντας τους Ναν και Μήτογλου σε πολύ καλή κατάσταση. Ο Άρης μοιάζει κουρασμένος και χωρίς δυνάμεις στα τελευταία λεπτά, με τον Τολιόπουλο να έχει σκοράρει μόνο 1 πόντο στο τρίτο δεκάλεπτο.

Τέλος τρίτης περιόδου. Παναθηναϊκός - Άρης 58-44

• 55-44 στο 28ο λεπτό. Ο Ναν συνδέθηκε με το καλάθι για τον Παναθηναϊκό, την ώρα που απάντησε ο Μπάνκστον με κάρφωμα.
  • 53-42 στο 27ο λεπτό
  • 51-42 στο 26ο λεπτό με Χάρελ και Μποχωρίδη.
  • 51-37 στο 24ο λεπτό με τον Γκριγκόνις.

Ο Μπαλτσερόφσκι μπήκε στο παρκέ και έκανε αισθητή την παρουσία του, παίζοντας πολύ καλή άμυνα από μπροστά στον Τολιόπουλο, η οποία οδήγησε σε κλέψιμο. Γενικότερα, η αποβολή του Λεσόρ δείχνει να μην επηρεάζει τους πράσινους ως τώρα, καθώς ελέγχουν την κατάσταση και έχουν σταθερά διψήφιο προβάδισμα.

• 48-37 στο 23ο λεπτό με τον Μήτογλου να συνεχίζει να δίνει λύσεις.
  • 46-36 στο 22ο λεπτό με τον Μήτογλου να δίνει λύση.
  • 44-35 στο 21ο λεπτό με βολές του Μποχωρίδη.

Το παιχνίδι στο πρώτο μέρος ήταν Παναθηναϊκός εναντίον Τολιόπουλου. Ο Έλληνας γκαρντ είναι εξαιρετικός με 17 πόντους και προσπαθεί να κρατήσει μέσα στο ματς την ομάδα του. Ο Παναθηναϊκός από την άλλη δεν έχει επηρεαστεί από την αποβολή του Λεσόρ, με τον Κέντρικ Ναν να είναι εξαιρετικός στο πρώτο μέρος με 14 πόντους. Το παιχνίδι είναι στα μέτρα του Παναθηναϊκού ως τώρα.

Τέλος ημιχρόνου Παναθηναϊκός - Άρης 44-33

• 41-28 στο 19ο λεπτό με τον Τολιόπουλο να απαντά στο καλάθι του Μήτογλου.
  • 38-24 στο 17ο λεπτό με τον Ναν να συνεχίζει να σκοράρει.
  • 32-24 στο 15ο λεπτό με κάρφωμα του Μπανκστον

Ο Ματίας Λεσόρ αποβλήθηκε από το παιχνίδι με δύο τεχνικές ποινές, 5'41'' για το τέλος του ημιχρόνου. Για το υπόλοιπο του αγώνα ο Παναθηναϊκός θα παίξει χωρίς τον Γάλλο σέντερ.

• 30-21 στο 13ο λεπτό με τον Γκραντ να σκοράρει.

Αχιλλέας Μαυροδόντης: Ο Τολιόπουλος δυστυχώς δεν πρέπει να ξαναβγεί ούτε για να πιει νερό από το παρκέ. Είναι ο μοναδικός παίκτης του Άρη που μπορεί να μας κάνει να δούμε παιχνίδι. Αλλιώς θα παρακολουθήσουμε έναν περίπατο του Παναθηναϊκού!

• 26-21 στο 12ο λεπτό με τον Τολιόπουλο να μειώνει (12π).
  • 26-16 στο 11ο λεπτό με τρίποντο του Ερνανγκόμεθ.
  • 23-16 στο 11ο λεπτό με τον Λεσόρ να σκοράρει και να ανεβάζει τη διαφορά.

Το highlight του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Εργκίν Αταμάν διαμαρτυρήθηκε για φάουλ πάνω στον Κώστα Αντετοκούνμπο και πήρε στο... κυνήγι τους διαιτητές. Δέχτηκε τεχνική ποινή για την αντίδρασή του.

Το κρεσέντο του Κέντρικ Ναν ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Αμερικανός μετράει ήδη 9 πόντους και οδηγεί τον Παναθηναϊκό εκ του ασφαλούς.

Τέλος πρώτης περιόδου: Παναθηναϊκός - Άρης 19-16

Ο Κέντρικ Ναν πήρε μπρος και με 6 συνεχόμενους πόντους έβαλε τον Παναθηναϊκό μπροστά.

• 17-14 στο 8ο λεπτό με τον Ναν.
  • 13-14 στο 7ο λεπτό με τον Ντε Σόουζα, απάντησε ο Ναν.
  • 10-12 στο 6ο λεπτό με τον Χάρελ.
  • 10-9 στο 5ο λεπτό με τον Ναν να βάζει το τριφύλλι μπροστά.
  • 5-9 στο 5ο λεπτό με τον Τολιόπουλο να συνεχίζει να σκοράρει (7 πόντοι ήδη).
  • 4-7 στο 4ο λεπτό με τρίποντο του Τολιόπουλου.
  • 4-4 στο 4ο λεπτό με Ναν και Τολιόπουλο.

Αρκετά νευρικές και άστοχες οι ομάδες στα πρώτα λεπτά, δεν έχουν καταφέρει να βρουν ρυθμό.

• 2-2 στο 2ο λεπτό με τον Γκριγκόνις.
  • 0-2 με τον Χάρελ να ανοίγει λογαριασμό.

Αρχίζει ο αγώνας!

Ο πρώτος ημιτελικός είναι προ των πυλών. Σημαντικό να δούμε την αντίδραση του Παναθηναϊκού στην physical άμυνα του Άρη, αλλά και την κατάσταση των περιφερειακών του στις προσαρμογές του Καστρίτη. Επίσης σημαντικό να δούμε πώς θα ανταποκριθεί ο Βασίλης Τολιόπουλος στην πίεση που θα του ασκήσει η πράσινη άμυνα.

Αρχική πεντάδα Παναθηναϊκού: Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου, Λεσόρ.

Αρχική πεντάδα Άρη: Τολιόπουλος, Μποχωρίδης, Χάρελ, Μπλούμπεργκς, Ντε Σόουζα.

Μετράμε αντίστροφα για την έναρξη του αγώνα στο Ηράκλειο.

Αντίστροφη μέτρηση για το τζάμπολ του μεγάλου αγώνα.

Συνεχίζεται η προσέλευση του κόσμου στο κλειστό Δύο Αοράκια, το οποίο αναμένεται να είναι κατάμεστο για το μεγάλο παιχνίδι του ημιτελικού Κυπέλλου.

Στο παρκέ και οι δύο ομάδες. Ο Παναθηναϊκός πήρε το πιο ζεστό χειροκρότημα κατά την είσοδό του.

H 12άδα του Παναθηναϊκού: Καλαϊτζάκης, Μπαλτσερόσφκι, Σλούκας, Παπαπέτρου, Γκραντ, Ναν, Λεσόρ, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου, Μαντζούκας.

Η 12άδα του Άρη: Σλαφτσάκης, Σταρκ, Σανόγκο, Τολιόπουλος, Κατσίβελης, Μπλούμπεργκς, Μποχωρίδης, Περσίδης, Ντε Σόουζα, Χάρελ, Καλόγηρος, Μπάνκστον.

Χωρίς τον Λούκα Βιλτόζα η ομάδα του Εργκίν Αταμάν στον ημιτελικό. Ο Αεργεντινός ένιωσε ενοχλήσεις και προφυλάχθηκε. Στην αποστολή ο Λούκα Βιλντόζα.

Χωρίς τους Ρομπέρτο Γκάλινατ και Γιώργο Φίλλιο ο Άρης στην αναμέτρηση με τους «πράσινους».

Το τριφύλλι πέρασε το εμπόδιο της ΑΕΚ, επικρατώντας με 79-72, στον προημιτελικό, την ώρα που ο Άρης θριάμβευσε στον προημιτελικό κόντρα στον ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 76-74.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR αντιμετωπίζει τον Άρη στα ημιτελικά του Final 8 του Κυπέλλου μπάσκετ ανδρών στο Ηράκλειο της Κρήτης.