Η Παρτίζαν στους τελικούς της ABA Liga

Παρτίζαν - Τσεντεβίτα 90-71

Sportal / Alexandar Dimitrijevic

Νίκος Καλαμπάκας 22:33 - 06.06.2023 / Ανανεώθηκε: 22:33 - 06.06.2023

Η Παρτίζαν πήρε το εισιτήριο για τους τελικούς της Αδριατικής Λίγκας, αφού έκανε το 2-1 στη σειρά της με την Τσεντεβίτα, επικρατώντας στο Βελιγράδι με 90-71. Εκεί την περιμένει ο Ερυθρός Αστέρας, που όμως έχει απειλήσει ότι δεν θα κατέβει, επειδή συμπίπτουν με τους τελικούς της Σερβίας.

Εύκολη ήταν η επικράτηση της Παρτίζαν επί της Τσεντεβίτα στον τρίτο ημιτελικό της ABA Liga. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς νίκησαν με 90-71 και πήραν το εισιτήριο για τους τελικούς, εκεί όπου τους περιμένει ο Ερυθρός Αστέρας, αφού έκανε το 2-1 στη σειρά.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Λεντέι που έβαλε 17 πόντους και οδήγησε την ομάδα του επιθετικά. Τέσσερις ακόμα παίκτες της Παρτίζαν είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με τους Νάναλι και Άντζουτσις να κλείνουν με 12 ο καθένας, ενώ οι Έξουμ και Σμάιλαγκιτς πρόσθεσαν από 11.

Οι Σέρβοι είχαν πάρει από νωρίς προβάδισμα και έδειξαν αποφασισμένοι να μην επιτρέψουν στην Τσεντεβίτα να πιστέψει στη νίκη. Η πρώτη περίοδος την βρήκε στο +12, ενώ και στο ημίχρονο συντηρούσε διψήφια διαφορά (41-30).

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν ούτε στο δεύτερο ημίχρονο να αντιστρέψουν το... σενάριο, με αποτέλεσμα να ηττηθούν και να αποχαιρετήσουν τη διοργάνωση.

Δεκάλεπτα: 24-16, 41-30, 65-53, 90-71