Μακνίς, Γκίλμορ και Χάρισον «καθάρισαν» για τον «δικέφαλο»!

Ο Άντριιου Χάρισον με τον Λεωνίδα Κασελάκη

©InTime

Sportal newsroom 19:27 - 21.10.2023 / Ανανεώθηκε: 19:58 - 21.10.2023

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε (69-64) του Περιστερίου bwin για την 3η αγωνιστική της Basket League

Με τον Άντριου Χάρισον και τον Τζαμούνι Μακνίς να δίνουν το σύνθημα και τον Μάικλ Γκίλμορ να σημειώνει πολύτιμα καλάθια στο φινάλε ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη (69-64) απέναντι στο Περιστέρι bwin για την 3η αγωνιστική της Basket League.

O «δικέφαλος» πλέον μετράει 2 νίκες και 1 ήττα στην πρεμιέρα από τον Προμηθέα, ενώ οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη δεν έχουν γευτεί ακόμη τη χαρά της νίκης.

Μεγάλη εμφάνιση για τον ΠΑΟΚ πραγματοποίησε ο Άντριου Χάρισον (18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ), καταπληκτικός κυρίως στο πρώτο μέρος ήταν ο Τζαμούνι Μακνίς (19 πόντους, 10 ριμπάουντ) και πολύτιμη βοήθεια πρόσφερε στα καθοριστικά τελευταία λεπτά ο Μάικλ Γκίλμορ (10 πόντους και 5 ριμπάουντ).

Από το Περιστέρι bwin ξεχώρισε ο Τζέιλεν Χαντς (13 πόντους) και ο Κένι Γουίλιαμς (13 πόντους).

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης το Περιστέρι bwin προσπάθησε να τρέξει στο ανοικτό γήπεδο και αρχικά το πέτυχε (2-6 στο 2’ και 8-11 στο 4.20’’).

Ο ΠΑΟΚ ακουμπώντας τη μπάλα κοντά στο καλάθι με τον Τζαμούνι Μακνίς και τον Άντριου Χάρισον να δίνει επιπλέον λύσεις μπόρεσε να ανακτίσει τον έλεγχο (18-13 στο 6’), όμως τα καλάθια στο ανοικτό γήπεδο από Τζέιλεν Χαντς, Τζόε Ράγκλαντ και Νέιτ Ρένφρο επέτρεψαν στους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη να κυριαρχήσουν (19-22 στο 10’).

Την ίδια στιγμή ένα πρόβλημα στα πλευρά (είχε έναν σπασμό) του Έλβαρ Φρίντρικσον τον έστειλε στα αποδυτήρια, όπου δέχθηκε τις περιποιήσεις του ιατρικού επιτελείου της ομάδας.

Η είσοδος του Ελάιζα Λονγκ στη δεύτερη περίοδο, έδωσε τη δυνατότητα στο Περιστέρι bwin να ανεβάσει το ρυθμό του παιχνιδιού και με την ευχέρεια του γκαρντ των «κυανοκιτρίνων» στο σκοράρισμα να «χτίσει» μια διαφορά (19-25 στο 11’) που την διεύρυνε ο ίδιος (23-30 στο 14’) με δυο ελεύθερες βολές.

Ο Τζέιλεν Χαντς από τη μια και οι Μακνίς-Χάρισον από την άλλη είχαν ως συνέπεια να επέλθει ισορροπία (30-32 στο 18.40’’) και το ημίχρονο έκλεισε με το μίνιμουμ της διαφοράς για το Περιστέρι bwin (34-36 στο 20’).

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε περιφερειακό σουτ (ολοκλήρωσε το πρώτο 20λεπτο με 0/13 τρίποντα!), αλλά οι λύσεις κοντά στο καλάθι του έδωσαν... οξυγόνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπορεί να ξέφυγε προσωρινά (30-35 στο 21’) το Περιστέρι bwin, αλλά ο «δικέφαλος» με τον Άντριου Χάρισον έφερε τον αγώνα στα ίσια (40-40 στο 24’) με την συνδρομή του Μιχάλη Τσαϊρέλη. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν κάποια αβίαστα λάθη τα οποία αξιοποίησε ο ΠΑΟΚ για να καλύψει την αδυναμία του στο περιφερειακό σουτ, καθώς συνέχισε να μην σκοράρει από τα 6.75 μέχρι το 27’, έχοντας 0/17 τρίποντα!

Σ’ εκείνο το σημείο ο Έλβαρ Φρίντρικσον ευστόχησε για πρώτη φορά και ισοφάρισε (49-49 στο 27.10’’) την αναμέτρηση. Οι δυο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στη συνέχεια μέχρι την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου (53-53 στο 30’) με τον ΠΑΟΚ να συμπληρώνει τα τρία δεκάλεπτα με 1/19 τρίποντα!

Στην τελευταία περίοδο, με τον Μάικλ Γκίλμορ ο ΠΑΟΚ ξέγυγε (58-54 στο 32.20’’), το Περιστέρι bwin απάντησε (58-58 στο 33.40’’), αλλά οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν τον ρυθμό στα χέρια τους με τον Έλβαρ Φρίντρικσον σε ρόλο οργανωτή-δημιουργού. Με τρίποντο του Γκίλμορ ξέφυγαν με 64-59 (στο 36’) και στη συνέχεια με τον Χάρισον να κερδίζει «γκολ-φάουλκ» από τον Νίκο Χουγκάζ η διαφορά έφτασε στο +6 (67-61 στο 36.40’’).

Οι καλές άμυνες των παικτών του Βασίλη Σπανούλη έδωσαν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν σε... απόσταση αναπνοής (67-64) στα 43’’ πριν τη λήξη. Μια εύστοχη βολή του Τζαμούνι Μακνίς και δυο άστοχα τρίποντα από τον Γουίλιαμς και τον Χαντς οδήγησαν σε φάουλ στον Γκίλμορ ο οποίος «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ., Συμεωνίδης, Τσιμπούρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 34-36, 53-53, 69-64.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): ΜακΝίς 19 (8/11 δίποντα, 3/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Χάρισον 18 (5/9 δίποντα, 8/9 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φρίντρικσον 8 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαργαρίτης, Μπελιάουσκας 6 (4/5 βολές), Φλάτεν, Γκίλμορ 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τσιακμάς 1 (0/6 σουτ), Σχίζας 2, Τσαϊρέλης 5, Αρσενόπουλος.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Ράγκλαντ 9 (3/5 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ασίστ, 5 λάθη), Χαντς 13 (4/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κασελάκης 8 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμς 13 (3/7 τρίποντα), Τόμπσον 4, Μήτρου-Λονγκ 9 (1), Ντάνγκουμπιτς 4, Ξανθόπουλος, Πουλιανίτης, Ρένφρο 4, Χουγκάζ, Ζούγρης.