Ο Άρης παρά τις απουσίες ήταν κυρίαρχος του παιχνιδιού με τον Κολοσσό

Sportal newsroom 22:01 - 18.09.2023

Ο Άρης επιβλήθηκε (90-69) του Κολοσσού σε φιλικό προπονητικού χαρακτήρα στο «Nick Galis Hall»

Ούτε οι απουσίες δεν πτοούν τον Άρη που επικράτησε με άνεση (90-69) του Κολοσσού σε φιλικό παιχνίδι «Nick Galis Hall».

Ο Γιάννης Καστρίτης είχε πέντε απουσίες, των Μάνι Μπέιτς, Λευτέρη Μποχωρίδη, Δημήτρη Κατσίβελη, Ρόνι Χάρελ και Γιώργου Φίλλιου, ενώ ο Ρόμπερτς Μπλούμπεργκς έπαιξε τραυματίας. Παρόλα αυτά, οι «κιτρινόμαυροι» κυριάρχησαν πλήρως στο δεύτερο ημίχρονο, με όπλο τη δυνατή άμυνα, αλλά και τον επιθετικό πλουραλισμό, αφού είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 0-6 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αλλά με σερί 7-0 ο Άρης πέρασε με 7-6. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 17-10, πριν οι Ροδίτες μειώσουν σε 18-17, στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο πρώτο τετράλεπτο του δεύτερου δεκαλέπτου οι «κιτρινόμαυροι» δε δέχτηκαν πόντο και με επτά πόντους του Ντε Σόουζα, έκαναν το 25-17. Με τρίποντα του Πόλι οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά (36-32) και το ημίχρονο έληξε 40-34.

Ο Άρης ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με σερί 7-0 ανέβασε τη διαφορά στο +11 (47-36). Ο Κολοσσός μείωσε σε 56-50, όμως με τον Καρ να σκοράρει, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκλεισε το δεκάλεπτο στο 66-55.

Οι «κιτρινόμαυροι» κυριάρχησαν πλήρως στην τέταρτη περίοδο. Με συνεχόμενα κλεψίματα, πόντους στο τρανζίσιον και σκορ έξω από τα 6.75 με τους Τολιόπουλο και Γκάλινατ, έφτασαν στο +22 (81-59) μετατρέποντας τα τελευταία λεπτά σε τυπική διαδικασία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 40-34, 66-55, 90-69.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 8, Σανόγκο 8, Τολιόπουλος 11 (3), Καρ 14 (1), Μπλούμπεργκς 7, Τσαχτσίρας, Καζαμίας, Περσίδης 12 (2), Ντε Σόουζα 12, Καλόγηρος 2, Γκάλινατ 16 (3), Σταμούλης.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γιόργκενσεν 6 (2), Ουτάμι 8 (2), Κολοβέρος, Μπραΐκοβιτς 11, Παπαγιάννης, Πετρόπουλος 3 (1), Χατζηνικόλας, Μπιλλής 3, Καμαριανός, Γόντικας, Σίμονς 3 (1), Πόλι 29 (7), Περάντες 5.