Ο ΠΑΟΚ «καθάρισε» τον Απόλλωνα με τέταρτο δεκάλεπτο για σεμινάριο!

Aχιλλέας Μαυροδόντης 19:52 - 30.03.2024 / Ανανεώθηκε: 23:51 - 30.03.2024

Ο ΠΑΟΚ έκανε εκπληκτική τέταρτη περίοδο και πήρε έτσι άνετα τη νίκη κόντρα στον Απόλλωνα με 87-63, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των Playouts της Stoiximan Basket League.

Ο ΠΑΟΚ ζορίστηκε για τρία δεκάλεπτα, όμως στο τέταρτο ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και πήρε τη νίκη με 87-63 κόντρα στον Απόλλων Πατρών.

Στο 30’ το σκορ ήταν 57-56, όμως στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ κράτησε χωρίς σκορ τον Απόλλωνα για 5:17, με το σερί δυο Δικεφάλου να φτάνει στο 17-0! Αυτό ήταν και το κλειδί του αγώνα, καθώς η ομάδα της Πάτρας δεν μπόρεσε ποτέ να ανακάμψει, με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί εν τέλει με +24. Μάλιστα αυτό ήταν το πρώτο νικηφόρο αποτέλεσμα για την ομάδα της Θεσσαλονίκης μετά από 56(!) ημέρες, καθώς η τελευταία νίκη ήταν στις αρχές Φλεβάρη, πάλι απέναντι στον Απόλλων.

Ο Μίχαλακ με 17, ο Τσιακμάς με 13 και ο ΜακΝίς με 11 ήταν οι διψήφιοι του ΠΑΟΚ.

Ο Μπλόντιν από την άλλη είχε 22 και ήταν από τους βασικούς λόγους που η ομάδα του Απόλλωνα ήταν ανταγωνιστική για 30’, ενώ από 12 πρόσθεσαν οι Όσμπορν και Μπράουν.

21:55 - 30.03.2024

Τα highlights της νίκης του ΠΑΟΚ από του Απόλλωνα

Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασε έτσι σε μια σπουδαία νίκη απέναντι στον Απόλλωνα με 87-63. Δείτε τα highlights της αναμέτρησης.

Ο Απόλλων μπήκε πολύ δυνατά, με τους Πατρινούς να προηγούνται με 15-21 και 19-26 του ΠΑΟΚ, προτού ο ΜακΝίς με ένα προσωπικό 4-0 γράψει το 23-26 του πρώτου δεκαλέπτου. Μϊχαλακ και Φρίντρικσον έδωσαν το προβάδισμα με 33-30 (14'), με το παιχνίδι να είναι πλέον θρίλερ! Ο Άλστον με τρίποντο έκανε το σκορ 40-37 στο 17', όμως Καφεζάς και Μπράουν έβαλαν και πάλι τον Απόλλων μπροστά με 40-41, πριν οι Άλστον και ΜακΝίς, με ένα δικό τους 4-0 κάνουν το 44-41, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

ΜακΝίς και Σχίζας διατήρησαν τον ΠΑΟΚ στο +5 (50-45), όμως οι Πατρινοί, με ένα σερί 9-0, πέρασαν και πάλι μπροστά με 50-54. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο έκλεισε στο 57-56, όμως η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στον ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος μπήκε στο ματς με ένα σερί 17-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο, και έκανε το 74-56 στο 34', με τα πάντα στην συνέχεια να γίνονται πιο απλά. Έτσι, ο ΠΑΟΚ πήρε μια μεγάλη νίκη με 87-63 και έζησε ξανά τη χαρά της επικράτησης, ύστερα από 56 ημέρες με μόνο ήττες!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Θεονάς, Μαγκλογιάννης, Λουλουδιάδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-26, 44-41, 57-56, 87-63.