Περίπατος του Περιστερίου απέναντι στον Απόλλωνα

Τζο Ράγκλαντ

Sportal newsroom 21:57 - 03.12.2023 / Ανανεώθηκε: 23:08 - 03.12.2023

Το Περιστέρι έκανε περίπατο απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας και επικράτησε με το εντυπωσιακό 90-57 και ανέβηκε στο 5-4, με τους Πατρινούς να υποχωρούν στο 1-8.

Το Περιστέρι έκανε περίπατο απέναντι στον Απόλλωνα και πήρε τη νίκη με χαρακτηριστική ευκολία (90-57).

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικός ο Απόλλωνας, καθώς μετά το αρχικό 17-17, οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν, με το δεύτερο ημίχρονο να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.

Πλέον το Περιστέρι ανέβηκε στο 5-4, ενώ ο Απόλλωνας υποχώρησε στο 1-8, μετρώντας 8 σερί ήττες!

Ο Ουίλιαμς με 17 πόντους ήταν ο κορυφαίος του Περιστερίου, ενώ 10 πρόσθεσε ο Ράγκλαντ. Για τον Απόλλωνα μόνο ο Ουάσινγκτον ήταν διψήφιος με 12 πόντους.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και δεν άφηναν τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη να νιώσουν ότι θα είχαν εύκολο βράδυ. Η πρώτη περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 17-17 με τους Ράγκλαντ και Ουίλιαμς να οδηγούν στο σκορ το Περιστέρι και τον Γκιουζέλη να προσπαθεί για τους φιλοξενούμενους να διατηρήσει την ομάδα της Πάτρας στο παιχνίδι.

Η 2η περίοδος ωστόσο είχε έναν πρωταγωνιστή και αυτή ήταν η ομάδα των δυτικών προαστίων. Το Περιστέρι ανέβασε αισθητά την απόδοσή του, αφού στην εξίσωση μπήκε και ο Μήτρου Λονγκ και έδωσε επιθετική πνοή στην ομάδα του. Το 44-34 διαμορφώθηκε εύκολα, αφού ο Απόλλων δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό κι έτσι μοιραία πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο -10 (44-34).

Το σενάριο έγινε ακόμα χειρότερο για τους φιλοξενούμενους στην 3η περίοδο. Το Περιστέρι άνοιξε το γκάζι και άφησε πολύ πίσω στο σκορ τον Απόλλωνα ο οποίος φαινόταν να αποδέχεται τη μοίρα του. Στο 30' το σκορ έγραφε 63 - 42, με τους γηπεδούχους να έχουν τρέξει επί μέρους σκορ 29-8 και να μην αφήνουν στους αντιπάλους τους περιθώρια αντίδρασης.

Με τα πάντα να έχουν κριθεί προ πολλού, το Περιστέρι μπόρεσε να απλώσει το ροτέισιον, δίνοντας χρόνο σε όλους τους παίκτες και ξεκουράζοντας τους βασικούς. Παρόλα αυτά, η διαφορά ξεπέρασε και το φράγμα των 30 πόντων, με το Περιστέρι να παίρνει εν τέλει τη νίκη με 90-57.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τζιοπάνος, Μάνος, Στρέμπας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 44-34, 73-42, 90-57

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Ράγκλαντ 10 (5/6 δίποντα, 6 ασίστ), Πουλιανίτης 5 (1), Γουίλιαμς 17 (4/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Τόμπσον 8 (8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Χουγκάζ 10 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 8 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντάνγκουμπιτς 7 (3/4 δίποντα), Ξανθόπουλος, Χαντς 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κασελάκης 10 (1), Ρένφρο 2, Ζούγρης 4 (5 ριμπάουντ)

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Δελέγκος): Βησσαρίου 5 (1), Γκιουζέλης 6 (1), Βον 7 (3/13 σουτ), Μπράουν 9 (3/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μουράτος 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 λάθη), Ουάσινγκτον 12 (4/11 σουτ, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Σκορδίλης 5, Μηλιτσόπουλος, Όσμπορν 4 (7 ριμπάουντ), Καφέζας 2, Κογιόνης

🔴Sportal Sunday Live με Βόλος - Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός - ΟΦΗ και όλο το ρεπορτάζ για Μαρτίνεθ