«Αυτόχειρας» Παναθηναϊκός, έβαλε στο ματς τον Πάντερ και χάρισε τη νίκη στην Παρτιζάν

Ηλίας Λαλιώτης 23:55 - 30.11.2023 / Ανανεώθηκε: 00:22 - 01.12.2023

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +7 δύο λεπτά πριν από το τέλος κόντρα στην Παρτιζάν, αλλά έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο, επέτρεψε στον Πάντερ να στείλει το ματς στην παράταση με 7 σερί πόντους και εκεί ηττήθηκε με 92-87.

Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό AKTOR στο Βελιγράδι! Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν παρότι ήταν εκνευριστικά άστοχη από την περιφέρεια, βρέθηκε δύο φορές στο +10, αλλά και στο +7 (71-78) δύο λεπτά πριν το τέλος με απίθανο τρίποντο του Γκραντ, αλλά κάνοντας το ένα λάθος μετά το άλλο στην επίθεση, έδωσε την ευκαιρία στον Κέβιν Πάντερ να ζεσταθεί στο τέλος και με προσωπικό σερί να οδηγήσει το ματς στην παράταση.

Εκεί η έδρα της Παρτιζάν «μίλησε» και το Τριφύλλι λύγισε με 92-87, χάνοντας μέσα από τα χέρια του μια τεράστια νίκη. Ο Ζακ Λεντέι ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 23 πόντους και 5 ριμπάουντ, αλλά ο Πάντερ στην επιστροφή μετά τον τραυματισμό του καθόρισε το ματς στο τέλος, έχοντας συνολικά 13 πόντους.

Από τον Παναθηναϊκό AKTOR ο Κέντρικ Ναν είχε 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, αλλά στο τελευταίο δίλεπτο της κανονικής διάρκειας είχε κακές επιλογές, με τον Αταμάν να επιλέγει να αφήσει στον πάγκο σε εκείνο το σημείο τον Κώστα Σλούκα και να τον βάλει ξανά στην παράταση. Ο Ματίας Λεσόρ είχε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ στην επιστροφή του στο Βελιγράδι, ενώ ο Γκραντ 14 πόντους και 5 ασίστ. Ο Μήτογλου μέτρησε 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, αλλά ήταν άστοχος στις βολές (3/7) και με κακές επιλογές στην παράταση.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Εργκίν Αταμάν εμπιστεύθηκε την ίδια πεντάδα που είχε ξεκινήσει και στο προηγούμενο παιχνίδι της EuroLeague κόντρα στη Βαλένθια, με τους Σλούκα, Γκραντ, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Λεσόρ. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν με καλό επιθετικό ρυθμό, γρήγορη κυκλοφορία και σχετική ευστοχία φτάνοντας στο +6 με το πρώτο τρίποντο του Γκριγκόνις (9-15) και λίγο μετά στο 13-19, με μοναδικό πρόβλημα την ευκολία με την οποία έμπαιναν στο ζωγραφιστό οι παίκτες της Παρτιζάν για να σκοράρουν εύκολους πόντους και να κρατηθούν κοντά. Σε συνδυασμό, μάλιστα, με κάποια χαμένα σουτ οι Σέρβοι πλησίασαν στον πόντο με το τέλος της περιόδου (20-21).

Ένα ακόμα τρίποντο του Γκριγκόνις, η δυναμική παρουσία του Μπαλτσερόφσκι σε άμυνα κι επίθεση, μαζί με κάποιες ατομικές προσπάθειες του Ναν έφεραν ξανά τον Παναθηναϊκό σε θέση ισχύος (24-32), αλλά μια λάθος απόφαση των διαιτητών με επιθετικό φάουλ του Αμερικανού, αντί για καλάθι και φάουλ «χάλασε» το μυαλό των «πράσινων». Με τον Λεντέι να εκμεταλλεύεται κάθε mis-match και να πετυχαίνει ακόμα και τετράποντο η Παρτιζάν «έτρεξε» ένα σερί 11-0 στο τελευταίο 4λεπτο και μετέτρεψε το 28-36 σε 39-36 (πρώτο προβάδισμα μετά το 7-6), με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-38 και το Τριφύλλι να έχει 8 ασίστ για 7 λάθη και 2/9 τρίποντα, με τον Γκριγκόνις μοναδικό εύστοχο.

Δύο εύκολα λάθη στο ξεκίνημα του δευτέρου ημίχρονου έφεραν την ομάδα του Ομπράντοβιτς γρήγορα στο +6 (48-42), με τον Παναθηναϊκό να βγάζει στη συνέχεια κάποιες άμυνες, αλλά να είναι απελπιστικά άστοχος στην επίθεση, βρίσκοντας λύσεις μόνο όταν πήγαινε την μπάλα κοντά στο καλάθι. Κάπως έτσι, όμως, ανεβάζοντας τη διάθεση και στην άμυνα, η ομάδα του Αταμάν γύρισε ξανά στη διεκδίκηση του ματς, παρά τα 2/13 τρίποντα στο τέλος της τρίτης περιόδου. Με τον Λεσόρ να κάνει θραύση στα ρακέτα και τον Ναν να επιστρέφει στο παρκέ και να δίνει πολύτιμες λύσεις, βρέθηκε ξανά μπροστά στο σκορ με buzzer beater του Μήτογλου (54-56).

Με εκρηκτικό ξεκίνημα στην τελευταία περίοδο και το σερί να φτάνει στο 10-0 ο Παναθηναϊκός βρέθηκε για πρώτη φορά στο +10 (54-64), αλλά δύο άστοχα σουτ του -εξαιρετικού κατά τα άλλα- Ναν έφεραν γρήγορο 5-0 της Παρτιζάν και τάιμ άουτ του Αταμάν, στα 6:30 λεπτά πριν το τέλος. Ο Αμερικανός πρώην NBAer δεν πτοήθηκε και ευστόχησε στο επόμενο τρίποντο (πρώτο για άλλον παίκτη πλην του Γκριγκόνις), ενώ πέτυχε και δύο ακόμα βολές στη συνέχεια για το 61-69, με τον Λεσόρ να στέλνει ξανά τους «πράσινους» στο +10 (61-71). Η Παρτιζάν επέστρεψε και πάλι όμως με τον Καμπόκλο (68-73) στα 3 λεπτά από το τέλος. Ένα μεγάλο τρίποντο του Ντοζίερ, ακολούθησε ένα ακόμα μεγαλύτερο του Γκραντ, αλλά οι Σέρβοι δεν παραδίνονταν και με τρίποντο του Πάντερ μείωσαν στο καλάθι (76-78), με 1:18 να απομένει. Ο Ναν δέχθηκε μπλοκ στην επόμενη επίθεση και ο Πάντερ με το προσωπικό του σερί στο 7-0 ισοφάρισε. Ο Ναν έχασε μια ακόμα επίθεση, αλλά στη συνέχεια έκλεψε την μπάλα για να οδηγηθεί το ματς στην παράταση, μιας και το μακρινό τρίποντο του Γκριγκόνις ήταν εκπρόθεσμο.

Στην παράταση η Παρτιζάν ήταν πιο ψύχραιμη, ο Μήτογλου έχασε δύο βολές και δύο επιθέσεις και με τον Πάντερ να έχει βρει ρυθμό, οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη.

MVP:

O Ζακ Λεντέι ήταν ο κορυφαίος της Παρτιζάν με 23 πόντους και 5 ριμπάουντ, κάνοντας θραύση στις δύο ρακέτες σε όλο το παιχνίδι, φτάνοντας συνολικά τους 24 βαθμούς αξιολόγησης σε 39:29 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Στα τελευταία δύο λεπτά της κανονικής διάρκειας κρίθηκαν τα πάντα. Εκεί ο Παναθηναϊκός έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο επιθετικά και έχασε το +7, με τον Κέβιν Πάντερ να στέλνει το ματς στην παράταση και να είναι καθοριστικός.