Επιβλητικός ο Κολοσσός «καθάρισε» τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία

Νίκος Καλαμπάκας 19:32 - 20.09.2023

Ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία (106-88) σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας.

Εμφατική νίκη πέτυχε ο Κολοσσός Ρόδου επί του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη (106-88), σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας των δύο ομάδων.

Οι Ροδίτες ήταν εντυπωσιακοί από το ξεκίνημα του αγώνα και επιβάλλοντας τον ρυθμό τους κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας 17 πόντους διαφορά (15-32).

ίδιο τ σκηνικό και στο β' δεκάλεπτο, όταν ο Κολοσσός δεν έδειξε διάθεση να αφήσει το πόδι από το γκάζι και ανέβασε τη διαφορά στο +23 στο τέλος του ημιχρόνου (40-63).

Οι παίκτες του Σεγούρα ήταν αφεντικά στο παιχνίδι και στο πρώτο ημίχρονο είχαν 11/16 τρίποντα, αριθμός που δίνει μόνο νίκες!

Η 3η περίοδος ήταν ακόμα χειρότερη για τον ΠΑΟΚ. Ο Φώτης Τακιανός έβλεπε τους παίκτες του να μην έχουν νεύρο, γεγονός που έδινε ακόμα περισσότερη ενέργεια στην ομάδα της Ρόδου. Στο 30' το ταμπλό έδειχνε 54-89 και η διαφορά ήταν στους 35 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση μόνο στην τελευταία περίοδο, όταν και ο αγώνας είχε πια κριθεί. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να ρίξουν τη διαφορά στους 18 πόντους, με το τελικό 88-106 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα των δύο ομάδων...

Τα δεκάλεπτα: 15-32, 40-63, 54-89, 88-106

ΠΑΟΚ mateco (Τακιανός): Φλάτεν 13 (3), Γκίλμορ 7, Χάρισον 5, Τσιακμάς 3 (1), Σχίζας 7, Τσαϊρέλης 13, Φρίντρικσον 11 (2), Μαργαρίτης 3, Αρσενόπουλος 15 (1), Σωτηρίου 1, Μπελιάουσκας 10 (2).

Κολοσσός H Hotels Collection (Σεγούρα): Γιόργκενσεν 7 (1), Ουτόμι 17 (3), Κολοβέρος 12 (1), Μπραΐκοβιτς 9 (1), Παπαγιάννης, Πετρόπουλος 8 (2), Μπιλλής, Καμαριανός 5, Γόντικας 5, Σίμονς 16 (4), Πόλι 19 (3), Περάντες 8 (10ασ.).