Κατάρρευση στο τέταρτο δεκάλεπτο και ήττα για το Περιστέρι

Χρήστος Τσάλτας 21:27 - 06.12.2023 / Ανανεώθηκε: 21:36 - 06.12.2023

Το Περιστέρι είχε τον έλεγχο του αγώνα για τρία δεκάλεπτα, όμως η Λε Μαν με ανατροπή διαρκείας στην τέταρτη περίοδο έφερε στα μέτρα της την αναμέτρηση και έφτασε στη νίκη (78-86), βάζοντας δύσκολα στην ομάδα των δυτικών προαστίων, αναφορικά με την υπόθεση πρόκριση στην επόμενη φάση.

Για τρία δεκάλεπτα και... κάτι το Περιστέρι είχε προβάδισμα απέναντι στην Λε Μαν, δείχνοντας ικανό να φτάσει σε μια μεγάλη νίκη. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη όμως δεν κατάφερε να κρατήσει τον έλεγχο ως το τέλος, με τους Γάλλους να φτάνουν στη νίκη και να ντουμπλάρουν τις νικες απέναντι στους Περιστεριώτες. Κάτι που σημαίνει πως η ομάδα των δυτικών προαστίων δεν θα μπορεί να φτάσει πάνω από την τρίτη θέση.

Οι 15 πόντοι των Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς και Τζέιλεν Χαντς δεν ήταν αρκετοί για το Περιστέρι, την ώρα που ο Τρέβορ Τόμπσον μέτρησε 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Τζο Ράγκλαντ πρόσθεσε 10 πόντους και 11 ασίστ. Στην αντίπερα όχθη, για τους νικητές ξεχώρισε ο Ματ Λιούις με 22 πόντους και 4/4 τρίποντα, με τον Ντεβάντε Τζόουνς να κάνει τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο με 20 πόντους και 5 ασίστ.

Ο Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς ήταν ορεξάτος και η δική του καλή εικόνα παρέσυρε το Περιστέρι. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη είχε καλό ρυθμό στο ξεκίνημα και αυτό τη βοήθησε να χτίσει διαφορά, με τον Τόμπσον να ακολουθεί. Κάπως έτσι η πρώτη περιοδος έκλεισε με τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για το 25-14.

Ο Ράγκλαντ ήταν ορεξάτος στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν τη διαφορά (31-14, 14'). Λιούις και Χάτζινς αντέρασαν για την γαλλική ομάδα, η οποία κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά (34-33, 19'). Ο Ράγκλαντ όμως έγραψε τον επίλογο του ημιχρόνου με δικό του καλάθι, για το 36-33.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Τρέβορ Τόμπσον έγινε κύριος εκφραστής των προσπαθειών της ομάδας του, με το Περιστέρι να ανεβάζει ξανά τη διαφορά (42-33, 22'). Ο Νταβάντε Τζόουνς πήρε την κατάσταση στα χέρια του και η Λε Μαν κατάφερε να ισοφαρίσει (44-44, 24'). Ο Σβαρτζ φώναξε παρών και οι Γάλλοι πέρασαν μπροστά (48-50, 27'). Το Περιστέρι απάντησε όμως, με τον Χαντς να βγαίνει μπροστά και κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση, για το 58-55 της τρίτης περιόδου.

Το Περιστέρι προσπάθησε να διατηρήσει τον έλεγχο με Χαντς και Ξανθόπουλο να δίνουν σκορ (66-63, 32'). Αυτή η κατάσταση δεν είχε συνέχεια όμως, καθώς η Λε Μαν ανέκτησε τον έλεγχο, με Λιούις και Χαντς να κάνουν ζημιά (67-74, 35'). Λιούις και Μαβούγκε συνέχισαν να κάνουν ζημιά στο Περιστέρι (71-78, 38'). Μέχρι το φινάλε του αγώνα το σκηνικό δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να γνωρίζουν τρίτη ήττα στο BCL.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 36-33, 58-55,  78-86.

Θυμηθείτε το live της αναμέτρησης.

73-82 στο 39'. Ο Χαντς μείωσε με βολές.

71-78 στο 38'. Ο Μαβούγκουε με επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε και έφερε την Λε Μαν στο +7.

69-76 στο 36'. Ο Πουλιανίτης μείωσε για την ομάδα του

67-74 στο 35'. Ο Χάτζινς σκοράρει ξανά για το +_7 της ομάδας του.

66-67 στο 33'. Ο Χάτζινς έβαλε την λε Μαν μπροστά στο σκορ.

66-63 στο 32'. 2/2 βολές του Ξανθόπυλου κρατάνε το προβάδισμα για το Περιστέρι

61-58 στο 31'. Ο Χαντς με τρίποντο κρατάει το Περιστέρι σε θέση οδηγού

Τέλος τρίτης περιόδου. Περιστέρι - Λε Μαν 58-55. Το Περιστέρι έβγαλε αντίδραση μετά το προβάδισμα της Λε Μαν και χάρη στον Χαντς έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα στο σκορ.

54-55 στο 29'. Ο Κασελάκης μείωσε από κοντά

52-55 στο 28'. Ο Τζόουνς απάντησε στο τρίποντο του Χαντς

49-53 στο 27'. Τρίποντο του Τζόουνς και στο +4 οι Γάλλοι

48-50 στο 27' ο Σβαρτζ βάζει τη Λε Μαν μπροστά στο σκορ

46-46 στο 25'. Ο Τζόουνς με 2/2 βολές ισοφαρίζει ξανά μετά το καλάθι του Τόμπσον

44-44 στο 24'. Ο Ντε Λαντιμποντίρ με τρίποντο ισοφάρισε για την γαλλική ομάδα.

44-41 στο 23'. Ο Τζόουνς μείωσε εκ νέου για τη Λε Μαν

44-37 στο 22' ο Τζόουνς μειώνει για την ομάδα του

42-33 στο 22'. Ο Τόμπσον ανεβάζει τη διαφορά για το Περιστέρι

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Περιστέρι - Λε Μαν 36-33. Το Περιστέρι ζορίστηκε πολύ στην επίθεση και δεν είχε καλό ρυθμό. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι Γάλλοι και μείωσαν με τον Λιιούις, όμως ο Ράγκλαντ είπε την τελευταία λέξη στο ημίχρονο για την ομάδα του.

34-31 στο 19'. Ο Λιούις μείωσε με βολές για την Λε Μαν που συνεχίζει να πιέζει το Περιστέρι

34-27 στο 17'. Ο Λιούις με τρίποντο μάζεψε ακόμα περισσότερο τη διαφορά. Δείχνει να έχει μπλοκάρει το Περιστέρι επιθετικά.

34-23 στο 16' Ο Σβαρτζ με βολές μείωσε για την Λε Μαν

31-20 στο 15'. Ο Λιούις με τρίποντο μείωσε για την Λε Μαν

31-17 στο 14'. Ο Ράγκλαντ κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ και ανέβασε τη διαφορά για την ομάδα του.

29-16 στο 12'. Ο Γιγκέτ μείωσε για την Λε Μαν

29-14 στο 11'. Ο Ρένφρο στο ανοιχτό γήπεδο σκοράρει και φέρνει την ομάδα των δυτικών προαστίων στο +15.

Τέλος πρώτης περιόδου. Περιστέρι - Λε Μαν 25-14.

25-14 στο 9'. Ο Χαντς με γκολ-φάουλ διατηρεί το προβάδισμα για την ομάδα του σε υψηλά επίπεδα.

22-11 στο 8'. Ο Κασελάκης με τρίποντο φέρνει το Περιστέρι στο +11

19-9 στο 7'. Ο Ντάνγκουμπιτς σκόραρε ξανά και κράτησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα.

16-6 στο 6'. Ο Ντάνγκουμπιτς ανεβάζει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα.

13-6 στο 5'. Ο Χουγκάζ σκοράρει για το Περιστέρι κα ι ανεβάζει τη διαφορά.

11-6 στο 5'. Ο Ντάνγκουμπιτς με τρίποντο στέλνει το Περιστέρι στο +5.

8-6 στο 4'. Ο Τόμπσον σκοράρει για το Περιστέρι

6-6 στο 3'. Ο Χάτζινς ισοφάρισε για την Λε Μαν

3-2 στο 1'. Ο Ουίλιαμς σκοράρει και βάζει το Περιστέρι μπροστά.