Καταιγιστικός ο ΠΑΟΚ κόντρα στον Απόλλωνα Πατρών, τον «σκόρπισε» με 97-60

Sportal newsroom 17:36 - 08.01.2023 / Ανανεώθηκε: 17:59 - 08.01.2023

Εύκολο απόγευμα είχε ο ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Απόλλων Πάτρας, αφού επιβλήθηκε με σκορ 97-60 στο μεταξύ τους ματς για την 11η αγωνιστική της Basket League.

Εύκολο μεσημέρι είχε στο κλειστό της Πυλαίας ο ΠΑΟΚ, στο ματς της 11η αγωνιστική κόντρα στον Απόλλωνα Πατρών. Η ομάδα του Λυκογιάννη επιβλήθηκε με 97-60 και ανέβηκε στο 7-4 της κατάταξης, εκεί όπου ισοβαθμεί με το Περιστέρι στην τρίτη θέση.

Παναθηναϊκός - Περιστέρι: Τα highlights από το... θρίλερ στο ΟΑΚΑ (vid)
STOIXIMAN BASKET LEAGUE

22:05 - 07.01.2023

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με 21 πόντους διαφορά (65-44), αλλά το Περιστέρι έκανε φοβερή ανατροπή και αν ο Μάρκους Ντένμον ήταν πιο... ώριμος στο τελευταίο σουτ θα μπορούσε να είχε γίνει το «διπλό»...

Οι Θεσσαλονικείς είχαν κορυφαίο τους παίκτη τον Χαντς ο οποίος σημείωσε 16 πόντους και ουσιαστικά ήταν αυτός που μαζί τον Ρίλεϊ έδιναν αυτοπεποίθηση στον ΠΑΟΚ. Από την πλευρά τους οι Πατρινοί δεν κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί για παραπάνω από 5 λεπτά και έφτασαν σε μια ήττα που θα θέλουν γρήγορα να ξεχάσουν.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε αντίσταση μόνο για πέντε λεπτά, αφού οι Πατρινοί πήγαιναν με τους γηπεδούχους χέρι - χέρι στο σκορ μέχρι εκείνη τη στιγμή και στη συνέχεια οι παίκτες του δικέφαλου άνοιξαν το γκάζι και πήγαν στο δεκάλεπτο στον πάγκο με διαφορά 13 πόντων (23-10) δείχνοντας ότι έχουν το πάνω χέρι.

Οι Θεσσαλονικείς δεν επαναπαύτηκαν με την υπέρ τους διαφορά και συνέχισαν και στο β' δεκάλεπτο στους ίδιους ρυθμούς. Ρίλεϊ, Χαντς και Τσιακμάς έδιναν το σύνθημα στην επίθεση και όσο περνούσε η ώρα ο δείκτης της διαφοράς ανέβαινε, ενώ στο 20' το σκορ ήταν 50-27 και όλα έδειχναν ότι ο ΠΑΟΚ είχε «καθαρίσει» τον αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το μόνο που άλλαξε ήταν η ένταση στο παιχνίδι του ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι δε σταμάτησαν ποτέ να παίζουν μπάσκετ, δεν επαναπαύτηκαν και εξαργύρωσαν την επιμονή τους χαρίζοντας στον κόσμο που βρέθηκε στο κλειστό της Πυλαίας ένα όμορφο απόγευμα.

Στο 30' το σκορ ήταν 73-40 και το παιχνίδι είχε τελειώσει ουσιαστικά, με τους Πατρινούς να μην μπορούν να αντιδράσουν σε καμία περίπτωση και να περιμένουν απλά το τελικό σκορ, σε έναν αγώνα που έδειχνε μετά από κάποιο σημείο με αγγαρεία.

Το 97-60 φανερώνει τη διαφορά και τη δυναμική των ομάδων, με τον ΠΑΟΚ να κάνει σημαντικό βήμα ώστε να πάρει μια από τις θέσεις που οδηγούν στα play offs.

MVP: Τζέιλεν Χαντς

Ο Αμερικάνος ήταν χάρμα οφθαλμών απέναντι στην ομάδα της Πάτρας και ήταν αυτός που έδινε σιγουριά στους συμπαίκτες του. Σημείωσε 16 πόντους με 4/6 δίποντα και 2/2 τρίποντα και μάζεψε 26 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 50-27, 73-40, 97-60.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 11, Ράιλι 14 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Μαργαρίτης 2, Χρηστίδης 7, Σαλούστρος 4 (4 ριμπάουντ), Τσιακμάς 8, Χαντς 16 (4/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Πόλι 11, Σλαφτσάκης 4, Σάιμπερτ 9 (2), Καμπερίδης 9 (3/4 τρίποντα), Ρένφρο 2.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν, Ντέιβις 4, Μπόγρης 2, Καράμπελας 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Καλχούν 6, Γουίλιαμς 12 (4/12 σουτ, 3/4 βολές), Βησσαρίου, Σιλά 2, Χέινς - Τζόουνς 13 (4/12 σουτ), Φιλιππάκος 9 (2/3 δίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Κογιώνης, Μαστρογιαννόπουλος 6 (1).