Έκανε το «μπαμ» η Μπανταλόνα: Έκλεισε το σπίτι της Ρεάλ που υποκλίθηκε στον απίστευτο Γκάι!

Ρεάλ Μαδρίτης - Μπανταλόνα

Twitter/ Club Joventut Badalona

Νίκος Καλαμπάκας 23:55 - 06.06.2023 / Ανανεώθηκε: 00:18 - 07.06.2023

Η Μπανταλόνα επικράτησε στον πρώτο ημιτελικό της Ρεάλ με 93-83, έκανε break στη Μαδρίτη και πήρε το πλεονέκτημα στη σειρά τους που θα κριθεί στις τρεις νίκες. Σπουδαίο παιχνίδι από τον Γκάι που έβαλε 30 πόντους, ρίχνοντας τη βασίλισσα στο καναβάτσο

Η Μπανταλόνα αποδείχθηκε σκληρό καρύδι για την Ρεάλ Μαδρίτης, αφού επικράτησε εκτός έδρας με σκορ 93-83 και έκανε break στη σειρά τους, παίρνοντας το προβάδισμα με 1-0.

Η Παρτίζαν στους τελικούς της ABA Liga
ABA LIGA

22:33 - 06.06.2023

Η Παρτίζαν πήρε το εισιτήριο για τους τελικούς της Αδριατικής Λίγκας, αφού έκανε το 2-1 στη σειρά της με την Τσεντεβίτα, επικρατώντας στο Βελιγράδι με 90-71. Εκεί την περιμένει ο Ερυθρός Αστέρας, που όμως έχει απειλήσει ότι δεν θα κατέβει, επειδή συμπίπτουν με τους τελικούς της Σερβίας.

Ταβάρες και Μούσα προσπάθησαν να αποτρέψουν το μοιραίο, όμως οι φιλοξενούμενοι μετά την πρώτη περίοδο που βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 4 πόντους, ήταν πιο συγκεντρωμένοι και με κορυφαίο τον Γκάι που σημείωσε 30 πόντους και τους Τόμιτς - Φελίθ να... σιγοντάρουν με 11 και 16 αντίστοιχα, έκαναν το 1-0 στη σειρά και πήραν αυτοί το πλεονέκτημα γα την πρόκριση στον τελικό.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκλεισε την πρώτη περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με 22-18, όμως στη συνέχεια δεν βρήκε απαντήσεις στο παιχνίδι των αντιπάλων της, με συνέπεια να υποστεί μια οδυνηρή ήττα.

Η Μπανταλόνα προηγούταν στο ημίχρονο με 3 πόντους (39-42) ενώ στην 3η περίοδο το σκορ βρέθηκε σε ισορροπία, αφού σε αυτό το δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι σημείωσαν από 25 πόντους (64-67).

Η Μπανταλόνα στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης ήταν ανώτερη, έδειξε να μην υπολογίζει από την έδρα της Ρεάλ και τελικά επιβλήθηκε με 93-83 και πήραν αυτοί το προβάδισμα.

Το επόμενο ματς είναι και πάλι στη Μαδρίτη, αφού η σειρά κρίνεται στις 3 νίκες.

Δεκάλεπτα: 22-18, 39-42, 64-67, 83-93