Δια χειρός Χέιλ ο Προμηθέας πέρασε από το PAOK Sports Arena

Χάντερ Χέιλ

Χρήστος Τσάλτας 22:13 - 07.10.2023 / Ανανεώθηκε: 22:23 - 07.10.2023

Ο Προμηθέας είχε σε τρομερή κατάσταση τον Χάντερ Χέιλ (32π) και κατάφερε να φτάσει στη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ (95-80), μέσα στο Παλατάκι.

Με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα μπήκε ο Προμηθέας. Η ομάδα της Πάτρας αντιμετώπισε τον ΠΑΟΚ, στο PAOK Sports Arena και έχοντας τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά του αγώνα κατάφερε να φτάσει στη νίκη, δείχνοντας τις δυνατότητές του στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League.

Οι Προμηθείς επέβαλαν από νωρίς το παιχνίδι τους, χάρη στον Χάντερ Χέιλ, που με 30 πόντους, 9/17 σουτ και 6 ασίστ έδωσε τον τόνο στην ομάδα του, έχοντας βοήθειες από τους Ρέινολντς (16π) και Ετσενίκε (12π, 8ρ) έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα. Από την άλλη πλευρά, οι 20 πόντοι του Ελβάρ Φρίντρικσον και οι 16 πόντοι και τα 5 ριμπάουντ του Τζαμάνι ΜακΝις δεν ήταν αρκετά για να αλλάξουν τον ρου του αγώνα.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ:

Ο Προμηθέας από τα πρώτα λεπτά του αγώνα έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του και κατάφερε να επιβάλλει το παιχνίδι του με το καλημέρα, χτίζοντας διαφορά (0-9, 5'). Ο Χέιλ ήταν ορεξάτος, η άμυνα των Πατρινών ήταν αποτελεσματική και η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Προμηθέα στο +14, κάνοντας double score (14-28).

O ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει με τον ΜακΝις να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την ένταση στην άμυνα όμως ο Προμηθέας κράτησε τον έλεγχο της κατάστασης και πήγε στο ημίχρονο με προβάδισμα της τάξεως των 13 πόντων για το 38-51 του πρώτου μέρους.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση, βρίσκοντας λύσεις από τον Φρίντρικσον στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις επιθετικά, όμως την ίδια στιγμή Ρέινολντς και Ετσενίκε ανέλαβαν δράση κάτι που βοήθησε τον Προμηθέα να κρατήσει το διψήφιο προβάδισμα για το 60-72 της τρίτης περιόδου.

Η προσπάθεια από πλευράς ΠΑΟΚ συνεχίστηκε. Ο ΜακΝις έγινε σημείο αναφοράς, ο Χάρισον φώναξε παρών και η διαφορά μειώθηκε, με τους γηπεδούχους να δείχνουν ανταγωνιστικό πρόσωπο (70-75, 33'). Η αντίδραση του Προμηθέα ήρθε με Ρέινολντς και Ετσενίκε, με τη διαφορά να ανεβαίνει (73-83, 36'). Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου κράτησαν τον έλεγχο ως το φινάλε του αγώνα και έφυγαν από το PAOK Sports Arena με το διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 14-28, 38-51, 60-72, 80-95.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φλάτεν (0/4 σουτ), ΜακΝίς 16 (7/8 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Χάρισον 4 (2/8 σουτ), Φρίντρικσον 20 (7/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαργαρίτης, Γκίλμορ 6 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Τσιακμάς 8 (2), Τσαϊρέλης 12 (3/8 δίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Αρσενόπουλος, Μπελιάουσκας 14 (4/5 τρίποντα)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 7 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Χρυσικόπουλος 3 (1), Ετσενίκε 12 (4/5 δίποντα, 4/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ), Κούρουτς 8 (2), Χέιλ 32 (3/8 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 8/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρέινολντς 16 (4/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/4 βολές), Μπαζίνας 3, Κόφι 8 (3/4 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καραγιαννίδης 6