Η Παρί πήρε από νωρίς τον αέρα της Μπουργκ και έκανε το 1-0 στους τελικούς του Eurocup!

Παρί - Μπουργκ

Euroleague

Νίκος Καλαμπάκας 23:38 - 09.04.2024 / Ανανεώθηκε: 23:38 - 09.04.2024

Η Παρί επιβλήθηκε της Μπουργκ στο Παρίσι με σκορ 77-64 και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών του Eurocup. Το δεύτερο παιχνίδι θα διεξαχθεί την προσεχή Παρασκευή, 12/4. Με νίκη της Παρί θα έχουμε τον νέο κάτοχο του τίτλου!

Την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζεται προκειμένου να κατακτήσει το Eurocup πήρε η Παρί που επιβλήθηκε στον πρώτο τελικό της σειράς της με την Μπουργκ με σκορ 77-64. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Σορτς με 15 πόντους!

Η Παρί είχε τρομερή ενέργεια στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν απέναντι στην Μπουργκ που όσο και να ήθελε, αδυνατούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο πρώτο δεκάλεπτο να έχει διαφορά 12 πόντων (23-11) και η εικόνα της να μαρτυράει ότι ήταν απόλυτο φαβορί για τη νίκη.

Ανάλογη ήταν η εξέλιξη και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Παρί είχε πάρει φόρα και δεν σταματούσε πουθενά! Σορτς και Χίφι ήταν διψήφιοι (11 και 10 πόντους αντίστοιχα) και κάπως έτσι στο ημίχρονο το σκορ ήταν στο 54-29 υπέρ της ομάδας του Παρισίου.

Ανάλογη ήταν η εξέλιξη και στην 3η περίοδο. Η Παρί είχε την κυριαρχία και συντηρούσε με άνεση τη διαφορά, την ώρα που η Μπουργκ έδειχνε εγκλωβισμένη. Το σκορ δεν πήρε μεγάλες διαστάσεις αφού οι δύο ομάδες έδωσαν περισσότερη έμφαση στην άμυνα. Κάπως έτσι στο 30' οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 65-43 και έδειχναν ότι είχαν κλειδώσει την πρώτη νίκη στη σειρά των τελικών. Το τελικό 77-64 επιβεβαίωσε απλά την ανωτερότητά της!

Η σειρά πλέον μεταφέρεται στην έδρα της Μπουργκ, την Παρασκευή 12/4. Με νίκη των γηπεδούχων θα έχουμε τρίτο παιχνίδι που θα κρίνει τον πρωταθλητή. Αν επικρατήσει η Παρί θα πάρει το τρόπαιο και το εισιτήριο για την Euroleague της επόμενης σεζόν!

Δεκάλεπτα: 23-11, 54-29, 65-43, 77-64