Ο ΠΑΟΚ έκανε εντυπωσιακή ανατροπή με Φρίντρικσον, Σμιθ και Χάρισον!

©InTime

Γιάννης Πάλλας 22:19 - 04.12.2023 / Ανανεώθηκε: 22:33 - 04.12.2023

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε από το -14 και πήρε τη νίκη (93-81) επί του Κολοσσού στο PAOK Sports Arena για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Basket League

Με αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή φτάνοντας σε μια εμφατική νίκη (93-81) επί του Κολοσσού για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού επέστρεψαν από το -14 του δευτέρου μέρους και έφτασαν σε μια επιβλητική νίκη.

Ο ΠΑΟΚ έχει πλέον ρεκόρ 5-4 στο πρωτάθλημα, ενώ η ομάδα της Ρόδου 3-6.

Ο Κολοσσός από τα πρώτα λεπτά πίεσε πολύ στη μπάλα τον ΠΑΟΚ και αιφνιδίασε τον «δικέφαλο» παίρνοντας μια διαφορά 10 πόντων (14-24 στο 7’) με τον Ντάνιελ Ουτόμι να έχει 2/2 τρίποντα και τον Λούκα Μπραΐκοβιτς να βοηθάει στη ρακέτα.

Ο Φώτης Τακιανός ανακάτευε συνεχώς την τράπουλα, προκειμένου να βρει το ενδεδειγμένο σχήμα και πήρε λύσεις από τον Τζάστιν Άλστον και τον Λαουρίνας Μπελιάουσκας μειώνοντας τη διαφορά (23-28 στο 10’).

Στη δεύτερη περίοδο, ο «δικέφαλος» με τον Μάικλ Γκίλμορ πλησίασε σε απόσταση... βολής (27-28 στο 13’), αλλά ο Κολοσσός του Κούρο Σεγκούρα με τον Λούκα Μπραΐκοβιτς να κυριαρχεί στο «ζωγραφιστό» μπόρεσε να ξεφύγει (36-42 στο 18.30’’) και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +9 (38-47 στο 20’).

Αυτό οφείλονταν εν πολλοίς στην εντυπωσιακή ευστοχία της ομάδας της Ρόδου από τα 6.75, όπου σούταρε με ποσοστό 50% (8/16 τρίποντα) την ίδια στιγμή που οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 2/7 τρίποντα (28%).

Στην ο Κολοσσός διατήρησε τον έλεγχο και με τον Άντριου Γκάουντλοκ να έχει «συνδεθεί» με το καλάθι οι παίκτες του Κούρο Σεγκούρα πήραν μια διαφορά 14 πόντων (40-54 στο 22’).

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν αλλά με βεβιασμένες επιλογές να επιστρέψουν και σπατάλησαν πολλές επιθέσεις που επέτρεψαν στους «θαλασσί» να έχουν μια διαφορά ασφαλείας (46-60 στο 24.30’’ και 51-64 στο 27.30’’).

Στα τελευταία λεπτά όμως της τρίτης περιόδου οι κακές επιλογές του Γκάουντλοκ, που δεν βρήκαν στόχο έδωσαν τη δυνατότητα στον «δικέφαλο» να σκοράρει και να μειώσει τη διαφορά στους 5 πόντους (61-66 στο 30’) με τον Άντριου Χάρισον και τον Κένταλ Σμιθ.

Στο τελευταίο 10λεπτο ο ΠΑΟΚ ήταν εντυπωσιακός. Με πιεστική άμυνα και μοιρασμένο σκοράρισμα από τους Φρίντρικσον, Σμιθ και Χάρισον έριξε στο... καναβάτσο τον Κολοσσό.

Με επιμέρους σκορ 15-3 στα πρώτα 4λεπτά της τελευταίας περιόδου ο «δικέφαλος» μετέτρεψε τοο 61-66 9στο 30’) σε 76-69 (στο 34’).

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού είχε το μομέντουμ από εκείνο το σημείο και έκτοτε δεν απειλήθηκε από τους Ροδίτες, που φάνηκε να δυσκολεύονται να σκοράρουν, καθώς κουράστηκε ο Γκάουντλοκ και ο Μπράΐκοβιτς δεν μπορούσε να τελειώσει τις φάσεις, καθώς έκανε πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν είχε βοήθεια μετά το 30’.

Ο ΠΑΟΚ τελείωσε τον αγώνα με έξι τρίποντα στο τελευταίο 10λεπτο γεγονός που εξηγεί και την άνετη επικράτηση στο τέλος του αγώνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσολάκος, Μαγκλογιάννης, Χριστινάκης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-28, 38-47, 61-66, 93-81.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Γκίλμορ 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χάισον 15 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10/10 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σχίζας 7 (1), Φρίντρικσον 14 (1/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα), Άλστον 12 (6/7 δίποντα), Σμιθ 16 (2/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσιακμάς 2, Τσαϊρέλης 10 (4/7 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαργαρίτης, Μπελιάουσκας 7 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 20 (4/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπράικοβιτς 12 (5/9 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπιλλής 4, Πόλι 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Περάντες 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γιόργκενσεν 12 (2), Ουτόμι 11 (3), Κολοβέρος 2, Πετρόπουλος 5 (1), Καμαριανός, Γόντικας 2.